SLUČAJ DVORIŠTE

Prijatelji životinja o okrenuli peticiju da Split izgradi i registrira svoje sklonište

Tvrde kako Veterinarska inspekcija nije provela sigurnosnu provjeru te da su psi i dalje u nesigurnom okruženju

Ilustracija

 Prijatelji životinja

Prošla su gotovo tri mjeseca otkako je Hrvatsku šokirala vijest da psihijatar u Splitu u jednom dvorištu drži više od 60 pasa i dva vuka. Tek manji broj životinja premješten je u skloništa, jedan je umro od parvoviroze, a jedan se objesio lancem na paletu, dok je još 45 njih na istoj privatnoj lokaciji na kojoj su do tada živjeli.

Dolaskom ljetnih vrućina prijete im još nepodnošljiviji uvjeti, a već su izluđeni od nekretanja i kratkog lanca, poručili su iz udruge Prijatelji životinja. Tvrde kako Veterinarska inspekcija nije provela sigurnosnu provjeru, nisu uklonjene opasne palete i psi su i dalje u nesigurnom okruženju. Grad Split obećao je da će do 15. lipnja psi biti prebačeni u privremeni smještaj, ali je pomaknuo taj rok na srpanj.

- Zato smo podnijeli kaznenu i prekršajnu prijavu protiv psihijatra koji i dalje radi u splitskoj bolnici, unatoč tome što je, uzgajajući pse za borbe, pokazao potpuni nedostatak empatije, a vjerojatno i sadističke sklonosti. Stoga je, uz podršku Mreže za zaštitu životinja, zatražila i očitovanje Hrvatske liječničke komore i Hrvatske udruge bolničkih liječnika o tome kako planiraju sankcionirati svojega člana - poručili su iz udruge i dodali kako su pokrenuli peticiju kojom traže da se u Splitu konačno izgradi registrirano sklonište.

- Izgradnja je njihova zakonska obveza i gradu će to dugoročno smanjiti izdvajanje financijskih sredstava za zbrinjavanje napuštenih životinja. Važno je da Split što prije započne izgradnju i registraciju svojeg skloništa. To je jedini način da se pomogne psima koji sada čekaju spas i čiji će proces udomljenja potrajati, kao i psima koje će trebati zbrinjavati u budućnosti. Izgradnja skloništa obećava se godinama, no psi ne mogu više čekati. Split zaslužuje i treba registrirano sklonište sada i nužno je da žurno počne s izgradnjom - kažu iz Udruge.

Dodaju da Split treba imati svoje rješenje umjesto da plaća županiji i tvrtkama osnivanje i rad skloništa i zbrinjavanje pasa:

- Dobar primjer je grad Dubrovnik koji je, nakon osiguravanja sigurnosne provjere i skrbi za pse u neregistriranom azilu na Žarkovici, osnovao svoje sklonište u koje su prebačeni dotad neudomljeni psi, riješio problem zbrinjavanja napuštenih životinja i već sklopio ugovore s nekim JLS-ovima. Nakon što u srpnju prebaci pse iz horora u privremeni smještaj, Grad Split treba odmah krenuti s planovima za realizaciju gradskoga skloništa - poručili su.

Prijatelji životinja smatraju da je potrebno izgraditi i posebno županijsko sklonište, koje će zbrinjavati pse, mačke i druge životinje iz preostalih 15 gradova i 39 općina, koji čine Splitsko-dalmatinsku županiju. Upravo zbog velikih potreba lokalnih zajednica u ovoj prostorno najvećoj hrvatskoj županiji, Split mora imati vlastito sklonište, i to čim prije, smatraju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 03:19