Nakon što se prije pola godine u Centar za dijagnostiku zatvora Remetinec temeljem pravomoćnog rješenja javio Tomislav Saucha, bivši predstojnik Ureda premijera Zorana Milanovića, kako bi odslužio tri godine zatvora, nakon nekoliko ishođenih odgoda red je došao i na njegovu suoptuženicu u (ne)djelu Sandru Zeljko, bivšu tajnicu tadašnje Vlade.
Prema pravomoćnoj presudi Vrhovnog suda s početka prošle godine, Zeljko mora odslužiti četiri i pol godine te u zatvor mora kročiti idući ponedjeljak, 22. travnja, ili će sud nadležnoj policijskoj upravi izdati nalog za sprovođenjem iza rešetaka. S odsluženjem kazne trebala je započeti krajem lanjskog rujna, međutim, Zeljko je ishodila odgode zbog zdravstvenog stanja, nužnog operativnog zahvata kao i postoperativnog liječenja te terapija.
Podsjetimo, Sauchu i Zeljko tzv. afera dnevnice koštala je osuđujućih pravorijeka. Bio je to jedan od najintrigantnijih slučajeva u hrvatskoj politici koji je započeo nalazom državne revizije iz 2017. kada se otkrilo kako je za vrijeme tada bivše Vlade SDP-a isplaćeno oko 307.000 kuna za službena putovanja savjetnika predsjednika Vlade, a koja nisu bila "pokrivena" pratećom dokumentacijom.
Ubrzo su se javili sami savjetnici rekavši kako na tim putovanjima uopće nisu ni bili pa je slučaj od administrativnoga propusta prerastao u potencijalno kazneno djelo. Nakon provedenih izvida USKOK-a i policije zbog zloporabe s dnevnicama policija je uhitila Sauchu koji je potom pritvoren, a po izlasku iz istražnog zatvora sam je istražio da je fiktivnih putovanja bilo i nakon što je otišao iz Vlade, dakle i u mandatima premijera Tihomira Oreškovića i potom Andreja Plenkovića.
I upravo temeljem Sauchine prijave, istraga je potom obuhvatila i tajnicu Sandru Zeljko, koja je iskoristila svoju poziciju sjedeći pred vratima čak trojice premijera.
Na kraju su Saucha i Zeljko optuženi za 590.098 kuna dnevnica plaćenih u razdoblju Vlade Zorana Milanovića te Zeljko sama za još 349.763 kuna dnevnica plaćenih u vrijeme narednih dviju Vlada, Oreškovićeve i Plenkovićeve.
Grafološko vještačenje bilo je glavni dokaz USKOK-a na suđenju koje je pokazalo da je Saucha krivotvorio potpise savjetnika na dijelu putnih naloga. Osim zatvorskih kazni, Sauchi i Zeljku sud je bio izrekao i petogodišnju mjeru zabrane obavljanja državne službe te im je naloženo da oboje moraju vratiti i ilegalno pribavljenu imovinsku korist od gotovo milijun kuna - 590.098 kuna moraju platiti solidarno, a 349.000 samo Zeljko.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....