Riba neobičnog imena i izgleda, aligator gar (Atractosteus spatula), uskoro će postati dio stalnog slatkovodnog tropskog postava Akvarija Pula. Trenutno se juvenilne ribice dugačke oko 20 centimetara svijetlog tijela s tamnim mrljama, nalaze u karanteni gdje se privikavaju na akvarijske uvjete koji odgovaraju njihovu prirodnom staništu: vodi pH vrijednosti između 6.5 i 7.5 te temperature između 15 i 22 stupnja Celzijusova, s blagim protokom, a hrane ih smrznutom ribom. Važno je opskrbiti im zaklon jer u prirodi veliki dio dana provode sakriveni čekajući plijen.
- Zanimljivo je da se sedam recentnih vrsta garova (vrste iz geološke sadašnjosti) može smatrati živim fosilima jer im se izgled nije promijenio još od razdoblja krede - kažu iz Akvarija.
Ova se vrsta naziva aligatorom garom jer svojim spljoštenim čeljustima s dva reda oštrih zuba, podsjeća na ovog gmaza, kao i po nepomičnom plutanju na površini mirnijih dijelova rijeka, jezera i močvara. U vrijeme obilnih kiša nastanjuje plitke poplavljene riječne ravnice, zahvaljujući sposobnosti gutanja i spremanja zraka u plivaći mjehur spojen s jednjakom, što je također svojstvo koje je zadržala od svojih davnih predaka. Obitava u slijevu i pritocima rijeke Mississippi, od saveznih država Ohio i Illinois na sjeveru, Teksasa na zapadu te Floride na istoku, a južno se areal proteže do Veracruza u Meksiku.
Njihov DNA ima najnižu stopu mutacija među svim danas živućim kralježnjacima, što znači da su i genetski gotovo nepromijenjeni u odnosu na svoje pretke. To podržava i činjenica da pripadnici dva različita roda, koji su se odvojili prije približno 100 milijuna godina, mogu dati plodno potomstvo, što je inače karakteristično samo za pripadnike iste vrste.
Prema IUCN-ovoj Crvenoj listi spada u kategoriju najmanje zabrinjavajućih vrsta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....