Navigation toggle

 

 

 DARKO TOMAS Cropix
U LOVU NA BODOVE

Na Maksimiru s ‘dječjim vrtićem‘, trener zbog neslaganja odlučio važnog igrača staviti na ‘hlađenje‘

Pobjeda bi spustila zaostatak na minimum, dok Istru muče izostanci i serija padova forme.
Piše: Robert MatteoniObjavljeno: 10. travanj 2026. 21:44

Između osme Lokomotive i petoplasirane Istre 1961 je razlika od pet bodova. Ukoliko bi Lokosi svladali Zeleno Žute, približili bi im se na samo dva boda razlike. Nikica Jelavić u tom kontekstu najavljuje.

- Čeka nas sigurno teška utakmica, Istra je dobra ekipa, timski igraju i vole posjed. Nemamo ove sezone pozitivan skor sa njima, uz poraz i 2 remija, ali nadam se pobjedi. Dobro radimo i treniramo, odmorili smo se od utakmice sa Vukovarom i očekujem moju momčad na maksimumu."

Tri boda bili bi veliki plus za finiš sezone.

- Puno bi nam značila pobjeda u ovoj fazi sezone. Čini mi se da bismo u tom slučaju jednom nogom bili u zoni sigurnog ostanka. Dat ćemo sve od sebe za tri boda. Nemamo ozlijeđenih, svi su osim Katića koji je operirao rame, na raspolaganju."

Lokomotiva je u prvoj utakmici na Maksimiru izgubila 1:2, iako je povela golom Stojakovića. Lokosi su međutim u Puli izborili dva remija. U kolovozu je bilo 2:2, poveli su igrači Nikice Jelavića, ali su Puležani tada vođeni Goranom Tomićem preokrenuli na 2:1, da bi u posljednjim sekundama Šušak poravnao rezultat. Krajem siječnja poveli su Puležani golom Prevljaka ali je (opet) Vuković poentirao za konačnih 1:1. Valja reći da je u tim utakmicama Istra 1961 imala jaču momčad, jer su dres Zeleno Žutih nosili Dario Marešić, Vile Koski i Salim Lawal. Bez njih to je slabija momčad, pogotovo što su lani i drugi ključni igrači kao Lončar, Radošević, Rozić bitno slabije forme.

No, Riera i dalje ima svoje ideje. Nakon očajne igre sa Hajdukom, za subotnji ogled u Maksimiru kaže.
-Mi moramo biti s dobrom energijom, i truditi se imati što više loptu u nogama. Biti svoji puno više nego smo bili sa Hajdukom. Za vrijeme prvenstva, igraš četiri puta protiv iste ekipe, tako da svakog savršeno poznaješ, ali na kraju je opet sve na nama, jer ako nisi na 120%, svatko te može pobijediti."

Ono što se primijeti iz spiska putnika koji u petak krenuli prema Zagrebu, to je da nema Josipa Radoševića, Raula Kumara i Advana Kadušića. Tri standardna prvotimca, koji su odsutni zbog ozljeda odnosno kartona. Zanimljivo, Radošević će prvi puta u 28 kola, u kojima je igrao od 1.do 90.minute, izostati (o tome više u drugom tekstu). Isto tako, dolazak Rene Hrvatina na presicu daje naslutiti da će taj slovenski igrač, koji je stigao zimus iz Domžala i sve "proljetne" utakmice prosijedio na klupi, vjerojatno debitirati u prvenstvu za Zeleno Žute.
-Odluka je trenera hoću li zaigrati, ali mogu reći da sam spreman za svaku utakmicu. Dajem, sve od sebe na treninzima i vidjet ćemo. Vjerujem u trenera i kad dođe moja šansa maksimalno ću je iskoristiti - kaže Rene Hrvatin.

Kuriozitet pulske ekspedicije za Lokomotivu jest da će u zapisniku biti čak 11 tinejdžera, a da je Kumar zdrav bilo bi ih 12. Većina su devetnestgodišnjaci, a Momoh (debitira) i Ahmeti imaju 19, a Škafar-Žužić 16. Objektivno gledano Istra 1961 nije u bajnom stanju, a sa toliko mladih igrača i najavljenim promjenama u momčadi, bio bi pravi pothvat ostvariti pozitivan ishod.

RIERINO HLAĐENJE

Josip Radošević je odigrao apsolutno sve minute ove sezone. Pretjerano, jer 32. godišnji kapetan Istre treba dozirati snage, sukladno i poziciji (šestica) na terenu. Protiv svog bivšeg kluba je prošlo kolo izgledao slabo, a već dulje Radošević ne izgleda kao igrač koji nekoć igrao i u Serie A. No, većina igrača ne izgleda dobro, pogotovo energetski. Zašto nije otišao u Zagreb? Službeno je da ga muče leđa. Neslužbeno je to novi kratki spoj na relaciji Oriola Riera sa iskusnim igračima. Radošević se u četvrtak požalio na leđa i nije trenirao.

U petak je došao na trening, ali Riera je odlučio da ga neće voditi na put, "jer ako ga bole leđa onda ne može ni igrati". Neslužbeno je da je španjolski trener nezadovoljan Radoševićem, kao što je i sa Lončarom. Da podsjetimo, i njega je zabolio vrat prije gostovanja na Rujevici, ali mu je Riera najavio da će biti na klupi i ući tijekom susreta. Očito su bili krivi spojevi pa Lončar nije ni išao u Rijeku. To potvrđuje da trener ima određeni gard prema nezadovoljnim igračima, pa ih hladi na ovaj način.

U upravljanju momčadi to nije dobar znak za trenera, pogotovo kad se ponavljaju kratki spojevi, a rezultati nisu u skladu sa (realnijim) očekivanjima. Nije to ni dobro za igrače odnosno momčad, jer ne mogu se pogotovo oni iskusniji izuzeti od svojih odgovornosti za slabosti koje Istra iskazuje od kraja prijelaznog roka. Stalno podsjećanje na odlaske tri važna igrača (Koski, Lawal, Marešić) ne može biti alibi za to što iskusniji igrači (ne) pokazuju kvalitenije predstave. Prevljak je u svakom slučaju primjer kako se bori, igra i ponaša u svakoj situaciji.

Od Lokomotive do Lokomotive (30.1.-11.04.) Zeleno Žuti su odigrali 8 utakmica i upisali čak 6 poraza uz 2 pobjede. Samo 6 od 24 boda (25%) ukazuje na očiti pad. Riera treba promijeniti taj kurs već od Maksimira, ali je veliko pitanje može li se to učiniti sa potpuno pomlađenim kadrom i tipujući na igrače koji su do sada bili potpuno aut.

28. lipanj 2026 17:31