PAO ZBOG KAMERA

KAKO JE KRAO DEKAN BUKLIJAŠ Lagao da putuje svojim autom, a vozio se službenim terencem

Kad je postao dekan na računu fakulteta bilo je 8 milijuna kuna, blagajnu je ostavio u minusu od 2 milijuna
Split, 180712.Upisi na Pravni fakultet.Na fotografiji: dekan prof.dr.Boris BuklijasFoto: Duje Klaric / CROPIX
 Duje Klarić / CROPIX

Iako je šteta nastala njegovim kriminalnim ponašanjem već sada, prema policijskim izvješćima, veća od 1,5 milijuna kuna, istraga protiv dr. Borisa Buklijaša , 67-godišnjeg člana Državnog sudbenog vijeća i bivšeg dekana splitskog Pravnog fakulteta, još nije ni približno gotova.

Serija zloporaba

Buklijaš je kazneno prijavljen za niz kaznenih djela iz domene zloporabe položaja i ovlasti, no istražitelji vjeruju da će konačna šteta koju je svojim aktivnostima nanio splitskom Pravnom fakultetu i Ministarstvu pravosuđa biti znatno veća od dosad utvrđenih milijun i 600 tisuća kuna.

Nije stoga posve jasno zašto je Buklijaš u utorak navečer pušten da se brani na slobodu, pogotovo kada se zna da većina svjedoka još nije ispitana osim u obavijesnim razgovorima. No tako je odlučilo Županijsko državno odvjetništvo koje je procijenilo da nema potrebe tražiti Buklijaševo zadržavanje u istražnom zatvoru.

U policijskim krugovima nezadovoljni su tom informacijom jer kažu da zbog toga njihov naporan rad može pasti u vodu. Kažu i da bi s druge strane, da je riječ o policijskom službeniku kojem je primjerice netko podvalio 50 kuna “mita”, on sasvim sigurno završio iza rešetaka za vrijeme istrage.

Od zaposlenika i studenata Pravnog fakulteta u Splitu doznajemo da je Buklijaš, inače redoviti profesor na Katedri za upravno i radno pravo, danas dva puta dolazio u svoj ured. No nije se dulje zadržao. Pokušali smo ga pronaći i na adresi u centru Splita, nedaleko od radnog mjesta na fakultetu, no na portafon nitko nije odgovarao, a malobrojni susjedi nisu nam znali reći ništa više o njegovim životnim navikama.

Tek su pojedini zaposlenici Pravnog fakulteta, više za sebe, promrljali kako je “to trebalo odavno napraviti”, a poslije su se pravdali da su mislili na korupciju u društvu općenito, od devedesetih.

Mjeseci pripreme

Da se nešto oko Buklijaša kuha znalo se još u studenom prošle godine, kad su počeli prvi policijski izvidi temeljem anonimne prijave koju je netko dostavio tužiteljima i policiji. Splitsko-dalmatinski policajci za gospodarski kriminalitet mjesecima su raspletali zamršenu mrežu oko djelovanja bivšeg dekana, koji je Pravni fakultet vodio od 2008. do 2012.

Kada je preuzeo dekansko mjesto, na računu te ustanove bilo je oko osam milijuna kuna, a kada je odlazio, blagajnu je ostavio s minusom od gotovo dva milijuna. U izjavi novinaru Slobodne Dalmacije još je prije tri tjedna rekao da su prijave protiv njega neutemeljene i tvrdio je da je logično imati plus na računu ako se po cijele dane sjedi u fotelji i ništa ne radi.

Enorman prihod

No, prema detaljima iz kaznene prijave, čini se da je Buklijaš bio uistinu aktivan. Tako si je uredno, uz mjesečne plaću od 48.000 kuna, navodno isplaćivao i nagrade, odnosno bonuse za uspješno obavljen posao.

- Ne bi nam bio sumnjiv da u jednom trenutku te nagrade nisu postale preučestale i prevelike - kaže naš izvor blizak istrazi. Sporan je i automobil Toyota Land Cruiser koji je u međuvremenu vraćen leasing kući, a koji nitko na fakultetu nikad nije vidio. Skupocjenim automobilom (o)koristio se, prema prijavi, isključivo tadašnji dekan koji je navodno išao toliko daleko da si je isplaćivao putne naloge kao da na put ide svojim automobilom, a putovao je službenim koji je nabavio za sebe. Policajcima je to postalo jasno kada su Buklijaša u spornoj Toyoti snimile i kamere s naplatnih kućica pri plaćanju cestarine.

O slučaju se jučer konačno službeno izjasnio i ŽDO u Splitu, po čijem je nalogu otvorena istraga protiv Borisa Buklijaša.

- Postoji osnova sumnje da je 67-godišnji osumnjičenik od 1. listopada 2008. do 1. listopada 2012. na području Splitsko-dalmatinske županije na trošak fakulteta nabavio iznimno vrijedno vozilo koje je koristio isključivo za svoje privatne potrebe i izrađivao neistinite putne naloge u koje je upisivao da je za službena putovanja za potrebe fakulteta i pravosudnog tijela koristio svoja privatna vozila iako je koristio službeno vozilo, te je neistinito prikazivao trajanje službenog puta.

Ujedno, postoji osnova sumnje da je osumnjičenik neosnovano izdao nalog da mu se isplate plaće uvećane za 80 posto i da je zaključivao ugovore s odabranim obrtnicima i trgovačkim društvima ne primjenjujući odredbe Zakona o javnoj nabavi - priopćili su iz ŽDO-a.

Neobičan čovjek

Studenti inače bivšeg dekana, a sada profesora opisuju kao neobičnog čovjeka.

- Ne znam je li ikada progovorio ijedne riječi osim kad bi nešto pitao na ispitima - kaže jedna studentica. Druga dodaje da njegovi ispiti nikada nisu bili zahtjevni.

- Vjerojatno mu rad sa studentima nije bio na prvom mjestu - napominje kroz smijeh.

Treba dodati da je istragom bio obuhvaćen i prorektor Dragan Bolanča, također bivši dekan Pravnog fakulteta, također zbog zloporabe položaja i ovlasti. Jučer nismo uspjeli doći ni do Bolanče ni do informacije o tome u kojem smjeru ide ta istraga. No čini se da su dokazi protiv njega ipak manjkavi kad su se ŽDO i policija odlučili za akciju samo protiv Buklijaša.

ISPRAVAK

Prof.dr.sc. Dragan Bolanča iz Splita, po odvjetniku Leopoldu Aljinoviću

Vezano uz članak objavljen na portalu jutarnji.hr pod naslovom „Dekana Buklijaša razotkrile kamere na cesti za Zagreb. Kako je krao dekan Buklijaš, lagao da putuje svojim autom, a vozio se službenim terencem“ od dana 04.07.2013.g.

„Prof.dr.sc. Draganu Bolanči nikada nije uručen nalog o provođenju istrage sukladno čl. 218. st. 1. ZKP-a, iako mu je takav nalog trebao biti uručen u roku od 8 dana od dana donošenja naloga o provođenju istrage, iz čega proizlazi da istraga protiv prorektora Bolanče nikada nije niti provedena.

Ukoliko u ovom predmetu nikada nije donesen nalog o provođenju istrage protiv prof.dr.sc. Bolanče, a očito je da nije, onda je više jasno da ste pogrešno izvijestili javnost o nekakvoj istrazi, a ne o redovnom postupku izvida kaznenih djela po nekakvoj anonimnoj kaznenoj prijavi što spada u dio obvezne procedure prije donošenja naloga o provođenju istrage ili pak odbacivanja kaznene prijave.

Sva financijska izvješća koja se odnose na troškove i prihode u mandatu prof. Bolanče bila su predmet nadležnih revizija koje nisu pokazale nikakve nepravilnosti.“

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. rujan 2024 01:46