KARDINAL O ŠVICARCIMA

BOZANIĆ NAPAO BANKE 'Teško se oteti dojmu da se ne radi o lihvarenju...'

Zagreb, 100215.Katedrala, Kaptol.Na spomendan blazenoga kardinala Alozija Stepinca zagrebacki nadbiskup kardinal Josip Bozanic predvodo je sredisnje euharistijsko slavlje.Na fotografiji: kardinal Bozanic.Foto: Marko Todorov / CROPIX
 Marko Todorov / CROPIX

U hrvatskoj smo stvarnosti svjedoci kako sebičnost sve podvrgava iskoristivosti, a tamo gdje se ne gleda dobro drugoga, ondje se drugoga izručuje, predaje u nemilost onima kojima kriterij nije opće dobro, nego samo korist pojedinca ili interesne skupine, upozorava zagrebački nadbiskup, kardinal Josip Bozanić u uskrsnoj poruci u kojoj ukazuje na drugu vrstu predaje, onu Isusa Krista koji daje sebe i ne očekuje ništa zauzvrat.

"Cijeli se Veliki tjedan može promatrati u svjetlu dvaju velikih predanja. Tu je u prvom redu Isusovo predanje. Isus se predaje. On potpuno daje sebe iz ljubavi prema čovjeku i iz vjernosti nebeskomu Otcu. Istodobno tu je i Isus koji je izdan, predan od čovjeka iz sebičnosti i nevjernosti. Isus, tražeći čovjeka, predaje sebe i u svojoj ljubavi ne očekuje ništa zauzvrat, objavljujući da ljubav i postoji jedino tamo gdje nema proračunatosti. Ona je besplatna, ne traži korist. Naime, gdje je korist, nije daleko ni iskorištavanje, a kršćanskoj je ljubavi jedina mjera križ", ističe Bozanić.

U svojoj poruci Bozanić se osvrće i na "nemile događaje i okolnosti" u hrvatskome društvu "u kojima su pojedinci i obitelji dovedeni do krajnjih granica životne izdržljivosti" te, uz ostalo, upućuje apel svima odgovornima i umiješanima u tešku situaciju vezanu uz bankovne kredite da u okviru sustava nađu rješenje i pravično rasporede terete.

Hrvatska stvarnost - sebičnost sve podvrgava iskoristivosti

Podsjećajući na Judinu predaju Isusa neprijateljima za trideset srebrnjaka, Bozanić upozorava da je "slika zatraženih, pa zatim prihvaćenih, a na kraju odbačenih srebrnjaka paradigma mnogih stvarnih međuljudskih odnosa te odnosa pojedinaca i društvenih zajednica prema vrjednotama".

"U hrvatskoj smo stvarnosti svjedoci kako sebičnost sve podvrgava iskoristivosti, a tamo gdje se ne gleda dobro drugoga, ondje se drugoga izručuje, predaje u nemilost onima kojima kriterij nije opće dobro, nego samo korist pojedinca ili interesne skupine. Razloge za to ne vidimo samo u nedostatku volje i sposobnosti odgovornih u političkome djelovanju, nego prije svega u odnosu prema otajstvu ljudskoga života. Jer se svaka politika nadahnjuje na određenome svjetonazoru, na poimanju čovjeka i na odnosu prema prolaznomu i vječnomu. Sebičnost gradi sadašnjost koja nema ljubavi prema istini prošlosti, niti je zanima dobro budućega. Teške posljedice povlače ona postupanja koja zajedničke materijalne i kulturne vrijednosti snagom političkih ovlasti gase, rasprodaju ili predaju drugima", upozorava kardinal.

Neprihvatljivim smatra "građenje sustava koji će biti ravnodušan na suze obitelji koje napuštaju jedini krov nad glavom, koji će gašenje proizvodnje u javnim ili državnim tvrtkama zvati dobrim poslovanjem, premda će netko komu se to dobro preda ubrzo istim poslom stjecati privatna bogatstva". Poručuje kako je za Hrvatsku važno da "sve što je marljivo i nesebično građeno... sve što je odigralo važnu ulogu u postizanju slobode i u njezinoj obrani, ne može biti obescijenjeno ili predano u ruke onih kojima nije do dobra Hrvatske".

"Sa žaljenjem spominjem kako su u posljednje vrijeme neke situacije s bankovnim kreditima u nas dovele tisuće hrvatskih građana u stanje siromaštva, a mnoge od njih i do egzistencijalnoga sloma. Teško se oteti dojmu da se ne radi o lihvi u pravom smislu te riječi jer se čini da su korist za jedne (za banke), a gubitci za druge (za hrvatske građane) u očitom nerazmjeru s protučinidbom", nastavlja kardinal.

Kontrolni mehanizmi su zakazali

Kaže i kako se, nažalost, čini "da su već od početka u nas zakazali kontrolni mehanizmi koji trebaju štititi građane, dok su u nekim državama središnje banke na vrijeme spriječile slične procese na svom financijskom tržištu (na primjer u Austriji)", apelirajući za rješenje kojim će se teret pravično rasporediti.

"U hrvatskom slučaju apeliram na sve odgovorne i umiješane u te teške situacije bankovnih kredita da u okviru sustava nađu rješenje i pravično rasporede terete. Sada nitko nema pravo pilatovski prati ruke, osobito ne ako je propustio ono što je bio dužan učiniti. Državne vlasti ne smiju dopustiti da se ta pitanja pokuša samo kozmetički rješavati, jer svako guranje problema pod stol stvara nove poteškoće i napetosti te ugrožava građanski mir. Država je dužna, da bi se spriječilo slične incidentne događaje, razborito prići boljom zakonskom regulativom", poručuje Bozanić uz preporuku vjernicima i svim ljudima dobre volje "da se čuvaju agresivnih propaganda koje obećavaju jeftinu zaradu".

"Osjećam da nam je potrebno puno više opreznosti, zajedništva, komuniciranja, solidarnosti, međusobnoga poštovanja i osjetljivosti. Posebno to vrijedi kad se radi o najugroženijima u društvu. Pred tim pojavama potrebno je smoći snage i nove političke volje te pokrenuti društvene mehanizme koji će otvarati obzore nade", dodaje Bozanić.

Zagrebački nadbiskup, zaželjevši sretan i blagoslovljen uskrs, na kraju naglašava kako otajstvo Uskrsa "pokazuje da je Božja ljubav njime otvorila put povratka u život, u zajedništvo koje nadilazi zemlju".

"Čovjek je stvoren kao nadnaravno biće i ne živi samo za zemlju. Koliko god to djelovalo, čas kao samo po sebi razumljivo, a čas kao utopija, i naša hrvatska te cjelokupna europska kultura posjeduje to uskrsno polazište, svoj duhovni dom iz kojega se vidi nebo i ljepota zajedništva koje nam je darovano. Čovjek se grijehom ponižava do cijene nekoliko srebrnjaka, ali otkupljeni smo neprocjenjivim darom – smrću i uskrsnućem Isusa Krista, da bismo više cijenili ljudski život i bili Bogu zahvalni", naglašava Bozanić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 02:24