Vrećice svježeg kitovog mesa ponuđene su u prodavaonici Fujinoshoten na ribljoj tržnici Karato u Japanu. Cijena nije visoka, tisuću jena, što je šest eura. Mediji javljaju da se ogromna japanska flota kitolovaca istovremeno sprema na novih pohod na ove veličanstvene morske sisavce.
Naime, Japan i dalje, bez obzira na apele biologa i zaljubljenika u prirodu, ni ne pomišlja na zabranu kitolova, smatrajući kako je riječ o dijelu nacionalne kulture. Štoviše, ovih dana su otišli i korak dalje najavivši kako će dopustiti čak i lov na strogo zaštićene plave kitove. Domet nove generacije ribarica je 14 tisuća kilometara što samo znači kako se spremaju na daleke ribolovne đite širom Pacifika, piše Otvoreno more.
U Japanu je sada dozvoljeno komercijalno loviti četiri vrste kitova. U svibnju su, naime, dodali još jednu vrstu na popis onih koje se smije usmrćivati. Riječ je o kitovima perjarima (Balaenoptera physalus). Vijest je to koja je uznemirila ljude diljem svijeta. Radi se o vrlo osjetljivoj vrsti životinja. Užasnuti, brojni aktivisti diljem svijeta ovu su odluku nazvali ‘korakom unazad‘.
Ono što je u ovoj odluci posebno problematično jest da su do 2018. godine ova velika stvorenja (radi se o drugoj najdužoj životinji na planetu, odmah iza plavog kita) bila ugrožena, a nakon toga je njihov status promijenjen pa su oni sad ‘ranjiva vrsta‘. Povećanju broja je doprinijela zabrana komercijalnog lova, no sada se to promijenilo, tako da se strahuje kako će ova odluka utjecati na njihovu populaciju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....