NA METI USKOKA

TVRTKA POVEZANA S PRANJEM NOVCA ZA NARKO KARTEL BRIŠE SE IZ REGISTRA Kompletnu firmu sa 77 milijuna duga prepisali na čovjeka s burze rada!

Ilustracija
 Sergej Drechsler / HANZA MEDIA

Trgovački sud u Zagrebu objavio je rješenje kojim se istovremeno otvara i zatvara stečaj nad Bonto plusom d.o.o, tvrkom kojoj su na čelu bili Pejo Ivić, Damir Premužić i Zoran Stojić osumnjičeni u Uskokovoj istrazi pranja više od 630 milijuna kuna fiktivnom prodajom zlata pa će se ta tvrtka sa čak 77,3 milijuna kuna duga brisati iz sudskog registra.

Sudsko rješenje uslijedilo je na prijedlog Fine koja je još krajem prošle godine utvrdila taj dug i navela da Bonto plus ima neizvršene osnove za plaćanje u razdoblju od 120 dana.

Bonto plus tvrtka je kojom su u različitim razdobljima od njena osnivanja upravljali Ivić i Stojić da bi je Premužić kao preposljednji zastupnik u rujnu prošle godine prepisao na nezaposlenog Nenada Tečeca koji je Jutarnjem listu u travnju ove godine rekao da je prevaren jer nije znao za 77 milijuna kuna duga. Osim toga, Tečec je naveo da su ga dva puta pozivali na razgovor u Uskok te kako se nada da će dokazati svoju neupletenost u malverzacije.

Osim Bonto plusa, početkom tjedna pokrenut je i stečaj Presvjetle j.d.o.o, tvrtke Damira Premužića koja je registrirana sa samo 10 kuna temeljnog kapitala uspjela nagomilati čak 7,13 milijuna kuna duga.

Upravo zbog svojih tvrtki Premužić se našao na meti Uskoka u istrazi o pranju 630 milijuna kuna fiktivnom prodajom zlata. Organizirana skupina koju su vodili otac i sin Ante i Luka Gale, prema Uskokovim je tvrdnjama, okupila mrežu tvrtki koje su primale novac iz Italije i prale ga fiktivnom kupovinom zlata. Jedna od talijanskih tvrtki s kojima su surađivali, prema pisanju medija, povezana je s američkom istragom protiv jednog peruanskog narko kartela.

Organizatori skupine su, prema Uskokovom priopćenju, u Hrvatskoj i Italiji povezali ostale kako bi pribavili nezakonitu dobit 'poslovanjem više društava i unošenjem novca ostvarenog kaznenim djelom u legalne financijske tijekove'.

Prema pisanju Jutarnjeg lista, novac je na kraju znao biti prefakturiran i u tvrtke beskućnika koje su okrivljenici nalazili da figuriraju kao direktori, a zapravo nisu imali nikakve formalne ovlasti u tvrtkama.

Uz Antu i Luku Gale te Premužića, Uskokovom su istragom obuhvaćeni Antonijo i Pejo Ivić, Dragan Bošnjak, Pavle Pavlović, Josip Jelavić, Tomislav Šikić, Toni Sliško, Zoran Stojić, Aleksandra Štibrić, Ciprian Petar Lugujan, Goran Tuška i Dinko Šutalo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 12:14