U ovom trenutku pokušavamo vratiti četiri primjerka knjiga koje su identificirane kao naše, a nalaze se izvan Hrvatske - kažu nam u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, a riječ je o knjigama koje su osamdesetih ukradene u velikoj pljački pod vodstvom Aleksandra Millesa. Od 1982. pa do uhićenja 1987. godine iz NSK je ukradeno više od 2000 starih knjiga, karti, grafika i ilustracija, a dosad je, odgovaraju iz NSK, vraćeno tek 36 svezaka.
Posljednja knjiga vraćena je 2022. godine. Postupak povrata, objašnjavaju u NSK, nije nimalo jednostavan.
- Knjige se traže u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova, Ministarstvom vanjskih i europskih poslova, Interpolom i Ministarstvom kulture i medija. Povrat građe koja je jedanput nađena i identificirana proces je koji potraje i godinama i zato je vraćanje sporo, sporije nego što je bilo otuđenje - odgovaraju iz NSK dodajući:
- Uz to, u cijeli je postupak identificiranja i vraćanja knjiga uključeno nekoliko strana, i Državno odvjetništvo, dva ministarstva i Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu. Također, potrebna je dobra suradnja s institucijama zemalja u kojima se građa pronalazi.
Posljednja knjiga je vraćena u veljači 2022. godine, a radilo se o naslovu "Dizionario geografico portatile" švicarskog geografa i kartografa Isaaka Broucknera (1686.-1762.), kraljevskog geografa francuskog kralja Louisa XV. Ta vrijedna knjiga ukradena je 1987. godine.
Riječ je o drugom venecijanskom izdanju dvotomnog djela otisnutom u čuvenoj venecijanskoj tiskari obitelji Remondini, koje ima status zaštićenog kulturnog dobra Republike Hrvatske, a bilo je dio fonda Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, za što postoji i dokumentacija. To djelo sadrži abecedno popisane dotad poznate geografske entitete cijeloga svijeta s kratkim pojašnjenjima o njihovu smještaju, administrativnoj pripadnosti te s potrebnim brojčanim pokazateljima poput geografske dužine i širine. Prvi svezak djela koji sadrži geografske entitete od A do KY još uvijek nedostaje, dok se u vraćenom primjerku nalaze geografski entiteti popisani od L do ZW.
Među ostalim vraćenim djelima nalaze se i rijedak primjerak knjige "Trinum magicum sive Secretorum magicorum opus continens" Caesarea Longinusa iz 1614. godine, koji je knjižnici vraćen u studenom 2020., te djelo "Selenographia sive Lunae descriptio atque accurata tam macularum eius, quam motuum diversorum … delineati" Johannesa Heveliusa koje je pak vraćeno u srpnju 2019. godine.
Sve navedene knjige vraćene su iz Italije. Inače, cijeli proces traganja, doznajemo u NSK, temelji se na popisu otuđene građe NSK, koji je izrađen nakon otuđenja knjiga. Podsjetimo da je kasnije osuđeni pljačkaš Milles iz knjižnice krao uz pomoć nekoliko zaposlenika NSK, a upravo je on, tada mladić od tek 18 godina, bio mozak pljačke stoljeća te je upamćen kao inicijator i organizator najveće pljačke knjižnoga blaga u povijesti Hrvatske. Cijela priča o toj pljački, samom Millesu i kasnije sudskom procesu zvuči kao kriminalistički roman. O Millesu se i danas prepričavaju razne priče: od toga da je bio sotonist i homoseksualac do toga da su mu liječnici preporučivali psihoterapeutsko liječenje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....