U Hrvatskoj je situacija s trenerima slična kao u prosvjeti sa profesorima. Degradacija struke, degradacija bitnih ljudi koji odlučuju o budućnosti naše djece, a samim time i o budućnosti nacije. Učitelji su podcijenjeni u školama, nemaju više autoriteta, a roditelji odmah skaču za vrat ako im nešto nije po volji. Isto je tako i u sportu. Trener može graknuti, ali onda dođe roditelj i odvede dijete iz tog sporta. Smeta im puno toga što se radi u svrhu edukacije i jačanja osobnosti djeteta - rekao je proslavljeni hrvatski veslač Damir Martin u novoj epizodi Sportcasta by Paola, kojeg donosimo u suradnji s Hrvatskim olimpijskim odborom.
- Treneri su, uz to, kudikamo lošije plaćeni od prosvjete. U pogonu je kao i sportaš, čak i duplo više jer često ima dvije smjene sportaša, a nikad nije u prvom planu. Neće imati svog sponzora, o njemu se nikad neće vrtjeti priča kao o sportašu. Izvan fokusa su i medijski i financijski. Zbog toga je važno financiranje klubova kako bi se ljudi koji žele raditi s djecom zadržali u sportu. Oni najviše kopaju u rudnicima, traže male dijamante koji se kasnije bruse. Njih treba najviše plaćati - ustao je u zaštitu svoje struke Damir Martin, osvajač čak tri olimpijske medalje.
Voditeljica Paola Borović razgovarala je s Damirom Martinom o tome zašto ga samac više ne privlači, čime su ga mladi dečki u čamcu vratili u život, kako je gledao na izgubljeno zlato u Riju i zašto mu je medalja osvojena u Tokiju među najdražima. Govorio i o ratnom djetinjstvu u Vukovaru, o roditeljima koji su njega i brata izvukli žive, o trenerima Peri Kuterovcu i Srećku Šuku, o stanju na Jarunu u koji se nije ulagalo otkad je izgrađen 1987.
- Tri puta su prebojali zgradu i obnovili svlačionice i prostor u kojima držimo čamce, ali jezero se nije uopće taklo. To je poražavajuće za neke od najuspješnijih sportaša u Hrvatskoj. Jarun je jedina veslačka staza u Hrvatskoj koja je pod regularnim uvjetima. Ove godine se kasnilo s košnjom lopoča, ali uspjelo se. No niti to nije rješenje jer na godinu će ih opet biti. Jezero treba u potpunu rekonstrukciju, kao što se i u inozemstvu napravi, ali ne svakih 40 godina nego svakih 10 godina.
Dotaknuo se i financija i razloga zašto u veslanju na svjetskim kupovima nema nagradnih fondova te zbog koga se više ne smije vratiti kući bez medalje.
- Mi veslači živimo isključivo od stipendija. U utrkama Svjetskog kupa nema novčanih nagrada. Svjetski veslački savez kaže da žele zadržati amaterizam, da ne postoje profesionalni veslači, ali sport je takav da trebaš biti potpuno profesionalan. Mi ne bismo uspjeli bez podrške države i olimpijskog odbora.
Nakon godine pauze poslije Olimpijskih igara u Parizu vratio se u četverac i s novom posadom nedavno osvojio broncu na Svjetskom kupu u Sevilli. Damir Martin je najavio i lov na zlatnu olimpijsku medalju u Los Angelesu 2028. godine, jedinu koja mu nedostaje u karijeri.
- Baš mi je drago što su trojica mladih sa mnom u četvercu i to je projekt koji sam predstavio Hrvatskom veslačkom savezu, da se vraćam motiviran otići na svoje pete Olimpijske igre. Nismo sjeli Sinkovići, ja i još jedan, jer to bi značilo da smo na višu razinu podigli samo jednog veslača. Nadam se da ću uspjeti njih trojicu pogurati do Olimpijskih igara. Samo se nadam da me neće izbaciti jer nas je petero-šestero koji konkuriramo za taj četverac. Reći: ‘Ti si starac, odi ti u skif.‘ Tek ćemo vidjeti koja će kombinacija biti najbrža. Kroz treninge, kroz dvojce na pariće... Mislim da je najbolja kombinacija ova koja je bila u Sevilli, ali možda ćemo imati jednu posadu za Europsko prvenstvo, a drugu za Svjetsko prvenstvo. Potrudit ćemo se da u Los Angelesu napadnemo zlatnu olimpijsku medalju.
Cijeli podcast s Damirom Martinom možete pogledati u videu ispod.
Sve dosadašnje epizode Sportcasta by Paola možete pogledati na playlisti na YouTube kanalu Sportskih novosti.










Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....