„Recite mu ime!“ četiri je puta glasno uzviknula Severina Lajtman iz Romske organizacije mladih Hrvatske okupljenima na mirnom prosvjedu ispred Veleposlanstva Češke Republike, a oni su joj svaki puta sve glasnije uzvraćali sa „Stanislav Tomaš!“ Radi se je o Romu koji je 19. lipnja preminuo u češkom gradu Teplice nakon grubog postupanja policajaca prema njemu – od trojice policajaca koja su ga privodila, jedan ga je potpuno imobilizirao na podu koljenom mu pritišćući vrat. Stanislav je preminuo, policija tvrdi zbog opojnih sredstava, ali njegovi sunarodnjaci u svemu vide sistemski rasizam.
„Ovaj slučaj uvelike podsjeća na slučaj Georgea Floyda u Americi s razlikom da je policajac koji je za to osuđen dobio kaznu zatvora od 22 godine, a češki premjer je javno zahvalio policajcima na njihovom radu“, kaže potpredsjednik Organizacije Siniša Senad Musić. Današnji prosvjed u Radničkoj prvi je antirasistički prosvjed Roma u Hrvatskoj i zapravo je dio internacionalnog pokreta kojim se želi pružiti podrška Romima u Češkoj, ali i pokazati institucijama da će se suprotstaviti bilo kakvom obliku širenja netrpeljivosti.
Inicijativu su prepoznali i Zagrepčani koji su ovog vrućeg poslijepodneva došli podržati prosvjed, a među njima i neka poznata lica - Tomislav Medak iz platforme Možemo! i redatelj Dario Juričan. Organizatori su istaknuli kako im upravo podrška onih koji nisu Romi mnogo znači jer se samo kroz suradnju većine i manjine mogu potaknuti stvarne promjene u društvu. Neki od okupljenih ogrnuli su se romskim zastavama ili nosili zaštitne maske u istim bojama, a iza govornika cijelo su vrijeme stajali transparenti s natpisima „Rasizam ubija - Romi žele živjeti“, „Czech your rasism“ i „Stop rasizmu.“
„Češka mora znati da ju vide Romi diljem Europe, ali i druge države i da ovakve stvari neće proći nezamijećeno“, naglasila je studentica prava Marina Horvat. „Policija bi trebala biti na usluzi građanima – štititi zakon, ali prije svega živote ljudi. Ona ne smije biti sudac, a u ovom su slučaju Stanislavu presudili smrtnom kaznom.“
Europska mreža romskih masovnih organizacija je 29. lipnja uputila pismo Europskim institucijama kako bi im skrenula pažnju na ovaj slučaj, ali i negiranje bilo kakve odgovornosti od strane češke policije. Ono što Romi zahtijevaju od češke Vlade i Europske unije je provođenje hitne i neovisne istrage, odgovaranje policijskih službenika za nezakonite mjere koje se provode protiv pripadnika manjina, veći broj Roma uključenih u provođenje zakona, detaljnije provjere u procesu regrutiranja novih policijskih službenika te ukidanje bilo kakvog rasnog profiliranja.
„Naša borba zahtijeva više od heštegova i današnjeg prosvjeda. Romi se ne boje prijavljivati nasilje koje doživljavaju, ali institucije na sve to samo stoje po strani i šutke promatraju nešto što nije prihvatljivo. Upravo zbog te šutnje postaju sudionici u nasilju“, zaključio je Benjamin Ignac, jedan od govornika na prosvjedu ispred češkog veleposlanstva.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....