OPASNE ČESTICE

Azbest će zakopati na otocima

Građane ne zabrinjavaju toliko odlagališta koliko način višegodišnjeg transporta azbestnog otpada

ZAGREB - Opasnost od kancerogenog azbestnog otpada prijetit će zdravlju građana još najmanje 50 godina, koliko će otprilike trebati da se sa zgrada i kuća uklone azbestne ploče.

U tom razdoblju moraju se otkriti i stotine ilegalnih odlagališta građevnog materijala u kojima je gotovo uvijek azbest. Upozorio je na to Vinko Mladineo, direktor Fonda za zaštitu okoliša, nakon što je otkriveno da su u bolnici za plućne bolesti na Jordanovcu u Zagrebu još oštećene azbestne ploče čija vlakna, ako se udahnu, izazivaju rak pluća ili azbestozu.

Jutarnjem listu potvrđeno je iz Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja da će u svim većim gradovima i na gotovo svim otocima uskoro početi gradnja ukupno 45 podzemih odlagališta azbestnog otpada. Najprije će odlagati azbest s ilegalnih deponija, a zatim i s brojnih zgrada na kojima su azbestne ploče. Većina azbesta trebala bi biti zatrpana u odlagališta do 2012.

Odlagališta kao sarkofag

Iako će taj otrovni materijal biti smješten odmah do gusto naseljenih radova i mjesta iz Fonda za zaštitu okoliša, poručuju da je riječ o potpuno sigurnim odlagalištima koja će biti izolirana i smještena metar i pol pod zemljom.

- Takozvane kazete za odlaganje azbesta bit će od 3000 do 6000 kubika, a kada se ispune, pokraj njih će se graditi nova odlagališta. Ta će odlagališta biti bezopasna jer će biti pod zemljom te izolirana, odnosno ubrtvljena na dnu i vrhu kako ne bi došlo do širenja čestica azbesta zrakom. U Pločama je sagrađeno prvo takvo odlagalište. U Trogiru i na Braču gradnja je počela, a za sve ostale u izradi je projektna dokumentacija i gradnja bi trebala početi. Ta će odlagališta biti kao sarkofag - tvrdi Vinko Mladineo.

U Zagrebu će se uskoro početi graditi odlagalište azbesta od 6000 kubičnih metara.

Potpisivanje ugovora

- Za Zagreb kazeta za odlaganje azbestnog otpada sagradit će se na odlagalištu Jakuševac. Ugovor između Grada i Fonda trebao bi uskoro biti potpisan - tvrde u Ministarstvu. Stanovnici Jakuševca i okolnih novozagrebačkih gradova koji su 45 godina trpjeli ilegalno odlaganje te preživjeli eksploziju spalionice opasnog otpada Puto najavljuju blokadu i prosvjede.

- Ne mogu vjerovati. Ovo mi je prvi glas. Prije izbora zvao me Zlatko Milanović, direktor odlagališta, i ni riječi mi nije rekao o odlagalištu azbesta. E to im neće proći. Nema šanse. Na jakuševačkom odlagalištu fizički više ništa ne stane. Zdravljem smo plaćali 45 godina udisanja smrada i kemikalija i zato nećemo dopustiti da nas sada još truju azbestom. Dignut ćemo na noge cijeli Novi Zagreb! - ogorčeno je poručio Ratko Bedeković, predsjednik Udruge za zaštitu okoliša Jakuševca.

Svi se sjećaju Salonita

Azbestni otpad najmanje će sljedeće tri godine prikupljati i dovoziti 16 ovlaštenih tvrtki. Kamioni kojima će se azbest prevoziti do novih odlagališta također će, tvrdi Mladineo, biti zatvoreni i zato sigurni od širenja azbestne prašine zrakom. Međutim, udruge građana u Splitu i Zagrebu ne vjeruju da će prijevoz i skladištenje azbesta biti tako bezopasni, podsjećajući na slučaj sanacije tvornice Salonit.

- Vraga će to biti sigurno. Vidjeli smo već na primjeru Salonita na koji način te tvrtke prevoze azbest: tako da im sve curi iz kamiona - smatra Bedeković, koji živi dvjestotinjak metara od smetlišta na Jakuševcu.

Jadranka Tocilj: Bit će još mnogo oboljelih

Azbest je silikatni mineral koji se zbog svojih dobrih termičkih i ostalih svojstava niz godina upotrebljavao u građevinskim radovima. Ako se razlomi, zrakom počnu letjeti sićušne iglice koje se zabodu u pluća i izazovu upalu pluća ili tumor.

Prof. dr. sc. Jadranka Tocilj s plućnog odjela KB-a Split upozorava da postoji velika opasnost da će se od azbestoze razboljeti još mnogo građana, posebice u Dalmaciji.

- Tu su tvornica Salonit, brodogradilišta, Plovbest Ploče, nešto u Istri, ali najveća je koncentracija oboljelih ipak u Dalmaciji. Prema našim podacima, samo iz tvornice Salonit imamo oko 400 oboljelih u posljednjih 10 godina. Od toga je 90 zloćudnih tumora poplućnice. Mnogo je bolesnih u brodogradilištima, ali o njima nemamo točnu evidenciju - tvrdi J. Tocilj. Većina oboljelih još na sudovima vodi odštetne postupke.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
04. siječanj 2025 20:36