OBILJEŽAVANJE

Danas je Svjetski dan nevidljivih životinja. Onih koje pate i umiru u laboratorijima diljem svijeta

Svake godine u Europi oko 35 tisuća životinja nastrada zbog testiranja kozmetičkih proizvoda
Laboratorijski zec
 Jg Photography/Alamy/Profimedia

Danas se diljem svijeta obilježava Svjetski dan laboratorijskih životinja. Premda je najčešće riječ o štakorima, u laboratorijima ima i zečeva, majmuna, pasa, mačaka, svinja...

Svake godine otprilike 35 000 životinja u Europi, te milijuni diljem svijeta, izloženi su intenzivnoj patnji diskutabilnih testova kozmetičkih proizvoda ili njihovih sastojaka. Pokusi su tajni i obavljaju se u bezbrojnim privatnim i državnim laboratorijima. Informacije o njima saznajemo samo u stručnim časopisima - objavljuju se, međutim, samo one uspješne. Izraz vivisekcija (iz lat. secirati na živo) zamjenjuje se nježnijim izrazima kao primjerice istraživanje na modelu.

Zečevi, zamorci, štakori i ostale manje životinje koriste se za ispitivanje sigurnosti proizvoda; truje ih se kozmetikom i preparatima za čišćenje... Najčešće reakcije su trzavica, povraćanje, paraliza i razne vrste krvarenja - iz nosa, očiju i usne šupljine. Angora zečevi koriste se za isprobavanje kiselina (Draize test): kiselina im se ulije u oči, iz užasnog bola razvijaju se krici, a sljedeći rezultat pokusa je krvarenje, razjedena rožnica i sljepoća. Kod testa kožne nadražljivosti, koncentrirana kemikalija se nanosi na izbrijana leđa životinje i nekoliko dana se prate učinci. Rane su užasne, bol nepodnošljiva, a nikakva sredstva za olakšavanje boli ne daju se životinjama.

- Ne mogu se sjetiti nijednog većeg medicinskog proboja proizašlog kao rezultat eksperimenata na životinjama. Pitam se koliko još milijuna životinja mora biti žrtvovano prije nego napustimo beskorisnu i barbarsku praksu eksperimentiranja na životinjama - rekao je Vernon Coleman, član Kraljevskog medicinskog društva.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 17:28