SIGURNOSNI STRUČNJACI

‘Ovaj se napad nije mogao predvidjeti, ali neke osnovne sigurnosne elemente smo propustili. Postoji rješenje‘

‘Prvo i osnovno je postoje li protokoli i procedure ulaska u škole i da li se oni poštuju‘
 Goran Mehkek/Cropix

"Ovaj napad generalno gledajući je sporadičan i nije ga se moglo predvidjeti. Ali, ipak sustav nije poduzeo da bi se takvi, pa i sporadični napadi izbjegli", kaže Željko Matejčić, security manager u tvrtci Tara K-9 zaštita, voditelj privatne i tehnčke zaštite i stručnjak za sigurnost s dugogodišnjim iskustvom.

"Što se tiče vršnjačkog nasilja 2006. godine smo provodili projet Samobor-siguran grad koji je uključivao zaštitu javnih površina, škola i vrtića, upravo da bi se izbjeli ovakvi napadi. Jedan od načina prevencije je uvođenje zaštitara, ali specijaliziranog i pedagoški educiranog", kaže Matejčić.

Na pitanje bi li rješenje bilo zaključavati škole nakon ulaska učenika na nastavu kaže: "Apsolutno da. To smo mi nekad imali u bivšoj državi i mislim da smo propustili neke osnovne sigurnosne elemente. Događa se tako da u školu može ući bilo tko. Vjerujem da postoje i pravilnici o načinu ulaska u škole, tko kada i kako može ući, ali pitanje je koliko se oni provode. Rješenje je u integralnom sustavu zaštite – kombinaciji fizičke i tehničke zaštite.

Međutim, imamo tu i problem GDPR-a jer neki roditelji ne žele da se postave kamere vidoenadzora po školama, jer smatraju da je to narušavanje privatnosti njihove djece. Međutim, videonadzorom bi se mogao pokriti perimetar i u školi, ali i oko škole i to je samo jedan od načina kako se može prevenirati nasilje u kombinaciji sa educiranim zaštitarom – zaključuje Matejčić.

I Mate Laušić, strušnjak za sigurnost o napadu na učenike u OŠ Prečko smatra da se, bez obzira što je prema prvim informacijama riječ o osobi sa psihičkim pormećajima, napad mogao spriječiti.

- Prvo i osnovno je postoje li protokoli i procedure ulaska u škole i da li se oni poštuju. Postoje li osobe koje su na ulazu, na koji način je reguliran način ulaska u školu. Navest ću vam samo primjer. Kad smo kolega Tonči Prodan i ja 2016. godine obilazili 46 škola za sveučllišne igre mladih u 90 posto škola smo do odgovornih osoba dolazili sami. Nismo na ulazu imali koga pitati kako doći do njih, a negdje nas je do odgovornih osoba doveo netko od učenika.

Prva i osnovna prepreka mora biti na ulazu i to nužno ne mora biti zaštitar. Nekad smo imali podvornike i oni su nadgledali ulaze i bili odgovorni za ulaze u školu. Jednostavno moraju postajati mjere prvencije i mjere postupanja. Mora se znati gdje su evakuacijska zborišta, ovakve situacije se moraju uvježbavati i mora postojati protokol o postupanjju - kaže Laušić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. prosinac 2024 00:10