SAD

Pokrenut postupak uvrštenja žirafa na popis ugroženih životinja: ‘One prelaze političke podjele, svima je stalo do njih‘

No, krivolov, gubitak staništa i klimatska kriza doveli su do toga da ih je u divljini samo oko 69 tisuća
 Tony Karumba/Afp

Oni su najviše životinje koje lutaju planetom i postale su neizostavan dio dječjih knjiga, igračaka i zadivljujućih dokumentaraca o divljim životinjama. Riječ je o, naravno, žirafama, no njihov je broj sve manji, a to je potaknulo američku vladu da pokrene njihovo uvrštavanje na popis ugroženih životinja.

Što to točno znači? Da će uvrštavanjem na popis, nadaju se, suzbiti krivolov na ove životinje. SAD je, naime, tržište na kojem završava veliki broj predmeta koje se izrađuju od kože ovih životinja: od prostirki, čizama, jastučnica...

- Savezna zaštita žirafa za cilj ima poticati bioraznolikost, podržati zdravlje ekosustava, boriti se protiv trgovine divljim životinjama i promicati održive gospodarske prakse. Ova akcija podupire očuvanje žirafa, a istovremeno osigurava da SAD ne doprinosi njihovom daljnjem uništenju - rekla je Martha Williams, direktorica US Fish and Wildlife Service (Službe za ribu i divlje životinje), piše Guardian.

Ove životinje mogu se pronaći po savanama i šumama podsaharske Afrike. No, krivolov, gubitak staništa i klimatska kriza smanjili su broj žirafa za više od 40 posto od 1980-ih, a preostalo ih je samo oko 69 tisuća.

Fragmentacija staništa žirafa za ljudske domove i poljoprivredna zemljišta te intenzivne suše potaknute klimatskom krizom koju su uzrokovali ljudi ključne su prijetnje ovim prekrasnim životinjama. No, krivolov im predstavlja dodatnu opasnost. Dugo su, naime, bile cijenjene zbog svoje dlake i repa, koji se koriste u tradicionalnoj medicini. Žirafe su sada zbog toga na meti lovaca na meso i trofeje koje uzimaju zapadnjaci.

- Ovi nježni divovi izumiru u tišini. Zato smo odlučili kroz zakon ograničiti američki uvoz žirafine kože i drugih dijelova tijela - rekla je Tanya Sanerib, međunarodna pravna direktorica Centra za biološku raznolikost i dodala kako podaci stari dvije godine pokazuju da je u SAD-u moguće kupiti repove, lupanje, niz kožnih proizvode, kosti, izrezbarene kosti, razne lovačke trofeje, stopala, tepiha od njihove kože i nakita.

Istaknula je kako ‘gaji nadu‘ da će proces preživjeti prijelaz s Bidenove administracije na drugi mandat Donalda Trumpa, na čiju se klimatsku politiku općenito gleda kao na lošu vijest za okoliš i ranjive divlje životinje.

- Svi vole žirafe. To nije stranački problem, zar ne? Ovo je vrsta koja prelazi političke podjele, vrsta do koje je svima stalo - istaknula je Sanerib.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 18:58