“Sankcije Rusiji će biti tema, ali se neće donositi zaključci”, glasi prosti neprošireni odgovor Ministarstva vanjskih poslova o službenom hrvatskom stajalištu u vezi s mogućim postupkom ukidanja sankcija Rusiji, koje je Europska unija uvela zbog ruske aneksije Krima i vojnog angažmana u Ukrajini.
U Bruxellesu se u ponedjeljak sastaju šefovi diplomacija EU-a, znači i Vesna Pusić, a mediji su otkrili da će se govoriti i o planu smanjenja sankcija koje zagovaraju Francuska, Italija, Mađarska, Slovačka i još neke države. Hrvatska se ne nalazi na tom popisu, ali ipak nije moguće službeno doznati koji je stav ministrice Pusić.
Neslužbeni dokument
Zadnjih su dana američki Wall Street Journal i njemački Deutsche Wirtschafts Nachrichten objavili tekstove u kojima se pozivaju na, zasad neslužbeni, dokument Bruxellesa koji zagovara novu politiku Europske unije prema Rusiji. Radi se o radnom dokumentu o kojem će prvo formalno mišljenje dati ministri vanjskih poslova članica Europske unije na sastanku zakazanom za ponedjeljak u Bruxellesu.
Postupno ukidanje
Ako dokument dobije njihovu podršku, o njemu će konačnu odluku donijeti premijeri i predsjednici EU na predstojećem summitu koji se treba održati u veljači.
Dokument o postupnom ukidanju europskih sankcija polazi od zaključka da je ekonomsko kažnjavanje Moskve nanijelo štetu i europskim državama i zbog toga je u opticaju potencijalna promjena strategije prema Rusiji.
Europska unija postupno bi popuštala uvedene mjere, ali bi ostale sankcije za Krim koji je Rusija anketirala u proljeće 2014. Zauzvrat se od režima Vladimira Putina očekuje da odustane od protivljenja da EU i Ukrajina potpišu ugovor o asocijaciji, a Rusija će morati pridonijeti provedbi mirovnog ugovora iz Minska o primirju na istoku Ukrajine.
Uvjeti za Putina
Od Putina će se tražiti i garancije da se više neće izazivati problemi s isporukama ruskog plina kupcima u Europi.
U hrvatskom državnom vrhu zasad nema reakcija na moguće popuštanje sankcija protiv Rusije, a jedini komentar dobili smo od iskusnog diplomata koji je inzistirao da ostane anoniman. Prema njegovu mišljenju, Hrvatska treba pratiti kako se ponaša Njemačka.
- Angela Merkel sigurno želi ublažiti sankcije, ali u ovakvim slučajevima druga strana mora dati još više. Hrvatska nije dvoljno velika da može utjecati na konačnu odluku i zato trebamo pratiti vodeće države EU - smatra taj diplomat.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....