Alen Host, bivši dekan Ekonomskog fakulteta u Rijeci, kao i još devet zaposlenika te visokoškolske ustanove kazneno su prijavljeni zbog zloporaba položaja i ovlasti te krivotvorenja službene ili poslovne isprave.
Kako je objavila Policijska uprava primorsko-goranska, tereti ih se za protupravne isplate novčanih sredstava kojima su Ekonomski fakultet i državni proračun oštećeni za najmanje 384.000 eura.
Istragu su, prema PU primorsko-goranskoj, proveli policijski službenici iz Službe gospodarskog kriminaliteta i korupcije u koordinaciji sa Županijskim državnim odvjetništvom u Rijeci, a obuhvaćeno je desetero hrvatskih državljana koje se sumnjiči za počinjenje kaznenih djela iz domene gospodarskog kriminaliteta. Uz 48-godišnjeg bivšeg dekana Hosta, tu je još šest hrvatskih državljanki i tri hrvatska državljana u dobi od 35 do 58 godina.
Protuzakonita postupanja
"Kriminalističkim istraživanjem je utvrđeno kako je 48-godišnji hrvatski državljanin, kao odgovorna osoba visokoškolske ustanove s područja PGŽ-a, u razdoblju od 2018. do 2022. godine, neosnovanim i protupravnim isplatama novčanih sredstava s računa navedene ustanove te krivotvorenjem službene i poslovne dokumentacije, počinio sedam kaznenih djela zlouporaba položaja i ovlasti, kao i dva kaznena djela krivotvorenje službene ili poslovne isprave", navode u PU PG.
Prema policiji, ostali osumnjičenici su u dogovoru s bivšim dekanom, a i prema njegovim nalozima, provodili protuzakonita postupanja na štetu ustanove u kojoj djeluju kao nastavno i tehničko osoblje.
Aktualni dekan Saša Drezgić nam je izjavio kako se tek vratio s puta i nema nikakvih informacija o ovom slučaju.
"Time su ustanovi, ali i Državnom proračunu Republike Hrvatske, prouzročili materijalnu štetu od najmanje 384.000 eura", kažu u PU PG.
"Po završetku istraživanja, svi osumnjičenici su kazneno prijavljeni nadležnom državnom odvjetništvu pod sumnjom u počinjenje navedenih kaznenih djela", priopćili su iz policije.
Alen Host je u rujnu 2016. postao najmlađi dekan Ekonomskog fakulteta u Rijeci (tada je imao 41 godinu), a dotad je obnašao funkciju prodekana za diplomske studije. Iste godine kada je izabran za dekana imenovan je Vladinim povjerenikom u općini Matulj.
Odgovarajuće posljedice
Rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić-Samaržija izjavila je da je upoznata sa slučajem jer je aktualni dekan Ekonomskog fakulteta Saša Drezgić nju i ministra znanosti i obrazovanja Radovana Fuchsa još 31. kolovoza prošle godine obavijestio o pokrenutom postupku vanjske revizije. Cilj je bio, kako citira rektorica, utvrđivanje razmjera zatečenih zakonskih, računovodstvenih te materijalnih nepravilnosti na Ekonomskom fakultetu.
- Kako je Ekonomski fakultet pravna osoba, u potpunosti je autonoman i neovisan od Sveučilišta u odlukama o raspolaganju vlastitim prihodima i procedurama upravljanja projektima koje se stavljaju na teret osumnjičenim osobama, kao i u postupcima ispitivanja zakonitosti istih. Sigurna sam da će se dekan Drezgić obratiti javnosti s obrazloženjem o kojem ni ja još nemam sve podatke - obrazlaže rektorica.
Napominje kako Sveučilište u Rijeci bezrezervno osuđuje svaki oblik nezakonitog postupanja te svakog drugog postupanja koje šteti temeljenim vrijednostima akademije, misiji i ugledu Sveučilišta.
- Niti jedan slučaj nezakonitog postupanja ne smije ostati neispitan, stoga podržavamo utvrđivanje odgovornosti za sve postupke kojim se korumpira povjerenje u javne institucije, a posebice u Sveučilište u Rijeci. Međutim, pogrešno bi bilo reputaciju zaposlenica i zaposlenika Ekonomskog fakulteta i Sveučilišta u Rijeci koji predano rade svoj posao na bilo koji način povezivati s ovim slučajem koji je počinjen od strane pojedinaca koji će, ako im se utvrdi krivnja, snositi odgovarajuće posljedice - kaže Snježana Prijić-Samaržija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....