Sponzor rubrike
Sponzor rubrike
UFC

‘UFC bi mi trebao dati udio u tvrtci! Toliko sam toga napravio za njih, zaslužujem puno više‘

Justin Gaethje i Dana White | UFC Freedom 250 ispred Bijele kuće

 Bonnie Cash/upi/profimedia
Američki prvak smatra kako bi mu UFC trebao osigurati pasivne prihode s obzirom na stvari koje je napravio za samu organizaciju

Justin Gaethje napokon je dočekao trenutak koji mu je godinama izmicao. Na UFC Freedom 250 priredbi popeo se na vrh lake kategorije, svladao Iliju Topuriju u jednoj od najvećih pobjeda svoje karijere i prvi put postao neprikosnoveni UFC-ov prvak do 70 kilograma. No, dok se već počelo raspravljati o njegovoj prvoj obrani pojasa, Gaethje je otvorio drukčiju temu - smatra da ga UFC mora nagraditi za ono što je organizaciji već isporučio.

Kao i uvijek nakon velikih borbi, MMA javnost odmah je počela slagati iduće scenarije. Spominju se Arman Tsarukjan, Charles Oliveira, pa čak i mogućnost da Gaethje napusti sport na vrhu, bez potrebe da ponovno ulazi u vatru. Međutim, “The Highlight” u razgovoru s Joeom Roganom nije govorio samo o sljedećem protivniku. Govorio je o vrijednosti koju je izgradio kroz godine, pogotovo u trenucima kada je UFC-u trebao netko tko će napraviti nešto veliko.

– Zaslužujem biti kompenziran za ono što sam napravio, ne za ono što ću tek napraviti. Ne bih se trebao ponovno boriti da bih bio nagrađen, rekao je Gaethje u “The Joe Rogan Experienceu”.

Njegova logika je jasna. Gaethje smatra da je u više navrata bio čovjek kojem je UFC povjerio velike pozornice kada je trebalo proizvesti spektakl. I, po vlastitom mišljenju, svaki put je isporučio baš ono što je trebao.

– UFC 300, UFC 324 i sada UFC Freedom 250. To su bile tri pozornice na kojima je UFC trebao nekoga da napravi nešto fenomenalno, i svaki put su izabrali mene. I ja sam isporučio. Na UFC-u 300 nisam bio glavna borba večeri, bio sam sunaslovna, ali sam svejedno ukrao šou, iako sam izgubio. Zato mislim da trebam biti kompenziran za ono što sam napravio, poručio je.

Gaethje pritom ne govori o običnom povećanju honorara za sljedeću borbu. Njegova ideja ide dalje od klasične pregovaračke formule u kojoj borac traži veći ček prije nove obrane pojasa. On želi dugoročniji oblik nagrade, nešto što bi mu omogućilo pasivan prihod i priznanje izvan same borilačke večeri.

– Ne govorim o sljedećoj borbi. Govorim o tome da bi UFC trebao osnovati kompaniju i dati mi udio u toj kompaniji, kako bih mogao graditi pasivan prihod, rekao je Gaethje.

Posebno je naglasio da nikada nije bio tip borca koji stalno traži privilegije. Upravo zato, čini se, smatra da bi UFC trebao sam prepoznati njegovu vrijednost, bez potrebe da je svaki put mora izgovarati za pregovaračkim stolom.

– Nikada nisam bio tip koji traži stvari. Volio bih da sam poput ljudi koji traže stvari i dobiju svašta. Volio bih da su mi te stvari dane bez traženja, jer ljudi očito znaju da to cijenim i da mi znači, dodao je.

Gaethje je kroz UFC karijeru izgradio rijedak status borca koji gotovo nikada ne isporučuje dosadan nastup. Njegove pobjede, porazi, ratovi i nokauti redovito su ostavljali trag veći od običnog rezultata. Sada, kada je napokon došao do punopravnog pojasa, jasno poručuje da ne želi samo još jednu borbu i još jedan rizik. Želi da mu se prizna ono što je već dao organizaciji.

UFC će, naravno, imati vlastitu računicu. Gaethje kao prvak lake kategorije trenutačno sjedi na jednoj od najvrjednijih pozicija u sportu, a potencijalne borbe protiv Tsarukjana, Oliveire, Hollowaya ili čak McGregora nose golem komercijalni potencijal. No, Gaethje sada pokušava pomaknuti raspravu s pitanja tko je sljedeći na pitanje koliko vrijedi borac koji je godinama pristajao biti čovjek za najveće UFC-ove trenutke.

23. lipanj 2026 18:12