LANKA

Što sve radi slonica koja živi na Brijunima? Imamo popis svih njenih dnevnih aktivnosti (i obroka)...

Kako se ova vrsta voli češkati, jedan od enrichment elemenata je labavo zavezana špaga
 JU NP Brijuni

Slonica Lanka živi u Nacionalnom parku Brijuni i mnogi su se često zapitali kako izgleda jedan njezin dan. Kako kažu iz parka, slonica svoje jutro započinje doručkom koji se sastoji od povrća i sjena. Nakon obroka se s njom druže timaritelji, educirani djelatnici koji po isplaniranom programu s Lankom treniraju.

To se radi radi mobilizacije zglobova, poticanja interakcije i ponajviše zbog veterinarske prakse, odnosno, trenira se s ciljem da se po dolasku veterinara Lanka ne uplaši, da razumije naredbe i tako lakše prihvati zadatke i surađuje. Pri treningu radi se na podizanju pojedinačnih nogu radi pregleda stanja noktiju i stopala, na podizanju i spuštanju glave. Potonje je, primjerice, praksa koja se izvodi prilikom vađenja krvi.

Posebno se treniraju naredbe kao što su ‘‘dođi‘‘ i ‘‘nazad‘‘ koje olakšavaju svakodnevni rad te naredba ‘‘preko‘‘ gdje Lanka ima zadatak da sa sve četiri noge pređe preko vodoravnog debla u cilju poticanja interakcije i mobilizacije. Baš kao i kućni ljubimci, Lanka voli dobiti nagradu za dobro odrađen trening, a najviše voli brikete i voće.

Slonica ručak ne dobiva ‘‘na tanjuru‘‘ već se on servira tako da ga timaritelji sakriju po raznim dijelovima nastambe s ciljem da Lanka provede što više vremena tražeći hranu, kao što to i jest u divljini. Nakon ručka, u točno određeno vrijeme, Lanka dobije drugu porciju sjena ili slame u posebno osmišljenoj mreži za hranjenje. Ona je postavljena na visini, zbog čega slonica mora isteknuti surlu. To bi radila i u prirodi, zbog čega je ovaj način hranjenja važan. Surla je jako vrijedan zanimljiv dio tijela slonova. Sastoji se od 40 tisuća mišića, što je čini jako snažnom, no sam vrh surle je toliko osjetljiv da može manevrirati jednakom delikatnošću kao ljudi prstima.

image
JU NP Brijuni

Poslijepodne Lanka dobije porciju briketa koja se sakriva u razne igračke koje potiču razvoj, takozvane ‘‘enrichment‘‘ elemente. Enrichment ili obogaćivanje životnog prostora je proces u kojem se potiče prirodno ponašanje divljih životinja te zadovoljava fizičke i psihičke potrebe vrste. Obogaćivanje životnog prostora povećava njihovu dobrobit i blagostanje. Na taj se način pokušava nadoknaditi nedostatak prirodnog staništa i povećati kvaliteta života.

Kako se slonovi vole češkati, tako je jedan od enrichment elemenata labavo zavezana špaga koju Lanka po potrebi može podići i počešati si gornji dio tijela. Mogućnosti su bezbrojne i uključuju razna debla, bove s rupama, bokobrane, gume vatrogasnih automobila, lopte... Često, Lanku zaposlenici parka vole iznenaditi brstom, odnosno lisnatim granama stabala koje jako voli brstiti. Ljeti ima i posebno dizajnirane prskalice koje služe tako da se može osvježiti ili koje naprave blato kojim se rado posipa. Enrichment elementi za Lanku i općenito za ovu vrstu trebaju biti teško lomivi i funkcionalni kako bi se uklonila bilo kakva mogućnost ozljede.

Svakog dana, i ljeti i zimi prije sumraka Lanka odlazi u svoju zimsku nastambu. Riječ je o zatvorenoj kući u kojoj mora biti tijekom noći radi pada temperature. Zimi se taj prostor grije, čime postaje vrlo poželjna pri niskim temperaturama, a u njoj uvijek pronalazi, između ostalog, jednu od svojih voljenih poslastica – mekinje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. studeni 2024 05:02