ZAGREB - Zbog krijumčarenja 65 turskih državljana među kojima je bilo i male djece, EUROPOL je u suradnji sa hrvatskom, mađarskom i slovenskom policijom te USKOK-om proveo koordiniranu akciju 'Kaštel' jer su stranci za bolji život u Europskoj Uniji platili svojoj 13-orici dobročinitelja najmanje 37.600 eura.
Od 13 osumnjičenih, koje se tereti za zločinačko udruženje i za protuzakonito prebacivanje osoba preko državnih granica , desetorica su s područja Lijepe naše, dok su dvoje iz Turske i jedan iz Mađarske.
Idejni začetnik brzinske zarade nad ekonomskim migrantima bili su 57-godišnjak i njegov 30-godišnji sin s područja Međimurja koji su zasukali rukave te od lanjskog 19. studenoga do 19. siječnja ove godine na području metropole, Čakovca i Varaždina u svoj švercerski lanac uključili još 11 osoba.
Organizirali su preuzimanje došljaka iz Turske, njihov smještaj te prijevoz i daljnje ilegalno prebacivanje u Sloveniju i Mađarsku. Komunikacija i dogovori bili su uglavnom telefonom, internetom putem Skypea i osobno. Predostrožnosti radi, šverceri su često mijenjali telefonske brojeve i mobitele te su koristili javne govornice. Plaćanje se vršilo osobno, ali i putem Western Uniona.
Prema tvrdnjama policije, bile su aktualne dvije rute krijumčarenja nakon što su Turci autobusima legalno dolazili u Hrvatsku, uglavnom u Zagreb gdje su ih temeljem ranijih dogovora preuzimali šverceri koji su ih zatim odvozili na područje Varaždina i Čakovca.
Jedna od daljnjih ruta bile su zelene granice uz pomoć vodiča koji su ih uvodili u Sloveniju gdje su ih opet preuzimali Hrvati u osobnim automobilima te ih odvozili do krajnjih odredišta. Druga je ruta bila čamcima preko rijeke Mure u Mađarsku gdje su migrante također, nakon ilegalnog prelaska, preuzimali hrvatski šverceri i dalje ih odvozili automobilima do plaćenog cilja uglavnom Italije i Austrije.
Cijene 'po glavi' su varirale od 500 do 1000 eura, ovisno o broju prebačenih osoba.
U pretresima desetak stanova i drugih prostorija kao i deset automobila, policija je oduzela veći broj mobitela, SIM kartica, novca u raznim valutama, oružje, veću količinu streljiva i raznu dokumentaciju koju su vodili o korisnicima njihovih usluga, vezama u inozemstvu, ali i zaradi koju su potom otac i sin Međimurci dijelili prema zaslugama u krijumčarskom lancu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....