Krajem prosinca 2025. podijeljene su nagrade za najboljeg nogometaša i nogometašicu u Hrvatskoj po izboru kapetana. U muškoj konkurenciji slavio je Toni Fruk iz Rijeke, dok je najboljom igračicom ženskog prvenstva proglašena Jasna Đoković, nogometašica ŽNK Agram.
Nagrade se dijele već nekoliko godina, ali one su bile rezervirane samo za mušku ligu. Prva nagrada za ženski nogomet u Hrvatskoj podijeljena je 2024. godine i pripala je Maji Joščak, koja ju je osvojila kao nogometašica Agrama. Đoković je nastavila niz zagrebačkog kluba, a u razgovoru nam je otkrila kako je doživjela taj trenutak. Osim toga, razgovarali smo i o mnogim drugim temama s reprezentativkom Crne Gore.
- Nagrada mi znači puno zato što su me izabrale igračice iz drugih ekipa. Velika je stvar kada te biraju suparnice jer tada znaš da radiš prave stvari na terenu. Posebno mi je drago zato što nisam iz Hrvatske, ali ovdje se osjećam kao doma. Oduševljena sam što je nagrada pripala upravo meni - kazala je crnogorska nogometašica u uvodu pa dodala:
- U Hrvatskoj sam već par godina, pa samim time to znači da mi je ovdje dobro i lijepo. U Agramu su me svi sjajno prihvatili – od stručnog stožera do suigračica, a ja im to vraćam dobrim partijama na terenu.
Istaknuli ste koliko vam znači nagrada. Smatrate li da dodjela iste može doprinijeti rastu popularnosti ženskog nogometa u Hrvatskoj?
- Svakako da može. Liga napreduje i imamo sjajne igračice, ali ženski nogomet ne može ići naprijed bez medijske podrške i promocije. Ovakve nagrade nam daju veliki značaj.
U Agram ste stigli 2024. godine i s tom ekipom osvojili prvi naslov prvakinja Hrvatske. Kako ste doživjeli taj povijesni uspjeh za klub?
- Moj cilj po dolasku u Agram bila je titula prvakinja Hrvatske. U Splitu sam osvojila duplu krunu, a tada se pojavio interes Agrama, kluba koji je planirao veliki napredak i ostvarenje povijesnog uspjeha – osvajanje titule. Naravno, nitko nije mogao garantirati da će taj cilj biti ispunjen, ali to je bio izazov za mene i zato sam odlučila prijeći u Agram. Uspjeli smo ostvariti cilj, stigla je i nagrada, ali ništa ne bi bilo moguće bez mojih suigračica koje su tu sa mnom i uz mene.
Spomenimo da je Agram i ove sezone u borbi za naslov. Nogometašice zagrebačkog kluba trenutačno su treće s 24 boda uoči zadnjeg kola prvog dijela prvenstva. Hajduk je prvi s 28, Dinamo ima 25 bodova, a u zadnjem kolu (15.2., 15.00) nas očekuje dvoboj tih dvaju ekipa. Nakon zadnjeg kola, četiri najbolje ekipe igraju međusobno još četiri utakmice, a bodovi iz prvog dijela se prenose u nastavak natjecanja.
"Cure su prije igrale iz ljubavi prema nogometu"
Đoković smo pitali i o primanjima u ženskom nogometu, koja su još uvijek znatno manja u odnosu na muškarce, što je slučaj u skoro svim zemljama svijeta, a ne samo u Hrvatskoj.
- Situacija je sada odlična, u odnosu na to kako je bilo prije. Cure primaju plaću i dio njih uz nogomet studira ili radi. Ja za sebe mogu reći da imam dobru plaću i da živim od nogometa. Smatram da ženski nogomet ne može doći do iznosa koji su u muškom nogometu, ali ženski nogomet napreduje i sve ide uzlaznom putanjom - govori nam, pa dodaje:
- Primanja su prije bila puno manja, a cure nisu ni primale plaću, već su igrale iz ljubavi prema nogometu. Sada imaju prihod od nogometa i vjerujem da je situacija u Hrvatskoj solidna, ako ju uspoređujem s drugim zemljama.
Crnogorska nogometašica prošle je sezone zabila nevjerojatnih 45 pogodaka u svim natjecanjima, a ove sezone je stigla do brojke 16 u rubrici pogoci u 11 odigranih utakmica. Zanimljivo je da Đoković ne igra na poziciji klasičnog napadača, već na desnom krilu.
- Ja igram na desnom krilu - kratko nam je odgovorila Đoković, a mi smo istaknuli njenu impresivnu statistiku i činjenicu da često zabija golove.
- Istina, ali meni individualne nagrade ne znače toliko. Golovi su ‘kruna‘ dobre igre ekipe i ne težim tome da zabijem gol, ali jednostavno tako ispadne. Moram istaknuti svoje suigračice koje odrade pola posla za mene da se tako izrazim.
Pretpostavljamo da vam je netko od napadača uzor, s obzirom na to da imate „nos za gol“ kako se žargonski zna reći.
- Da, nogometni uzor i idol mi je Andrej Ševčenko, igrač kojeg sam pratila kao mala djevojčica i sviđao mi se njegov stil igre, a pratila sam ga zato što sam velika navijačica Milana. Od aktualnih nogometaša, sviđa mi se stil igre Messija, Salaha i Yamala.
"U Sarajevu sam se afirmirala kao igračica"
Spomenuli ste igrače koji igraju na najvišoj razini, a vi ste u karijeri nekoliko puta sudjelovali u grupnoj fazi Lige prvakinja, natjecanja u kojem ste debitirali 2012. godine u dresu Ekonomista iz Nikšića.
- To je lijepo iskustvo, ali ja volim reći da u tim (nap.a. europskim) klubovima igraju cure koje se žargonski rečeno bave drugim sportom, a to sam posebno osjetila kada sam bila u Ekonomistu. Ulaganja su puno veća i infrastruktura je znatno bolja, u odnosu na situaciju u Crnoj Gori. – započela je, pa se prisjetila vremena kada je nastupala za Sarajevo.
- Kada sam došla u Sarajevo, to je bila sasvim druga priča, zato što je Sarajevo brend. Tamo sam provela predivnih šest sezona i moram istaknuti sadašnju predsjednicu kluba Samiru Hurem koja je tada bila trenerica i puno mi je pomogla u karijeri. U Sarajevu sam se afirmirala kao igračica, a u sjećanju mi je ostao jedan bolan trenutak, kada smo ispale iz Lige prvakinja porazom u Rusiji, a primile smo gol u zadnjim sekundama utakmice.
Ta je utakmica odigrana 13. listopada 2016. godine, a nogometašice Sarajeva poražene su od ekipe Rossiyanka (2:1) u uzvratnoj utakmici šesnaestine finala Lige prvakinja (u prvoj utakmici rezultat je bio 0:0). Đoković je zabila u uzvratnoj utakmici, ali Jose Nahi je u zadnjim trenucima dvoboja odvela Ruskinje u daljnju fazu natjecanja.
Đoković je igrala u grupnoj fazi Lige prvakinja kao nogometašica Ekonomista i Sarajeva, a s hrvatskim ekipama (Split, Agram) još uvijek nije zaigrala u tom dijelu natjecanja.
- Nismo ostvarili rezultat koji smo htjeli, ali stekli smo vrijedno europsko iskustvo. Mislim da je falilo i malo sreće, ali vjerujem da ćemo ove sezone obraniti naslov prvakinja i dobiti novu priliku da se predstavimo u najboljem izdanju na europskoj sceni.
Osim što je 2012. debitirala u Ligi prvakinja, u toj je godini upisala i prvi nastup za A reprezentaciju Crne Gore. Pitali smo ju kakav je osjećaj igrati za svoju zemlju i kakav odnos ima prema mlađim igračicama čiji reprezentativni put tek počinje.
- Mislim da je igranje za reprezentaciju velika čast i privilegija svakom sportašu. I danas, nakon 14 godina u reprezentaciju, osjećam veliki ponos svaki put kad predstavljam svoju zemlju. To je najljepši osjećaj koji je teško opisati riječima, čovjek to jednostavno mora doživjeti - započela je pa dodala:
- Ako gledam sebe i svoje početke, vjerujem da je curama danas puno lakše. Ženski nogomet nije bio popularan u Crnoj Gori. Kada su me ljudi pitali čime se bavim, nisu vjerovali da igram nogomet i pitali su se ‘zar to postoji kod nas?‘ Situacija je sada puno drugačija, imamo puno dobrih mladih igračica koje su u inozemstvu i reprezentacija je vrlo dobra. Vjerujem da će u budućnosti to biti na još višoj razini, a mi koje smo iskusne trudimo se da im pomognemo kako god možemo, te da im uvijek budemo podrška.
"U HNL-u najviše volim Dinamo"
Đoković nam je otkrila da više prati muški nogomet, ali i da navija za Dinamo.
- Pratim muški nogomet više nego ženski. Gledam i strane lige, ali i domaće – bosanskohercegovačku, hrvatsku i moju crnogorsku. Pratim sve lige. Najviše pratim talijansku ligu, ali mislim da se najbolji nogomet igra u Engleskoj. Volim gledati Manchester City i Liverpool. U HNL-u najviše volim Dinamo i moram reći da navijam za njega. Vaša liga je jako zanimljiva i imam respekt za sve klubove, ali Dinamo je moj.
Imate poveznicu s Dinamom, tamo je igrao vaš ujak Dževad Turković. Je li vas on motivirao da se bavite nogometom ili igrate iz nekog drugog razloga?
- Iskreno, igram zbog ljubavi prema nogometu. Imam tri sestre i njih sport ne zanima toliko. One su se uvijek igrale s lutkama, a ja sam s prijateljima igrala nogomet na školskom igralištu. Ujak je zaslužan za ljubav prema Dinamu, a i mama je simpatizirala Dinamo. Kad god smo pričali o hrvatskom nogometu u kući, Dinamo je bio tema. Što se tiče početaka moje karijere, on tu nije imao puno utjecaja i nije mi to stvaralo pritisak.
Dijelite prezime s planetarno poznatim tenisačem Novakom Đokovićem. Koliko često vas ljudi pitaju jeste li u rodu s njim?
- Ljudi me često pitaju jesam li u rodu s Novakom Đokovićem, pogotovo kada prvi put čuju za mene. Nažalost, nismo u rodu, ali cijenim ga kao čovjeka i sportaša. On je ponos nas Balkanaca, nije nacionalist, skroman je i najbolji je na svijetu u onome što radi.
Futsal je ovih dana bio jedna od glavnih tema hrvatskih medija zbog uspjeha naših reprezentativaca na Europskom prvenstvu, a Đoković nas je na kraju razgovora zamolila da spomenemo i malonogometašice ekipe ŽMNK MC Plus, koje su osvojile naslov prvakinja Hrvatske u futsalu. Naime, nekoliko nogometašica Agrama sudjelovalo je u osvajanju tog naslova kojeg su osvojile s ukupnih 7:2 nakon dvije utakmice protiv Alumnusa (prva utakmica završena je rezultatom 5:0 u korist MC Plusa, dok u uzvratu nije bilo pobjednica nakon remija 2:2).
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....