Svi su mislili da je nestao s lica zemlje. Logičan je to zaključak ako neku životinju nismo vidjeli punih 140 godina. No, onda se dogodilo nešto čudno: fazanski golub s crnim vratom (black-naped pheasant-pigeon) je viđen kako leprša sa stabla na stablo u šumi na malenom otoku u Papui Novoj Gvineji.
Mora se odmah reći kako susret s pticom uopće nije slučajnost - kako piše BBC, uključivao je višegodišnje napore istraživača, brojne razgovore s lokalnim stanovništvom, 20 fotozamki i sukob s gusarima, koji su česti u tom području.
Članovi tima koji je goluba otkrio prije tri godine su pretraživali otok Fergusson, ali bez uspjeha. No, ekspedicija koja je u potragu krenula ove godine došla je do sela na zapadnoj padini planine Kilkerran i tamo su čuli kako su neki lovci vidjeli goluba koji je po njihovom opisu zvučao kao davno izumrla vrsta. Odmah su u šumu postavljene fotozamke.
- Dok sam pregledavao fotografije, bio sam zapanjen snimkom ptice kako prolazi kraj naše kamere" - rekao je istraživač Jordan Boersma sa Sveučilišta Cornell.
Ta fotografija je prvi dokaz da vrsta koja nije viđena od 1882. godine i dalje postoji. O njoj se, zapravo, vrlo malo zna, ali je već sad jasno kako je populacija na ovom otoku mala i da se brzo smanjuje. No, nadaju se kako bi ova objava mogla dovesti do popularizacije ptice i, posljedično, njene zaštite.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....