Sada 22-godišnja V. Š., koju su zagrebački policajci nedavno kazneno prijavili zbog ubojstva Ćirila Ćalete (84) iz 2009. godine, ne samo da nije završila u istražnom zatvoru već vrlo vjerojatno uopće neće odgovarati zbog tog ubojstva.
Naime, u vrijeme ubojstva V. Š. nije još napunila 16 godina, a zbog odredbi Zakona o sudovima za mladež njoj se, nakon što je navršila 21 godinu, više ne može suditi za djela koja je počinila do 16. godine. Premda laički zvuči nevjerojatno - zakon je takav.
Teško ubojstvo
“Punoljetnoj osobi koja je navršila dvadeset i jednu godinu života ne može se suditi za kazneno djelo koje je počinila kao mlađi maloljetnik”, navodi članak 32. Zakona o sudovima za mladež. Mlađi su maloljetnici naime osobe u dobi između 14 i 16 godina. Dakle, kako se trenutno čini, V. Š. je od suđenja za teško ubojstvo dijelilo samo nekoliko tjedana. Toliki je naime bio vremenski razmak između ubojstva i njezina 16. rođendana. Da je inkriminirano ubojstvo počinjeno samo nekoliko tjedana poslije, V. Š. bi kao starija maloljetnica bila osumnjičena za po hrvatskom zakonu najteže kazneno djelo protiv života i tijela - teško ubojstvo. Premda hrvatski Kazneni zakon za to djelo propisuje za punoljetne osobe maksimalnu kaznu do 40 godina zatvora, V. Š. bi sa 16 godina mogla dobiti maksimalnu kaznu od 10 godina maloljetničkog zatvora.
No to nije jedina zakonska odredba od koje je V. Š. profitirala. Naime, da zločin jest počinila kao mlađa maloljetnica, dakle u dobi do 16 godina, V. Š. je također mogla odgovarati, ali samo do svoje 21. godine. Dakle, da su policajci riješili to djelo na primjer prije dvije godine, V. Š. bi također bila osumnjičena za teško ubojstvo, no u to slučaju ne bi mogla biti poslana u maloljetnički zatvor, nego bi joj se, usprkos težini djela, mogle izreći samo odgojne mjere.
Neprilagođena okolina
Stoga sada ispada da se V. Š., uz pretpostavku da jest počinila ono za što je policajci sumnjiče, zahvaljujući niskoj dobi u kojoj je počinila djelo s jedne strane te činjenici da je od počinjenja djela do sada postala punoljetna osoba s druge strane, našla u zakonskom procjepu koji će joj omogućiti da izbjegne čak i najmanju sankciju ili odgojnu mjeru.
Logiku takvih zakonskih odredbi za maloljetnike, koje bi se na prvu mogle učiniti nepravednima, objasnila nam je Lana Petö Kujundžić, sutkinja za mladež zagrebačkog Županijskog suda i svakako jedna od vodećih stručnjakinja na tom području u državi.
Prije svega ogradivši se od komentiranja konkretnog predmeta, sutkinja nam je rekla da je potrebno napraviti distinkciju između kažnjavanja i odgoja.
- Zakonodavac je smatrao da mlade osobe kad počine djelo u toj životnoj dobi, dakle između 14. i 16. godine, to čine zbog odrastanja, neprilagođene okoline, loših obiteljskih prilika, povodljivosti i slično te da se na njih s protekom od četiri do osam godina, dakle kada postanu punoljetni sa 21 godinom, više ne može djelovati nekom od sankcija - objasnila je sutkinja zašto je zakonom propisano da mlađi maloljetnik ne može više odgovarati kad napuni 21 godinu.
Igla u pluća
- Za mlađeg maloljetnika nikada se ne može izreći maloljetnički zatvor, nego samo odgojne mjere. Međutim te mjere, smatra zakonodavac, imaju svrhu samo neko vrijeme, dakle dok maloljetnik ne odraste - kaže sutkinja Lana Petö Kujundžić. Objašnjava i da je dob od 14 do 16 godina najniža dob u kojoj netko uopće može biti doveden pred sud.
- Ispod 14 godina su djeca, a ona uopće ne mogu biti predmet postupka ni za kakvo djelo.
Državno odvjetništvo nakon podnošenja policijske prijave o čitavom se slučaju jučer još nije očitovalo pa nije poznato smatra li da je policijska prijava protiv V. Š. uopće osnovana.
Podsjetimo, Ćiril Ćaleta, imućni povratnik, pronađen je vezan za stolicu u svom stanu u Vodovodnoj ulici, a navodno je ubijen iglom zabodenom u pluća. Policija je prije dva dana objavila da je riješila slučaj ubojstva od prije šest godina, te da je motiv maloljetnice bio skupocjeni sat i 120.000 kuna koji su mu odneseni iz stana. No, kako se doznalo, policajci prijavljenu djevojku nisu uhitili niti priveli sucu za mladež.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....