Phyllorhiza punctata

Čudesno stvorenje: Može biti trokutasto ili jajoliko, a uvijek filtrira 50 tisuća litara vode dnevno

Prvi nalaz ove životinje u Sredozemnom moru zabilježen je 1965. godine na obalama Izraela

Ilustrativna fotografija

 Miguel Candela/zuma Press/profimedia

Iz pulskog akvarija objavili su kako, zahvaljujući donaciji uzgojnog centra za meduze Jellyfish Farm iz Njemačke, koji je donirao mlade juvenilne jedinke i njihove polipe, od prošlog tjedna u akvarijskoj izložbi u bateriji San Giovanni, posvećenoj egzotičnim meduzama, svi posjetitelji imaju priliku pobliže upoznati australsku pjegavu meduzu (Phyllorhiza punctata).

Prepoznatljiva po hemisferičnom klobuku i osam oralnih lovki, ova meduza pripada redu Rhizostomeae, skupini režnjaka koje nemaju takozvane bočne lovke za hvatanje plijena. Filtrirajući više od 50 tisuća litara morske vode dnevno, ova se vrsta prvenstveno hrani planktonom, ribljim larvama i jajašcima ribljih vrsta, koristeći oralne lovke prekrivene sitnim izbočinama nalik prstima, dugima svega nekoliko milimetara.

Istraživanja su pokazala da pjegava meduza pokazuje značajne morfološke varijacije: oblik izbočina varira od trokutastog (Louisiana), spljoštenog (Puerto Rico) do jajastog oblika (Australija). Također, njihov klobuk može biti spljošten (Louisiana) ili zvonolik (San Diego i Australija).

- Prvi nalaz pjegave meduze u Sredozemnom moru zabilježen je 1965. godine na obalama Izraela, a od tada je prisutna i u obalnim vodama Egipta, Grčke, Turske, Sirije, Tunisa, Malte i Italije. Kao i kod većine invazivnih vrsta, smatra se da je glavni vektor prijenosa ove meduze brodska balastna voda - objavili su iz akvarija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 22:48