ZAGREB - Prikriveni istražitelji s obje strane granice, zaštita svjedoka, podaci o tome gdje i kako pripadnici krim miljea obiju država troše novac, gdje odsjedaju, s kime se druže, koje automobile voze i s kime se sastaju, neke od konkretnih mjera koje će razmjenjivati srpski i hrvatski policajci u istrazi o zločinima. I ranije je takva suradnja bila neformalna, no formalizirala se u veljači ove godine na temelju sporazuma o policijskoj suradnji koji su 25. svibnja 2009. u Opatiji potpisali ministri Tomislav Karamarko i Ivica Dačić, a nedavno ga je ratificirao Sabor RH.
Specijal: Sve tajne koje je razotrkio leš s Jaruna
Sporazum ima 30 članaka. Iza naizgled birokratskog jezika krije se 12 konkretnih mjera suradnje hrvatske i srpske policije. Sporazum je stupio na snagu 25. veljače ove godine.
Na neformalnom sastanku ministara unutarnjih poslova dva tjedna prije ministri Karamarko i Dačić najavili su i osnivanje zajedničkog Centra za borbu protiv organiziranog kriminaliteta. Pozvali su i druge države iz regije da im se priključe. Zagreb i Beograd uskoro bi trebali razmijeniti i časnike za vezu.
Policije dviju država surađivat će i na suzbijanju korupcije, u kontroliranim isporukama droge, oružja, eksploziva, krivotvorenja novca i pranja novca. Hrvatska i srpska policija obvezale su se da će jedna drugoj pružati i zaštitu prikrivenih istražitelja.
Tajna radioveza
Policije dviju država dogovorile su i uspostavljanje frekvencijskog radiokanala na kojem će komunicirati policajci, a policajci će u slučaju potrebe moći i prelaziti preko teritorija dviju država, moći će nositi svoje službene značke i iskaznice, ali neće imati policijske ovlasti, a moći će dolaziti i službenim vozilima. S druge strane, morat će poštivati nacionalne prometne propise.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....