SAVJETI VETERINARA

Životinje su jednako ugrožene kao i ljudi: ‘Pazite na moguće simptome pregrijavanja kućnih ljubimaca‘

Svakako im je potrebno osigurati hlad, prostorije češće provjetravati i ne pretjerivati s hlađenjem klima uređajima

Ilustrativna fotografija

 -/panthermedia/profimedia/-/panthermedia/profimedia

Ne pate samo ljudi zbog visokih temperatura, kojima je zadnjih desetak dana izložena Hrvatska, teško ih podnose i kućni ljubimci, koji zbog vrućina češće posjećuju veterinarske ambulante, kaže koprivnički veterinar Alan Genter.

Zbog visokih temperatura psi i mačke češće dolaze u ambulantu uslijed problema s hipertermijom, poremećaja rada kardiovaskularnog sustava, dehidracijom te otežanim radom respiratornih organa.

Genter upozorava da su životinje ovih dana jednako ugrožene kao i ljudi, stoga treba paziti na moguće simptome pregrijavanja kućnih ljubimaca.

Kod životinja se pojavljuju simptomi ubrzanog i plitkog disanja, pojačanog i pjenastog slinjenja, hroptanja, mučnina i proljev, slabost i gubitak svijesti. Svako pregrijavanje organizma je urgentno i po život opasno stanje koje iziskuje intenzivnu njegu.

Na pitanje koje pasmine teže podnose vrućine, veterinar kaže da su to one s dugom dlakom, no najveći je rizik za kućne ljubimce njihovo opće stanje. Šansa za pregrijavanje najveća je kod pretilih životinja i onih koje pate od srčanih bolesti.

Šišanje pasa olakšava podnošenje visokih temperatura, ističe Genter, ali pri tome treba biti oprezan jer ono povećava rizik od štetnog utjecaja sunčevog zračenja na kožu.

Vlasnicima kućnih ljubimaca savjetuje da im prije svega u svakom trenutku osiguraju dostupnu posudu s vodom jer pri visokim temperaturama psi i mačke bez vode mogu preživjeti svega nekoliko sati.

Način prehrane također im može olakšati vruće dane, stoga pse i mačke treba hraniti manjim, ali češćim obrocima i lakše probavljivom hranom.

Svakako im je potrebno osigurati hlad, prostorije češće provjetravati i ne pretjerivati s hlađenjem klima uređajima.

Izlazak u šetnje preporučuje se u rano jutro i kasnu večer, a pritom ih nije preporučljivo poticati na igru i druge aktivnosti, napominje Genter.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 14:48