Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike organiziralo je konferenciju visoke razine pod nazivom "Integrirani pristup zaštiti od nasilja nad ženama i nasilja u obitelju", prenosi N1, a povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u Republici Hrvatskoj.
Sudionici na konferenciji bili su, osim resornog ministra Josipa Aladrovića, i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade RH i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica, povjerenica Europske komisije za ravnopravnost spolova Helena Dalli, potpredsjednica Europskog suda za ljudska prava Ksenija Turković, predsjednica GREVIO-a Iris Luarasi, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić i Dubravka Šimonović, posebna izvjestiteljica UN-a za nasilje nad ženama u razdoblju od 2015. do 2021. godine.
- Cilj je promovirati borbu protiv nasilja nad ženama i u obitelji i učiniti sve da to spriječimo i penaliziramo. Sve što smo učinili u prethodnom razdoblju čine pozitivne promjene u tom pogledu, rekao je Aladrović, pa potom nastavio:
- Smatram da današnji dan trebamo iskoristiti kako bismo progovarali o bitnim temama, rekao je Aladrović.
Ministar se potom osvrnuo na prosvjed protiv kontroverzne odluke zagrebačke Poliklinike za zaštitu djece i mladih, koja je odlučila da majka djecu treba predati ocu zlostavljaču iz BiH.
- Ovo je jedan vid upozoravanja na probleme koji postoje u sustavu, s problemom smo upoznati unazad možda mjesec dana, relativno kratkog perioda vremena je ova tema dignuta na razinu veće zasutpljenosti u medijima i tek u tom trenutku su se mogle vidjeti pritužbe na rad konkretne poliklinike. Mi kao ministarstvo činimo sve što je u našoj moći kako bismo provjeravali rad ustanova u našoj nadležnosti, različitim vidovima upravnog ili inspekcijskog naroda kontrolirali rad. Imamo informacije da se određeni korisnici usluga ove ustanove žale, provjerit ćemo u kratkom periodu od čega se te žalbe sastoje. Moram napomenuti da imamo zastupljenu medijsku temu, u kojoj dvije strane imaju sasvim različite stavove. Bitno je kod ovakvih slučajeva gdje imamo klinike koje se bave zaštitom djece, podcrtati interes djece, rekao je Aladrović, a prenio N1.
- Mi smo tijelo koje na raspolaganju ima upravni ili inspekcijski nadzor. Nedavno smo imali situaciju koja je poprilično medijski aktivna, na temelju intervjua imali smo određene podatke koji impliciraju da se u Centru za socijalnu skrb u Zagrebu nisu odvijale stvari sukladno procesima, procedurama i kako bi bilo zadovoljavajuće od nas kao ministarstva. Isti dan smo pokrenuli izvanredni upravni nadzor. Sve one zakonske mogućnosti koje mi imamo mi ćemo pokrenuti prema svim tijelima prema kojima možemo, kazao je Aladrović.
Jedna od tema bile su i covid-potvrde i njihova implementacija u sustav socijalne skrbi.
- Sektor zdravstva i socijalne skrbi prva su dva koja imaju najnezaštićenije skupine društva, ili bolesnike ili skupinu starijih osoba koje su izložene covidu. Moramo zaštititi zdravlje i korisnika i djelatnika ova dva sustava. Sve što stožer donese, jer ovdje se vežemo isključivo na odluku Stožera civilne zaštite, poslodavci moraju poštivati. Ukoliko dođe do toga da Stožer propiše da je posjedovanje covid-potvrde obavezno, svi će djelatnici biti obligatorni potpisivati. Ja se ne bih zalijetao tezom da će onaj tko ne bude imao covid-potvrdu dobiti otkaz, to nije jednoznačno točno, rekao je Aladrović.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....