LISTE ZARADE

Tko su najbogatiji sportaši: Košarkaši i tenisači plaćaju piće svima u Olimpijskom selu

Olimpijske igre poseban su doživljaj za svakog sportaša. Mašeš cijelome svijetu, ako si ponajbolji tenisač svijeta, olimpijski dinosaur na tko zna kojim Igrama, jedini predstavnik svoje zemlje ili nasumce izabrani sretnik, mašeš i zastavom svoje zemlje i baš se fino zabavljaš već od samog otvaranja. U Olimpijskom selu imaš priliku upoznati sportaše iz cijelog svijeta, osim onih osjetljivih ili razmaženih koji traže smještaj na osami.

Otvorena Hope Solo

Ako je vjerovati svjedočanstvima, sličnima onom američke nogometne vratarke Hope Solo, ni seksualna iskustva nisu loša. Ona je to opisala po sistemu “gdje god stigneš i gotovo s kime god stigneš”. Dakle, i olimpijci uglavnom vole sve što vole mladi...

Vjerojatno olimpijci onda u selu i popiju pokoju kavu te se bolje upoznaju uz čašicu razgovora. Ako nije riječ o besplatnoj cugi, netko to mora i platiti. Zanemarimo muško-ženske odnose i “platit ću piće da mi pomogne uvaljat’ priče” filozofiju te se zapitajmo tko bi, prema imovinskom cenzusu, trebao podmiriti većinu cehova u olimpijskim barovima.

Nema ni Phelpsa

Sudeći po najsvježijim listama zarade, gazde bi morali biti NBA košarkaši i najbolji tenisači svijeta, baš oni koji tradicionalno zaobilaze smještaj u okruženju ostalih olimpijaca. NBA košarkaši su, zahvaljujući osmeroznamenkastim ugovorima u dolarima i odličnim sponzorskim dealovima, uvjerljivo najbogatiji olimpijci. Četvorica iz novog američkog Dream Teama nalaze se među desetoricom, još dvojica su odmah uz njih (Williams i Paul), a blizu je i najbogatiji španjolski košarkaš Pau Gasol.

Samo 13 od 100 najbolje plaćenih sportaša svijeta nastupit će na londonskim Igrama. Listama dominiraju profesionalni boksači (broj 1 i 2 su Mayweather i Pacquiao), vozači Formule 1, golferi i sportaši iz američkih profesionalnih liga (NBA, NFL i MLB), a zarade olimpijaca ipak su kikiriki u odnosu na njihove.

Tako ni Michael Phelps, koji će u Londonu postati najuspješniji olimpijac u povijesti, nije među stotinu najboljih s procijenjenim prihodom od šest milijuna dolara godišnje.

Da ne spominjemo legende manjih sportova, koje na Igre putuju s reputacijom višestrukih svjetskih prvaka i olimpijskih pobjednika te kao golemi favoriti za nova zlata (na primjer, jedriličar Ben Ainslie), a godišnja primanja vrte im se u okvirima tjednih košarkaških zarada. I to ako imaju sreće, dobro zaleđe i solidne sponzore i ne žive, kao većina hrvatskih kolega, od gradskih i olimpijskih stipendija.

Po olimpijsku slavu

Ostali idu u London po svoj dio olimpijske slave i nadu da će institucije odraditi svoj posao te propisno nagraditi njihove medalje. Prevedeno na hrvatsku zbilju, da će dobiti svojih 100.000 kuna za olimpijsko zlato ako se natječu u pojedinačnom sportu, odnosno 85.000 ako je riječ o kolektivnoj igri. LeBron James nema takvih briga, on to ionako zaradi svaka - dva sata.

1. LeBron James

ukupna zarada: 53 milijuna dolara

plaća: 13 milijuna

sponzori: 40 milijuna

Nakon što je konačno osvojio prsten, King James dolazi u London kao olimpijac s najvišim godišnjim prihodima. Sponzorski ugovori s Nikeom, McDonald’som, Coca-Colom... pretvorili su ga u tvornicu novca i četvrtog najplaćenijeg sportaša današnjice. Potpisivanjem novih ugovora širi se i na azijsko tržište koje bi mu trebalo donijeti nove milijune.

2. Roger Federer

ukupna zarada: 52,7 milijuna dolara

turnirska zarada: 7,7 milijuna

sponzori: 45 milijuna

Njegov sponzorski portfelj možda je i najbogatiji u svijetu sporta s obzirom na to da mu “kreditni rejting” održavaju dugogodišnji ugovori s Nikeom, Rolexom, Wilsonom, Credit Suisseom... S titulom najboljeg tenisača svijeta vraća se u dnevni boravak, All England Club, po jedan od rijetkih naslova koji mu nedostaje - zlatnu olimpijsku medalju u pojedinačnoj konkurenciji.

3. Kobe Bryant

ukupna zarada: 52,3 milijuna dolara

plaća: 20,3 milijuna

sponzori: 32 milijuna

Iako mu je lockout uzeo pet milijuna dolara od njegove rekordne plaće, Kobe i dalje ima najbogatiji ugovor u NBA-u. Hoće li u Londonu pokušati zakrpati rupu u kućnom budžetu nastalu obustavom rada na početku sezone? Motiv “američkih osvetnika” je dokazivanje da je usporedba s originalnim Dream Teamom ipak moguća pa novac ne bi trebao imati veze s odlaskom u London.

4. Rafael Nadal

ukupna zarada: 33,2 milijuna dolara

turnirska zarada: 8,2 milijuna

sponzori: 25 milijuna

Iako je trenutačno njegov nastup u Londonu na staklenim nogama, odnosno staklenim koljenima, Nadal bi trebao mahati zastavom na otvaranju i u Wimbledonu braniti pekinško zlato. Srećom po njega, Lukaš Rosol za taj tjedan već ima druge planove pa neće ni turistički do SW19. Bilo bi zanimljivo vidjeti Rafinu facu da se Čehov duh pojavi na centralnom terenu...

5. Marija Šarapova

ukupna zarada: 27,9 milijuna dolara

turnirska zarada: 5,9 milijuna

sponzori: 22 milijuna

“Sibirska tigrica” je najbolje plaćena sportašica svijeta zahvaljujući bogatim ugovorima s Evianom, Headom, Nikeom, Samsungom, Tag Heuerom... S obzirom na to da sve što dotakne pretvara u zlato, morala bi biti jedan od favorita i na Igrama, a feštu bi mogla odraditi u novoj tvrtki koja će joj dodatno povećati zaradu. Lanac Suparpova bavit će se proizvodnjom slatkiša.

6. Kevin Durant

ukupna zarada: 25,5 milijuna dolara

plaća: 12,5 milijuna

sponzori: 13 milijuna

S imidžem trostrukog najboljeg NBA strijelca nije mogao izgubiti mjesto na ovoj listi. Odradio je tek prvu godinu ugovora s Oklahomom, od pet potpisanih, “teškog” 85 milijuna dolara. Najveći sponzorski ugovor je potpisao s Nikeom, a s obzirom na to da bi u sljedećih sedam godina od njega trebao zaraditi više od 70 milijuna dolara, i dalje će se vrtjeti u rubrici najplaćenijih sportaša (i olimpijaca?) svijeta.

7. Carmelo Anthony

ukupna zarada: 22,9 milijuna dolara

plaća: 14,9 milijuna

sponzori: 8 milijuna

Prošle je godine u forsiranom tradeu Denver Nuggetse zamijenio New York Knicksima i potpisao trogodišnji ugovor vrijedan gotovo 45 milijuna dolara uz opciju produljenja i na četvrtu sezonu u kojoj bi zaradio 24 milijuna. S obzirom na to da i njegova prijatelja Didija Drapera očekuje potpisivanje ugovora života s Realom, frendovski party uoči sezone morao bi ići na račun hrvatskog reprezentativca.

8. Novak Đoković

ukupna zarada: 20,6 milijuna dolara

turnirska zarada:

11,6 milijuna

sponzori: 9 milijuna

Nakon sezone iz snova u 2011., Đoković se uspeo na listi najplaćenijih sportaša svijeta, iako je još daleko od Federera i Nadala kada su sponzorski ugovori u pitanju. Sergio Tacchini je zamijenio japanskim dobavljačem odjeće Uniqlom jer Talijani nisu plaćali bonuse u skladu s Novakovim rezultatima. U Londonu će napadati zlato i povratak na svjetski broj 1.

9. Usain Bolt

ukupna zarada: 20,3 milijuna dolara

zarada od natjecanja:

0,3 milijuna

sponzori: 20 milijuna

Najveća zvijezda Olimpijskih igara, čiji se lik koristi u promociji Londona gdje god se stigne, bio bi mnogo više na ljestvici kada bismo računali novac koji dobiva za nastupe. Slično kao i najbolji svjetski tenisači, ni Bolt ne trči “džabe”. Najunosniji sponzorski ugovor u povijesti atletike potpisao je s Pumom koja mu godišnje isplaćuje oko devet milijuna dolara.

10. Li Na

ukupna zarada: 18,4 milijuna dolara

turnirska zarada:

1,4 milijuna

sponzori: 17 milijuna

Donedavno je bila samo jedna od Kineskinja koje se vrte na WTA Touru. No, sve su promijenila dva Grand Slam finala u 2011., prva u povijesti Kine, a konačno i naslov u Roland Garrosu. Potpisanim ugovorima došla je blizu nedodirljivoj Šarapovoj, angažirale su je velike tvrtke (Mercedes, Samsung...) za reklamu na ogromnom kineskom tržištu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 06:51