Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, na prijedlog Komisije za pomilovanja, pomilovala je 25 osoba među kojima je, uz kontroverznog tajkuna Leona Sulića, i Danko Seiter. Njemu je neizdržani dio kazne zatvora u trajanju od jedne godine zamijenjen uvjetnom osudom!
Seiter je jedan od optuženih u aferi Karlovačka banka, a teretilo ga se za zlouporabu položaja i ovlasti zbog sklapanja ugovora o kreditu s obrtom “Hanžel”, jednim od donatora predsjedničine kampanje. Šefica države je udijelila milost za ukupno 25 osoba, kojima je bezuvjetnu kaznu zamijenila uvjetnom, smanjila im dio kazne, a najviše njih - 16 dobilo je prijevremenu rehabilitaciju.
Kako smo doznali, 10-ak posto podnositelja molbi za pomilovanje dobilo je akt milosti, ali za razliku od odluka prethodnika, Ive Josipovića i Stjepana Mesića, prema preporuci Ministarstva pravosuđa više se ne objavljuju imena onih kojima je molba odbijena.
No, među posljednjim pomilovanima je i Miroslav Čolović (34) iz Šibenika kojem je 20. siječnja 2010. Mesić odbio molbu za pomilovanje. Komisija za pomilovanja imenovana je u srpnju 2015., a na čelu joj je prof. dr. Davor Derenčinović, sa zagrebačkog Pravnog fakulteta.
Derenčinović: 'Seiter je pomilovan zbog lošeg zdravlja'
Predsjednik Komisije za pomilovanja Davor Derenčinović objasnio je u utorak, u vezi s pomilovanjem Danka Seitera koje su neki mediji ocijenili kontroverznim, da je isključivo zbog zdravstvenih razloga predloženo da se Seiteru neizdržani dio polovice jednogodišnje kazne zatvora zamjeni uvjetnom osudom.
Zatvoreniku Danku Seiteru, osuđenom za kazneno djelo zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju na izrečenu kaznu zatvora u trajanju od jedne godine, dodijeljeno je pomilovanje na način da se neizdržani dio izrečene kazne zatvora zamjenjuje uvjetnom osudom i neće se izvršiti ukoliko osuđenik u roku od dvije godine ne počini novo kazneno djelo, navodi se u objašnjenju predsjednika Komisje za polimilovanja.
"Važno je naglasiti kako je osuđenik izdržao polovicu izrečene kazne zatvora na koju je osuđen, te da je iz razloga isključivo zdravstvene prirode (tri stenta zbog infarkta i angine pectoris), predloženo da se neizdržani dio kazne zatvora zamjeni uvjetnom osudom. To nikako ne znači i oslobođenje od iste. Dapače, izrečen je uvjetni rok od 2 godine što u konačnici rezultira produljenjem kazne te isto tako produljenjem pravnih posljedica osude. Time je Predsjednica Republike Hrvatske u vršenju svoje ustavne ovlasti – dodjeli pomilovanja, prvenstveno vodila računa o potrebi zaštite interesa društva i pravne države, s ciljem ostvarenja pozitivne funkcije prava i postizanja pravičnosti", navodi se u objašnjenju dostavljenom medijima.
"Od imenovanja članova Komisije za pomilovanja 14. srpnja 2015., do kraja 2015., Komisija je ukupno obradila 354 molbe za pomilovanje, od kojih je za 50 osuđenika predložila Predsjednici Republike dodjelu pomilovanja. Slijedom navedenog, želimo istaknuti kako Komisija u funkciji savjetodavnog tijela djeluje u sastavu renomiranih pravnih stručnjaka koji raspravljaju o molbama i predlažu dodjelu pomilovanja, dok konačna odluka Predsjednice Republike Hrvatske predstavlja diskrecijsku prerogativu utemeljenu isključivo na prijedlozima i pravilima struke,“ kaže se u objašnjenju koje je medijima prenio Odjel za odnose s javnošću Ureda predsjednice Republike. (Hina)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....