BEZ PANIKE

Na području Pule masovna pojava morskog rebraša: ‘Nemaju žarne stanice i nisu opasni za ljude‘

Stručnjaci smatraju da je razlog ovome izuzetno blaga zima, jer je prosječna temperatura mora bila od 14 do 15 stupnjeva
 Screenshot Facebook

Iz pulskog akvarija objavili su kako su ovih dana u moru na području Verudele vidjeli masovnu pojavu rebraša, poznatog kao morski orah (Mnemiopsis leidyi). Za razliku od prijašnjih godina, njihova se prisutnost u tako velikom broju ove godine dogodila znatno ranije.

- Naime, odrasli primjerci ovog rebraša, kao i njegove ličinke (cidipidne larve), u sjevernom se Jadranu masovno pojavljuju uglavnom od kolovoza do studenog, a ova pojava se bilježi od 2016. godine. Od znanstvenika Paola Paliage sa Sveučilišta Juraj Dobrila u Puli i Tamare Đakovac iz CIM-a Rovinj, saznali smo da su rebraši pojedinačno uočeni i tijekom zimskih mjeseci - istaknuli su iz akvarija.

Stručnjaci smatraju da je razlog ovome izuzetno blaga zima (prosječna temperatura mora 14 - 15 stupnjeva) i toplo proljeće s temperaturom mora nekoliko stupnjeva iznad srednjaka, odnosno, iznad prosjeka srednjih dnevnih temperatura iz duljeg razdoblja.

Unatoč oblinijim oborinama tijekom proljeća, znanstevnici su potvrdili da nije došlo do povećanja količine nutrijenata iz rijeke Po.

- Iz naših akvarijskih iskustava naučili smo da se razmnožavanje morskog oraha potiče povećanjem temperature za par stupnjeva, promjenom u salinitetu i dodavanjem svjetlosti žutog spektra tijekom minimalno 12 sati. Morski orah ubraja se u invazivne vrste.

Živi u velikom rasponu saliniteta od 4 do 38 promila i temperature od 3 do 30 stupnjeva, no najbrojniji su pri temperaturi od oko 20 stupnjeva. S obzirom da ne spadaju u žarnjake nemaju žarne stanice i nisu opasne za čovjeka.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 09:16