VIJEDAN SUSTANAR

U ovo doba godine viđamo puno macaklina: ‘Mnoge su legende ispričane o njima, evo koja nam je najdraža‘

Nekada davno se, između ostalog, vjerovalo i da su oni otrovni, no to nije istina

Macaklin
JU Priroda Primorsko-goranske županije

Kućni macaklin (Hemidactylus turcicus) je gušter koji je pretežito aktivan noću. Domovina mu je mediteranska regija od kuda se raselio u mnoge dijelove svijeta, poput istočne Afrike, Južne Amerike, Karipskog otočja i juga i jugozapada Sjedinjenih Američkih država. Iako je teško procijeniti njegov utjecaj na autohtone vrste zemalja u koje se proširio, uočeno je da se njegova brojnost u tim zemljama povećava vjerojatno zbog manjka predatora i sposobnosti da se uvlači u male pukotine. Živi u blizini ljudi, primjerice u pukotinama u zidovima kuća.

I kod nas u Hrvatskoj rado boravi na zidovima kuća, a ponekad čak i u samim kućama kao vrijedan sustanar. Hrani se sitnim životinjicama poput cvrčaka, skakavaca, žohara, pauka, dnevnih i noćnih leptira, mrava, izopodnih račića i puževa.

- Često ga se sreće unutar kuća i u centru grada Rijeke gdje je fotografiran u prizemlju velike stambene zgrade, a stanari kažu da ga ljeti često susreću i u stanovima na višim katovima gdje dolazi putem ventilacije - kažu iz Javne ustanove Primorsko-goranske županije.

O macaklinima postoje brojne legende i predaje, poput onih da im je koža otrovna, da će se otrovati onaj koji dotakne predmet koji je dirao macaklin ili da su otrovni kad upadnu u mlijeko. Ništa od toga nije istina - macaklini nisu otrovne životinje.

- Nama je ipak najdraža sicilijanska predaja koja kaže da je boravljenje macaklina u nekoj kući ili na nečijoj zemlji znak da je vlasnik dobar čovjek. Naime, postoji vjerovanje da oni dolaze samo tamo gdje je dobra, vedra i ugodna atmosfera - dodali su.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 05:07