POTVRĐENA OPTUŽNICA

Gabrijelova majka u suzama: Moga sina nitko neće vratiti, ali očekujem pravdu, znam i kako će izgledati

Tri liječnice i jednu medicinsku sestru se zbog nepružanja potrebne medicinske skrbi sumnjiči da su skrivile smrt dječaka

Posljednja fotografija živog Gabrijela Bebića, neposredno pred polijetanje helikopter iz Metkovića za Split (glavna fotografija), Ivana Bebić (u krugu)

 Privatni album, Denis Jerković/Cropix

Općinski sud u Metkoviću potvrdio je optužnicu protiv tri liječnice Hitne pomoći ispostave u Metkoviću i jedne medicinske sestre iz pedijatrijske ambulante, koje se tereti za nesavjesno liječenje i smrt devetogodišnjeg dječaka Gabrijela Bebića.

Podsjetimo, u veljači prošle godine, nakon provedene istrage, Općinsko državno odvjetništvo u Metkoviću podiglo je optužnicu protiv četiri hrvatske državljanke (1988., 1989., 1984. i 1972.) zbog počinjenja kaznenog djela protiv zdravlja ljudi nesavjesnim liječenjem iz članka 181. stavak 1. u svezi stavka 4. i stavka 8. Kaznenog zakona, da bi općinski sud Metković u srijedu potvrdio tu optužnicu čime su se stekli uvijeti za pokretanje susdkog postupka.

DORH okrivljenicama stavlja na teret da su tijekom 9. i 10. prosinca 2018. u Metkoviću, u zdravstvenoj ustanovi i kao zdravstvene djelatnice, djetetu (rođeno 2009.) koje je u više navrata dovedeno u zdravstvenu ustanovu u teškom stanju, upoznate sa tim stanjem i prema simptomima pogoršanjem zdravstvenog stanja djeteta, olako držeći da dijete nije vitalno ugroženo, postupale protivno pravilima medicinske struke.

Prvookrivljenicu (D.D.) i drugookrivljenicu (J.V.) kao dežurne liječnice Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije ispostava Metković, tereti se da su propustile adekvatno pregledati dijete i utvrditi ozbiljnost zdravstvenog stanja i životnu ugroženost djeteta. Osim toga, nisu primijenile terapiju djelotvornim lijekovima i poduzele daljnje radnje za hitno medicinsko zbrinjavanje djeteta u Klinički bolnički centar Split na daljnje pretrage i hospitalizaciju te su dijete vratile na kućno liječenje.

Također, četvrtookrivljenica (M.M.) je 10. prosinca 2018., odbila pregledati dijete i oca djeteta uputila da dijete odvede kod pedijatra te istog dana, nakon postavljene dijagnoze i prepoznavanja životne ugroženosti, prilikom medicinskog zbrinjavanja djeteta propustila ordinirati odgovarajući lijek. Trećeokrivljenici (N.T.) kao medicinskoj sestri pedijatrijske ordinacije se stavlja na teret da nije provela standardizirani postupak procjene stanja djeteta dovedenog u čekaonicu i prepoznala teško zdravstveno stanje djeteta i da je već životno ugrožen. Tereti je se da nije obavijestila liječnika, pa je zbog toga, kao i zbog prethodnog neodgovarajućeg postupanja okrivljenih dežurnih liječnica zavoda za hitnu medicinu došlo do daljnjeg pogoršanja zdravstvenog stanja djeteta.

Dijete je, unatoč naknadnom prijevozu i hospitalizaciji u Kliničkom bolničkom centru Split i tamo poduzetom intenzivnom liječenju, uslijed obostrane virusne i bakterijske upale pluća, multifokalne nekroze plućnog tkiva, obostrane upale porebrice, ždrijela, sepse, respiratornog distresnog simptoma, respiratorne insufiencije i septičkog šoka, preminulo 11. prosinca 2018.

Epilog je to slučaja smrti devetogodišnjeg dječaka iz Metkovića, Gabrijela Bebića koji je preminuo uslijed liječničke pogreške.

Ako im se na sudu dokaže krivnja četiri medicinske djelatnice, tri liječnice i medicinska sestra mogu biti kažnjene kaznom zatvora od jedne do osam godina.

Dubrovački odvjetnik Gašpar Lujak, koji brani jednu od osumnjičenih liječnica u slučaju smrti devetogodišnjeg dječaka Gabrijela Bebića u prosincu 2018 godine, očekuje dugotrajno suđenje na kojem će sudjelovati veliki broj svjedoka i vještaka.

- Sud u Metkoviću je potvrdio optužnicu i tu se u ovom trenutku nema što dodati. Stav je obrane da nema dovoljno dokaza i ja se nadam da će raspravni sud u konačnici donijeti pravednu i na zakonu utemeljenu odluku - pojasnio je odvjetnik Lujak, iskusni kaznenjak, koji je u svojoj praksi branio brojne poznate slučajeve poput dubrovačkog svećenika Ivice Sinanovića, koji je u župnoj kući u Banićima u Dubrovačkom primorju ubio predsjednika Mjesnog odbora, Marka Kraljevića.

Županijski sud u Dubrovniku je odbio Lujakov prijedlog za izuzeće suda u Metkoviću. Međutim, hoće li odvjetnici drugih osumnjičenica zatražiti izuzeće kompletnog županijskog i općinskog suda i predmet prebaciti na neki drugi sud nismo uspjeli doznati. Svakako i za to postoji pravna mogućnost o kojoj odlučuje Visoki kazneni sud.

Ivana Bebić: Moga sina nitko neće vratiti, ovo radim da se to više nikada ne bi dogodilo nijednom djetetu

Gabrijelova obitelj koja od njegove smrti čeka svoju pravdu, odnosno pravdu za svog Gabrijela, s olakšanjem, ali i suzama u očima je primila vijest o potvrđivanju ove optužnice.

- Pitate me kako se osjećam? Jako teško. Pravde za našeg Gabrijela nema. Ovo sada radim za djecu Metkovića i Doline Neretve kako se ovako nešto više nikada ne bi dogodilo ni jednom djetetu, ni jednoj majci i ocu, bratu ili sestri. Moje dijete nitko i ništa vratiti neće. Ja mogu pogledati svakog u oči, a sigurna sam da oni koji su ovo uradili mom djetetu ne mogu pogledati ni sebe u ogledalo. Očekujem pravdu, a najveća pravda će im biti bol kada čuju svoje presude, rekla je za Slobodnu Dalmaciju kroz suze Ivana Bebić, Gabrijelova majka.

Spis ovog predmeta dostavit će se sucu koji će voditi glavnu raspravu, a sve kako bi on pripremio glavnu raspravu pred Općinskim sudom u Metkoviću. Kako sada više nema zapreka za zakazivanjem glavne rasprave za očekivati je kako će ona biti zakazana u najkraćem mogućem roku, pa tako je moguće da ona bude održava već u lipnju ove godine.

Tako će nakon tri i pol godine biti presuđeno u ovom slučaju koji je "na noge" podignuo kompletnu hrvatsku javnost, koja je po tko zna koji puta ostala šokirana činjenicom da u Hrvatskoj netko, kao što je to bio Gabrijel Bebić, može preminuti od obične upale grla. Bezazlena upala grla se zbog nepružanja adekvatne medicinske pomoći iskomplicirala i pretvorila u sepsu, koju čak ni uz upotrebu najsuvremenijih metoda liječenja nisu uspjeli izliječiti ni intezivisti Jedinice za intenzivno liječenje djece (JILD) Klinike za dječje bolesti KBC-a Split, piše Slobodna Dalmacija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 02:34