VELIBOR ŠOLAJA

DOBIO PET GODINA ZA RATNI ZLOČIN U MEDAČKOM DŽEPU 'Nije bitno je li vaš hitac prvi ili drugi, htjeli ste je ubiti'

Presudu za ratni zločin u selu Čitluk sud je temeljio na iskazima gardista koji su ili vidjeli kako Velibor Šolaja puca ili čuli hitac
Zagreb, 060514.Zupanijski sud na Zrinjevcu.Danas je na Zupanijskom sudu nastavljeno sudjenje za operaciju Medacki dzep.Na fotografiji optuzeni Velibor Solaja i Josip Mrsic, koji je danas priznao ubojstvo.Foto; Damjan Tadic / CROPIX
 Damjan Tadić / CROPIX

Velibor Šolaja, bivši pripadnik 9. gardijske brigade, u ponedjeljak je nakon ponovljenog suđenja na zagrebačkom Županijskom sudu proglašen krivim zbog ratnoga zločina u Medačkom džepu 1993., točnije zbog ubojstva starice, te nepravomoćno osuđen na pet godina zatvora.

Postojala je namjera

Šolaja je na prvom suđenju bio nepravomoćno oslobođen optužbi, no presudu je ukinuo Vrhovni sud, a sudsko vijeće kojim je predsjedavao sudac Oliver Mittermayer u ponedjeljak je, pak, zaključilo da postoje dokazi za Šolajinu krivnju. Šolaja je osuđen da je nepoznatu staricu koju su gardisti izvukli iz kuće tijekom operacije oko mjesta Čitluk ubio zajedno sa suborcem Josipom Mršićem kojemu se za to djelo sudi u zasebnom postupku.

- Prvi je iz pištolja u ženu pucao Mršić, no ona je ostala stajati, da bi zatim Šolaja pucao u nju iz automatske puške, nakon čega je pala - obrazložio je sudac. Rekao je da nije ključno od čijega je metka žena poginula, već je evidentno da je i Šolaja imao namjeru da je usmrti.

Minimalna kazna

Presudu je sud temeljio na iskazima svjedoka, drugih gardista, koji su ili potvrdili da su vidjeli kako Šolaja puca u ženu ili su pak vidjeli trenutak kad su ženu izvukli iz kuće te čuli pucanj.

Postupak protiv Šolaje zanimljiv je i zbog obrata na prošlom suđenju kad je Mršić, koji je tada bio samo svjedok, na rekonstrukciji rekao da je on pucao u ženu, a ne Šolaja, da bi na raspravi rekao da su pucala obojica, što ih je na kraju zajedno dovelo do optuženičke klupe. Sud je Šolaji izrekao kaznu u zakonskom minimumu zbog ranije neosuđivanosti, sudjelovanja u ratu, odlikovanja, ali i zbog proteka vremena.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 19:45