Iz VET Centra Crikvenica objavili su nevjerojatne fotografije tumora kojeg su izvukli iz tijela jedne kujice. Luna je, naime, na slezeni imala nevjerojatno veliku tvorevinu. Bila je, kako su objavili veterinari, teška gotovo 2.5 kilograma.
- Operacija je prošla uspješno, tri dana nakon operacije, “žica” za hranu i ponaša se kao da se ništa nije dogodilo - objavili su.
Slezena je jedan od glavnih retikuloendotelnih organa slezena ima važnu ulogu u imunološkom sustavu, razgradnji oštećenih crvenih krvnih stanica te služi kao spremik krvi. Zbog svoje funkcije slezena je jedna od glavnih lokacija razvoja primarnih tumora, a također je i zajedničko mjesto za razvoj metastatskih tumora kao i tumora krvotvornog sustava. Pasminska predispozicija i genetski faktori također mogu utjecati na pojavu tumora slezene u pasa, piše veterinarka Josipa Car za Pet centar.
Lokalizirana povećanja slezene dijelimo na neoplastična (tumori koji mogu biti maligni ili benigni) i neneoplastična (hematomi i abscesi). U istraživanjima uzoraka biopsije/splenektomije utvrđeno je da su u 43-75 posto slučajeva upravo neoplazije najčešći uzrok abnormalnosti slezene u pasa. Hemangiosarkom je jedan od najčešćih tumora slezene u pasa. Najčešće se javlja u starijih pasa (8-10 godina), a velike pasmine (njemački ovčar, zlatni retriver, labrador i pudl) su sklonije pojavi ovih tumora od ostalih pasmina. Hemangiomi i hematomi slezene također su česti.
Simptomi bolesti nisu specifični, a mogu varirati od opće slabosti životinje do onih jačih poput kolapsa i iznenadne smrti. Drugi simptomi uključuju blijede sluznice, ubrzano bilo i disanje, gubitak tjelesne težine, smanjen apetit, povećanje trbuha, povraćanje.
Terapija je kirurška (potpuno ili djelomično odstranjivanje slezene – splenektomija), a prognoza kod hematoma i hemangioma je dobra. Kod hemangiosarkoma životni vijek nakon operacije procjenjuje se na 2-3 mjeseca ili manje, a preživljavanje do jedne godine je manje od 10%. Nažalost, kod hemangiosarkoma u 50% operiranih pasa (u vrijeme postavljanja dijagnoze) nađu se metastaze na drugim organima koje s vremenom dovode do smrti životinje. Kemoterapija može povećati preživljavanje do 6-8 mjeseci.
Pas bez slezene može živjeti sasvim normalan život, samo ga treba paziti od eventualnih ozljeda jer je povećan rizik od infekcija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....