U DUBINAMA

Stvorenje neobičnog izgleda: Majstor je mimikrije, može se ugristi za rep, a ljude rijetko napada

Spretni su grabežljivci iz zasjede, poznati po svojem snažnom ugrizu, izvrsno kamuflirani simetričnim uzorkom nalik tepihu
 Karlo Maćaš

Zamislite spoj letećeg tepiha i morskog psa te ćete donekle imati dojam kako izgleda Wobbegong. To je, uzgred, naziv za 12 vrsta morskih pasa iz porodice Orectolobidae od kojih svaka ima jedinstvene karakteristike. Ime su navodno dobili po nepoznatoj australskoj aboridžinskoj riječi, koja znači ‘čupava brada‘. Ove životinje možemo vidjeti u tropskim vodama Tihog i Indijskog oceana, uglavnom oko Australije i Indonezije, iako jedna vrsta (japanski wobbegong) obitava i u vodama oko Japana. Riječ je o stvorenjima koja su dokazala da se savršeno mogu prilagoditi, a o njihovim tehnikama kamuflaže dovoljno je reći da su zaista savršene.

image
Karlo Maćaš

Wobbegong morski psi žive na dnu mora i najveći dio vremena provode odmarajući se. Većina vrsta doseže maksimalnu dužinu od 1,25 metra, a najveće vrste i do tri metra duljine. Spretni su grabežljivci iz zasjede, poznati po svojem snažnom ugrizu, izvrsno kamuflirani simetričnim uzorkom nalik tepihu. Zbog tog upečatljivog uzorka, wobbegongi i njihovi bliski srodnici često se nazivaju tepih-morski psi. Za razliku od nekih drugih vrsta morskih pasa, oni ne moraju stalno biti u pokretu kako bi disali. Umjesto toga, aktivno pumpaju vodu preko škrga uz pomoć mišića obraza.

Autor snimke: Marko Čović

Kao stanovnici morskog dna, koriste svoje donje peraje za jedinstveni "klimavi" pokret dok se kreću duž oceanskog dna. Ono što ih uistinu izdvaja je njihova jedinstvena sposobnost da ugrizu vlastiti rep. Ne zvuči kao pretjerano korisna vještina? Razmislite još jednom. Oni zbog toga, naime, bez problema mogu ugristi, recimo, ruku koja ih drži za rep.

Općenito se ne smatraju opasnima za ljude, ali znali su napadati plivače, ronioce na dah i ronioce s bocama koji su im se slučajno previše približili. Imaju mnogo malih, ali oštrih zuba, a njihov ugriz može biti ozbiljan, čak i kroz ronilačko odijelo. Poznato je da ugrizu i ne puštaju, pa ih se teško osloboditi. Kada je plijen prevelik da bi ga progutali, drže ga dok ne ugine, što im omogućuje da ga pojedu u manjim komadima.

image
Karlo Maćaš

Nažalost, nisu imuni na prijetnje s kojima se suočavaju naši oceani. Gubitak staništa, zagađenje i pretjerani izlov ribe predstavljaju opasnost za ova izvanredna bića. Nadajmo se da će i buduće generacije svjedočiti čaroliji wobbegonga u svoj njegovoj slavi.

image
Karlo Maćaš
image
Karlo Maćaš
image
Karlo Maćaš
image
Karlo Maćaš
image
Karlo Maćaš
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. prosinac 2024 17:44