Dok se FNC 30 polako približava, a Zadar sprema za još jednu veliku borilačku večer, glavna zvijezda večeri Martin Batur završne detalje svog kampa brusi daleko od Višnjika, u dobro poznatom UFD Gymu u Düsseldorfu. Upravo će Batur, zajedno s Milenkom "Kićom" Stamatovićem, predvoditi priredbu koja će se održati u legendarnoj Dvorani Krešimira Ćosića, a s obzirom na to gdje i s kime trenira, jasno je da zadarski teškaš ništa ne prepušta slučaju.
U razgovoru za FNC-ov YouTube kanal Batur je vrlo jasno dao do znanja u kakvom se raspoloženju nalazi uoči jednog od najvažnijih nastupa karijere. Nije bilo puno uvijanja ni velikih filozofiranja, ton je bio upravo onakav kakav se i očekuje od čovjeka koji se sprema predvoditi večer pred domaćom publikom.
– Branimo boje Zadra, idemo otkinuti ovog (op.a. "Kiću). Čuo sam da je velik dosta, da mora skidati kilograme za tešku kategoriju. Navikao sam trenirati uz velike dečke od 130 kilograma, pogotovo u kampu Toma Aspinalla u engleskom Wiganu.
U toj jednoj izjavi zapravo se dobro vidi i kako Batur gleda na izazov koji mu donosi Stamatović. Nema podcjenjivanja, ali nema ni dojma da ga protivnikove gabarite nešto posebno impresioniraju. Dapače, vrlo otvoreno daje do znanja da mu rad s fizički impozantnim borcima nije nikakva novost, nego standard. A kada se u istu rečenicu ubaci kamp Toma Aspinalla i sparinge s ljudima od 130 kilograma, onda je jasno da se ne radi o praznom hodu, nego o okruženju koje doista oblikuje teškaša za ozbiljne stvari.
Posebno je zanimljiv i dio u kojem je govorio o svakodnevici u Düsseldorfu, gdje između ostalih radi i s aktualnim FNC-ovim prvakom teške kategorije Hatefom Moeilom.
– U UFD-u spariram s Hatefom Moeilom, on je dobar dečko. Ne priča puno, a trenira kao zvijer.
To je možda i najbolji mogući sažetak onoga što UFD Gym, dvorana pokrenuta idejom Ivana i Tomislava Dijakovića, posljednjih godina predstavlja u europskom borilačkom prostoru. Nema ondje previše šarenila ni suvišne buke, nego vrlo konkretnog rada, tvrdih sparinga i atmosfere u kojoj se ozbiljni borci dodatno očvrsnu. Upravo zato ne čudi što je Batur u nastavku razgovora skrenuo pozornost i na širu sliku, na činjenicu da UFD već sada drži ozbiljan komad FNC-ove šampionske mape.
– Hatef je prvak, Lom-Ali Eskijev, Miljan Zdravković... Svi mladi dečki žele potpisati za FNC, napravili su pravi posao ovdje u Njemačkoj. To dovoljno govori o organizaciji, polako preuzimaju Europu.
U toj opasci ima više od obične kurtoazije. To je vrlo konkretan pokazatelj kako se FNC danas percipira i izvan naših granica, ne više kao regionalna priča zatvorenog kruga, nego kao organizacija koja sve ozbiljnije širi dijapazon svog utjecaja i privlači borce iz najelitnijih europskih pogona.

Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....