Na udaru talibana su i novinari, a u najnovijem incidentu talibanske snage ubile su jednog člana obitelji novinara njemačke agencije Deutsche Welle, te teško ranila drugog. Ubojstvo i ozljeđivanje dogodilo se u sklopu akcije "čišćenja" Kabula i ostalih zauzetih gradova i provincija u kojoj talibani odlaze "od vrata do vrata" u potrazi za svojim dosadašnjim političkim protivnicima.
Novinar sada živi i radi u Njemačkoj, no to nije spriječilo talibane da brutalno napadnu članove njegove obitelji. Drugi članovi obitelji uspjeli su pobjeći u posljednji trenutak te su trenutno u bijegu i ne zna se gdje su.
Glavni ravnatelj DW-a Peter Limbourg najsnažnije je osudio ubojstvo i pozvao njemačke vlasti da poduzmu hitne korake.
'Vremena je sve manje'
- Ubijanje bliskih članova obitelji jednog od naših urednika je nezamisliva tragedija i svjedoči o akutnoj opasnosti u kojoj se naši zaposlenici i njihovi bližnji u Afganistanu nalaze. Očito je da talibani organiziraju progone i potrage za novinarima, kako u Kabulu tako i u ostalim provincijama. Vremena za djelovanje je sve manje - kazao je Limbourg.
Agencija javlja kako su talibani dosad upali u domove najmanje tri novinara DW-a, a vjeruje se da je Nematulllah Hemat s privatne televizijske postaje Ghargash TV otet, dok je Toofan Omar, čelnik privatne radio postaje Paktia Ghag Radio, ubijen od strane talibanskih boraca.
Talibani su najvjerojatnije odgovorni i za ubojstvo prevoditelja Amdadullaha Hamdarda, čestog suradnika njemačkog lista Die Zeit, koji je pronađen mrtav na ulici 2. kolovoza u Jalalabadu na istoku Afganistana. Mjesec dana ranije ubijen je, također najvjerojatnije od strane talibana, poznati indijski fotograf i dobitnik Pulitzerove nagrade Danish Siddiqui čije je tijelo pronađeno u Kandaharu.
Vodeći njemački mediji, Die Zeit, Der Spiegel, Deutschlandradio, dpa, Reporters Without Borders, stern, the Süddeutsche Zeitung, the Frankfurter Allgemeine Zeitung, taz, RTL, n-tv i Arte pridružili su se DW-ovom apelu kojim se od Njemačke traži da uspostavi program hitnog izdavanja viza za afganistanske novinare. Njemačko novinarsko društvo (DJV) također traži munjevitu akciju od vlade, s obzirom na to da su suradnici njemačkih medija iz Afganistana izloženi napadima.
Traži se hitna sjednica Vijeća sigurnosti
- Njemačka ne može samo promatrati što se događa dok su naši kolege progonjeni i ubijani - rekao je čelnik DJV-a Frank Überall, dodavši kako je nužno odmah spasiti ugrožene novinare i ponuditi im utočište u Njemačkoj.
Talibani, pak, tvrde kako su oni za "mir i zajedništvo".
- Podsjećam vas da opraštamo svakome, jer je naš interes mir i stabilnost u Afganistanu. Svima koji su bili protiv nas sve je oprošteno - kazao je na njihovoj prvoj tiskovnoj konferenciji glasnogovornik Zabihullah Mujahid.
Po svemu sudeći, ipak nije tako. Organizacija Reporteri bez granica zatražila je od UN-ovog Vijeća sigurnosti da hitno održi izvanrednu informativnu sjednicu na kojoj će se razgovarati o teškom stanju u kojem se nalaze novinari u Afganistanu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....