Uoči godišnjice uhićenja 30-ak ljudi zbog sređivanja dokumenata nositeljima organiziranog kriminala u regiji USKOK je danas podigao optužnicu protiv 11 osoba na čelu s Nikolom Veinom (47), te na taj način stekli oko 19 milijuna kuna.
Policija je prije godinu dana razbila dvije skupine, pa je tako Veinova skupina bila druga, a prvu je predvodio Nusret Seferović, predsjednik Vijeća romiskih udruga Hrvatske koji je 27. studenog bio uhićen na Kozari boku, a kojem je prije četiri godine "dignut" u zrak automobil, a u toj skupini uhićena je i bivša glasnovogornica karlovačke policije Senka Staroveški. Prije uhićenja 30 osoba prije godinu istraga je trajala godinu i pol, a sada je nakon godinu dana istrage podignuta nepravomoćna optužnica protiv 11 osoba, kao prvog kraka "kriminalne hobotnice".
Prvookrivljeni Vein tereti se da je od kolovoza 2018. do 27. studenog 2019. godine organizirao "zločinačko udruženje" koje je omogućavalo stjecanje hrvatskih isprava nositeljima organiziranog kriminaliteta iz Srbije i Crne Gore za što su oni plaćali od 7.500 do 15.000 eura. Vein je prema optužnici USKOK-a pribavljao osobne podatke državaljana Srbije koji su imali i hrvatsko državljanstvo i nisu im bile izdavane isrpave s hrvatskim OIB-om.
Nakon utvrđivanja da se radi o identitetima osoba koje su upisane u maticu rođenih u Hrvatskoj i knjigu državljana RH u Srbiji su od nepoznatih osoba pribavljane neoriginalne putne isprave Srbije s predthodno unesenim osobnim podacima hrvatskih državljana na čije će identitete biti podneseni zahtjevi za izdavanjem hrvatskih osobnih isprava s umetnutim isprava stvarnih korisnika - krimnalaca iz Srbije i Crne Gore. Nakon toga su oni odlazili u policijske postaje u Hrvatskoj i podnosili zahtjeve za izdavanje osobnih isprava u žurnom postupku.
Izdavali im isprave
Ne sumnjajući u takve isprave i dobre namjere podnositelja zahtjeva službenici u policijskim postajama i upravama su im izdavali putne isprave i osobne iskaznice, ali podizali su ih uz naknadu i osobe koje su bile opunomoćene u javnobilježničkim ureidma i prosljeđivali ih stvarnim korisnicima. U jednom slučaju takav "trik" nije uspio jere je službenica u požeško-slavonskoj policiji ustanovila da osoba koja traži hrvatske isprave, a koja je sada 11-optužena ne odgovara osobi čija je fotografija priložena zahtjevu za hrvatsku osobnu iskaznicu i putnu ispravu. Ukupno je na ovaj način pribavljeno 75 osobnih iskaznica i putnih isprava, a USKOK je predložio da se od svih optuženih oduzme imovinska korist koju su stekli na ovakav način.
Pa su tako hrvatske isprave stekli vođe škaljarskog klana, pripadnici zemunskog klana i navijačkih skupina iz Srbije, dakle nositelji organiziranog kriminala iz cijele regije koje se povezuje s međunarodnom trgovinom kokainom i ubojstvima diljem svijeta, u protekle su dvije godine koristili autentične hrvatske dokumente s krivotvorenim podacima.
Žestoki sukobi
Škaljarski klan poznat je po ratu sa susjedima - kavačkim klanom. Rat između te dvije kriminalne kotorske sile bjesni od 2016. godine, a odnio je više od 30 života u Crnoj Gori i Srbiji. Usprkos tome, ratna sjekira još nije zakopana.
Sve je počelo krajem 2014. godine kada je u Valenciji nestalo oko 300 kilograma kokaina. Kotorani su se tada podijelili na dva klana, nazvana po prigradskim naseljima Škaljari i Kavač. Prva žrtva nemilosrdnog rata bio je Goran Radoman, blizak upravo škaljarskom klanu. Ovo su neki od istaknutih mafijaša iz Srbije i Crne Gore kojem su Vein i ekipa sređivali hrvatske putovnice i osobne iskaznice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....