PREMIERSHIP

VIDEO, FOTO: LIVERPOOL - CHELSEA 1-2 Costa produžio agoniju Redsa, remi Cityja i QPR-a

Hrvatski reprezentativac Dejan Lovren odigrao je solidno prvo poluvrijeme
 Getty

Šest mjeseci nakon što je uskratio navijačima Liverpoola šampionsko slavlje, Jose Mourinho vratio se na Anfield kako bi omiljenom suparniku isporučio novu lekciju i usput nabildao vlastite izglede za naslov. Chelsea je pobijedio Liverpool 2-1, zacementirao vodstvo u Premier ligi i trenutačno bježi “redsima” 15 bodova.

Mourinho se do jučer devet puta sudarao s Liverpoolom i ubilježio je čak sedam pobjeda i samo jedan poraz. Pobjedničke je navike počeo brusiti još u vrijeme vladavine Rafe Beniteza, a na tom se planu ništa ne mijenja niti deset godina kasnije kada je za kormilom Liverpoola njegov nekadašnji šegrt sa Stamford Bridgea. Brendan Rodgers više se puta hvalio da razdoblje naukovanja kod Mourinha doživljava kao “studij na trenerskom Harvardu”. I očito još uvijek ima što naučiti…

Rodgers je u subotu vratio u početnu momčad sedmoricu gledatelja madridske utakmice s Realom i za nagradu dobio rano vodstvo. Emre Can se u 9. minuti s centra spustio prema kaznenom prostoru, Terry i društvo kolebljivo su izašli u blok, a veznjak “redsa” iskoristio priliku i rastegnuo udarac sa 25 metara. Lopta je pogodila Cahilla, promijenila smjer, prevarila Courtoisa i odsjela u mreži.

Cahill se, međutim, iskupio nakon samo pet minuta. Fabregas je zavrnuo loptu iz kornera, Terry nadskočio domaće braniče i glavom pogodio u blok, a njegov stoperski partner natrčao i tukao na vrata. Golman Mignolet je amortizirao loptu, ali se onda s njom otkotrljao preko crte, taman dovoljno da se oglasi gol-tehnologija i sudac pošalje domaćina na centar.

Gol je napumpao samopouzdanjem gostujuću momčad koja je nakon toga zavladala terenom i djelovala opasnije od domaćina, koji se tek povremeno “oglašavao” solo prodorima Coutinha. Na drugoj je strani raspoloženi Eden Hazard razvlačio domaću obranu i razigravao suigrače, ali u nekoliko je navrata bio loš egzekutor. Oklijevao je ili pogađao gusti blok ispred Mignoleta.

Pobjednički gol stigao je sredinom drugog poluvremena, u 67. minuti nakon silovitog prodora Azpilicuete koji je protutnjao uz aut-crtu, otresao se pratnje i na ulasku u kazneni prostor oštrim ubačajem zaposlio golmana Mignoleta. Belgijac je kratko odbio loptu na kopačku natrčalom Diegu Costi, čiji udarac sa 6-7 metara Lovren i Alberto Moreno nisu uspjeli zaustaviti uklizavanjima.

Liverpool nije imao ozbiljnih prilika za izjednačenje jer u momčadi nije bilo niti jednog nadahnutijeg pojedinca. Gerrard je odigrao skromnu utakmicu, Balotelli još jednom djelovao izgubljeno, a džokeri s klupe Borini, Lambert i Allen nisu donijeli promjenu ritma.

Ipak i takav je Liverpool mogao do izjednačenja da je sudac Taylor u finišu utakmice pokazao na bijelu točku. I ovaj put se u naslovnoj roli našao Gary Cahill, sada je rukom zaustavio loptu u kaznenom prostoru, ali Taylor je zažmirio pred ovim startom, a Chelsea nakon toga rutinski zatvorio meč.

Manchester United je tek pogotkom Juana Mate u 67. minuti slomio kod kuće otpor Crystal Palacea, dok je Southampton nastavio s odličnim igrama i domaćom pobjedom protiv Leicester Citya od 2-0 došli su na drugo mjesto ljestvice s četiri boda manje od Chelsea. Oba zgoditka za "Svece" zabio je Shane Long.

Mata Goooal (1:0) Manchester United vs Crystal... by livegoals1

West Ham United i Aston Villa su odigrali bez zgoditaka.

Queens Park Rangersi i Manchester City su odigrali 2-2, a gosti su propustili priliku približiti se vodećem Chelseaju.

U uzbudljivoj utakmici QPR je dvaput vodio pogocima Charliea Austina (21) i Martina Demichelisa (76ag), a City je poraza spasio Sergio Aguero (32,83). Argentinac je sada opet prvi "topnik" lige s 12 zgoditaka, a Niko Kranjčar nije nastupio za QPR, koji je ostao pretposljednji.

Remijem se najviše okoristio Chelsea, koji vodi s 29 bodova, drugi je Southampton s 25, a Manchester City je treći s 21 bodom.