Napredne metode zaštite prirode - praćenje ptica i šišmiša korištenjem radara - u projektu vjetroelektrana, predstavljene su prvi put u Hrvatskoj, krajem listopada, na stručnoj radionici na Brijunima.
Glavni izazov u razvoju i radu vjetroelektrana moguće je stradavanje ptica i šišmiša kod sudaranja s rotirajućim lopaticama vjetroturbina. Stoga su pametno planiranje i učinkovite mjere ublažavanja utjecaja vjetroelektrana na ptice i šišmiše ključne za ekološku održivost proizvodnje te vrste zelene energije, rečeno je na radionici pod nazivom "Radarska tehnologija - napredne metode praćenja ptica i šišmiša u sklopu razvoja projekata vjetroelektrana“.
Tradicionalno praćenje ptica u istraživanom području provodi periodičkim promatranjem putem više različitih metoda njihovog kretanja, dok se kod šišmiša bilježi njihovo glasanje i ponekad kretanje, podsjetili su na radionici.
Direktor Oikona - Instituta za primijenjenu ekologiju Dalibor Hatić istaknuo je da se cjelovito rješenje nalazi se u povezivanju tradicionalnih metoda praćenja s novim alatima i naprednom analizom podataka koja, kako je dodao, rezultira puno kvalitetnijom procjenom utjecaja na okoliš i prirodu i učinkovitijom kontrolom i provedbom mjera ublažavanja.
Hatić smatra da bi uporaba radarske tehnologije omogućila bolje planiranje i korištenje hrvatskog potencijala energije vjetra, pružajući veće gospodarske dobrobiti i stabilnost opskrbe zelenom energijom, uz istovremenu učinkovitiju zaštitu prirode.
Način i primjenu radarske tehnologije predstavili su stručnjaci nizozemske tvrtke Robin Radar Systems koji su radili na njezinom razvoju, a svoja iskustva u primijeni te tehnologije podijelili su danski i finski stručnjaci.
U sklopu predstavljanja radara, provedena su ciljana istraživanja ptica i šišmiša na Brijunima te je napravljena nadogradnja sustava za istraživanje šišmiša, što do sada nije bilo dovoljno razvijeno.
"Sada znamo koje vrste šišmiša se kreću u prostoru i na koji način ga koriste, što su vrlo vrijedni podaci, značajni ne samo za ovo područje i za Hrvatsku, već i za razvoj cijelog sustava. Vjerujem da će to biti globalna ideja koju ćemo dalje razvijati", istaknula je direktorica tvrtke Supernatural Mirna Mazija.
Načelnica Sektora za energetska tržišta i infrastrukturu, energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Sanja Ivelj istaknula je kako se u ciljevima energetskih politika u ostvarivanju zelene tranzicije naglašava nužnost suradnje svih aktera za što brzom tranzicijom prema niskougljičnim ciljevima i gospodarskom rastu.
Direktorica udruženja „Obnovljivi izvori energije Hrvatske“ Maja Pokrovac istaknula je kako Hrvatska ima izniman potencijal u razvoju obnovljivih izvora energije, a tehnologija, koja je prvi put predstavljena u Hrvatskoj, omogućava još bolje povezivanje zelenih ciljeva Hrvatske i EU i potrebe koje postoje u zaštiti okoliša i prirode.
Stručna radionica na Brijunima je prva takve vrste na kojoj su predstavljene napredne metode zaštite prirode korištenjem radarske tehnologije koja se u tu svrhu još nije koristila u Hrvatskoj, iako je široko rasprostranjena u zemljama s razvijenim sektorom korištenja obnovljivih izvora energije.
Radionica je održana pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, u organizaciji tvrtki OIKON - Institut za primijenjenu ekologiju, Robin Radar Systems i Supernatural te udruženja "Obnovljivi izvori energije Hrvatske".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....