UPOZORENJE BIOMA

‘Svake godine milijun ptica umire bolnom smrću nakon što progutaju otrovnu municiju ili ribolovne utege‘

Europska agencija za kemikalije prepoznala je 2021. ozbiljnost problema

Ilustrativna fotografija

 Zeljko Hajdinjak/Cropix

Olovo je vrlo otrovno: već je zabranjeno u Europi u gorivu, boji i cijevima jer predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik. Ne postoji sigurna razina izloženosti olovu. Ipak, ono se i dalje naveliko koristi u lovu i ribolovu, poručili su iz udruge BIOM.

Svake godine 44 tisuće tona olovne municije i ribolovnih utega ispušta se u okoliš Europe. Ovo nevidljivo onečišćenje truje našu divlju faunu, ugrožava ljudsko zdravlje, kontaminira našu vodu i tlo te ugrožava naše kućne ljubimce i brojne druge životinje.

Europska agencija za kemikalije prepoznala je 2021. ozbiljnost problema i predložila potpunu i trajnu zabranu prodaje i korištenja olovne municije i ribolovnih utega u Europi.

- Sada pozivamo donositelje odluka u EU da konačno zaustave trovanje olovom, a posebice Europsku komisiju, vlade država članica EU-a i Europski parlament: Glasajte za snažan prijedlog koji ograničava olovnu municiju i ribolovne utege - poručili su iz udruge BIOM.

Naveli su i razloge zbog kojih se olovo mora zabraniti. Među njima je i činjenica da svake godine najmanje milijun ptica umire bolnom smrću nakon što progutaju otrovnu municiju ili ribolovne utege. To uključuje neke od najpoznatijih europskih vrsta, poput labudova i orlova. Milijuni drugih ptica pate zbog učinaka trovanja olovom, doživljavajući bol i stres, što utječe na njihove šanse za preživljavanje. Domaće životinje, poput goveda i peradi, mogu progutati olovo pasući na kontaminiranim zemljištima, čime ugrožavaju svoje zdravlje.

- Sve je to moguće spriječiti. Zabrana olova u municiji i ribolovnim utezima najlakši je način za izbjegavanje zagađenja. Netoksične alternative olovu danas su široko dostupne, učinkovite i priuštive - poručili su.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 15:16