Navigation toggle

Hrvatska - Gana: Fatawu Issahaku, Mateo Kovačić

 BORIS KOVACEV Cropix
nakon trijumfa

Dalić preuzeo krivnju za prve dvije utakmice, Perišić najavio još jače Vatrene: ‘Bit ćemo spremni...‘

‘‘Ova momčad može puno, najbolje tek dolazi. Molimo se skupa, Bog nam je jako važan, i to zajedništvo‘, otkrio je Vlašić
Piše: Ante BuškulićObjavljeno: 28. lipanj 2026. 01:13

Hrvatski su nogometaši kao drugi u skupini izborili šesnaestinu finala Svjetskog prvenstva, pobijedili su Ganu 2:1 golovima Petra Sučića i Nikole Vlašića i sada čekaju lošijeg iz okršaja Kolumbije i Portugala.

- Velika pobjeda, teška utakmica, promijenili smo taktiku i način igre i bilo je sjajno. Vratili smo se na stare postavke, kako je bilo godinama. Ja sam malo bucao, kriv sam za prve dvije utakmice, ovo je prava Hrvatska. Ostvarili smo cilj, idemo dalje. Dečkima sam rekao da vjerujem u njih i ono što radimo, oni su to vratili. Sve je bilo dobro. Moramo čvrsto ostati na nogama i idemo dalje, nema euforije - rekao je Zlatko Dalić za HTV pa zaključio:

- Ništa još nismo napravili. Igrači su odlično reagirali nakon pustih napada i kritika kojima su bili izloženi. Vraćamo se u kamp, odmah kreću pripreme za ono što je pred nama. Zaboravljamo što je bilo. Suparnik će svakako biti težak, bit će to dobra utakmica, mi vjerujemo u dobar rezultat. Neće ni njima biti svejedno igrati protiv Hrvatske.

Mateo Kovačić je naglasio:

- Nakon prekida smo primili gol i malo se zakompliciralo. Znali smo da moramo biti čvršći, zabili smo nakon kornera i pobjeda je zaslužena, sve je ljepše sada. Uvijek imamo teške skupine, ali nekako prođemo.

Nikola Vlašić zabio je pobjednički gol pa rekao:

- Protivnik je bio jako kompaktan u obrani, ali i mi smo pa smo iskoristili naše kontre i kad god bismo uzeli loptu oko centra, imali smo šansu. Kontrolirali smo sve osim tih desetak minuta kad je bila mala nervoza, ali odigrali smo pravu, mušku utakmicu. Poremeti te malo gol, ali nakon minute-dvije šoka nastaviš dalje i presretni smo. Ova momčad može puno, imamo spoj iskustva i mladosti, najbolje tek dolazi. Moj gol? Odličan je osjećaj, a tko god da je zabio, svejedno je, takva smo grupa, molimo se skupa, Bog nam je jako važan, i to zajedništvo. Osjećamo se kao obitelj.

Vatreni se vraćaju u Toronto, koliko im znači što znaju što ih čeka?

- Lakše je kad si već bio na tom stadionu, znaš okruženje, ima puno naših navijača, stadion je jako lijep, to je dobra stvar za nas.

Kolika je razlika u odnosu na Katar što treba putovati?

- U Kataru je sve bilo jako jednostavno, išli smo na stadion busom 20 minuta, nakon utakmice odmah u hotel, na večeru, ali ne bih rekao da to utječe na izvedbu. Dosadnije je voziti se toliko, ali u redu je.

Postigao je gol na asistenciju Modrića iz kornera.

- Luka je bio nevjerojatan. To je bila jedna od njegovih najboljih igara koje sam vidio u hrvatskom dresu. Kod gola imao sam blok, bio je pobjednički.

Vlašić ne zabija često glavom.

- Mislim da sam jedan dao u Hajduku, jedan ili dva u U-21 reprezentaciji... Možda mi je to drugi ili treći u profesionalnoj karijeri.

Izbornik je napravio tri promjene u startnoj postavi.

- Svi dobro treniraju i čekaju šansu. Ja nisam startao u prve dvije utakmice, čekao sam priliku. Jako sam sretan što mi je izbornik u tako važnoj utakmici pokazao da mi vjeruje. Utakmica je bila vrlo teška, razgovarali smo da Gana igra vrlo dobro obrambeno i ima jake kontre. Dobro smo to kontrolirali, stvorili šanse. Sve je bilo dobro osim desetak minuta u kojima smo dobili gol. Ovo je bila dobra večer za mene, a Luka je šampion, impresivno je da tako igra. Komplimenti jer je odigrao grandioznu i čudesnu utakmicu.

Tablice omogućuje Sofascore

Oglasio se i Josip Šutalo:

- Dobro smo otvorili utakmicu, imali smo kontrolu u prvom poluvremenu, nije bilo puno opasnosti s njihove strane. Stisli su nas u drugom dijelu, ali dobro smo odgovorili. Gol smo primili iz prekida, ali brzo smo se vratili. Uvijek moraš biti maksimalno koncentriran, ovo su utakmice u kojima suparnik iskorištava i najmanje greške.

Ivan Perišić prokomentirao je pobjedu Hrvatske nad Ganom 2:1.

- Dobro je bilo. Puno bolje nego u prve dvije utakmice. Oni u prvom dijelu nisu baš napadali, dali su nam dosta prostora, što je nama odgovaralo. Imali smo šanse, otvorilo se. Malo je bilo panike na 1:1, ali zabili smo gol iz prekida. Sve je pozitivno. Bit ćemo spremni za sljedeću utakmicu. Na ovoj razini tko god je protivnik moraš dati sve od sebe. Ako budemo igrali kao s Ganom, možemo pobijediti svakoga.

Kako mu se čini suradnja s Martinom Baturinom na lijevoj strani?

- Dobro. Bio sam na poziciji beka. Rekao sam sto puta da sam tu za sve što ekipi treba. Nije mi strano igrati niša, igrao sam i beka i wing-backa. Baturina je u dobroj formi, treba nastaviti ovako, puno radi za ekipu, stvarno je napredovao u zadnjih šest mjeseci.

Josip Stanišić je rekao:

- Bili smo malo u problemu jer znali smo da je lakše ako dobiješ prvi susret. To se nije dogodilo, ali u drugom i trećem susretu pokazali smo karakter. Niti jedna utakmica nije bila laka, znali smo da su opasni na kontre, da imaju brze igrače. Morali smo paziti. Svi smo bili kao jedan i borili smo se da prođemo.

Protiv koga mu je bilo najteže u obrani?

- Protiv Gane jer nikad ne znaš što od njih možeš očekivati. Nekad sami sebe iznenade. Jako su brzi, ne mora biti veliki kvaliteta, ali ako si brz možeš nešto napraviti. No, i protekle utakmice bile su teške, ako moraš čuvati igrača jedan na jedan uvijek te nekako može proći. On je u prednosti, zna što će raditi, ja samo mogu reagirati. Sretni smo što smo prošli. Veselimo se utakmici u Torontu, idemo po pobjedu.

Kakvo je raspoloženje?

- Puno nam je lakše. Ništa nam se na ovom SP-u nije poklopilo, sve samo moramo riješiti sami. Nismo se smjeli otvoriti u igri s Ganom jer znamo koliko su brzi. Odigrali smo mušku utakmicu. Dovoljan je bio remi, ali išli smo po pobjedu. Portugal ima izuzetnu kvalitetu, međutim nismo mogli birati tko će biti suparnik.

SP 2026 statistika
28. lipanj 2026 03:46