REMI ALBANIJE I BiH

VIDEO, FOTO: Cico skinuo skalp i Švicarcima, Estonci posramili Srbiju u Beogradu!

Crnogorska nogometna reprezentacija pod vodstvom izbornika Zlatka Kranjčara nastavila je sa stopostotnim učinkom u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2012. godine. U sklopu skupine G Crna Gora je upisala i treću pobjedu s istovjetnih 1-0 (nakon pobjeda protiv Walesa i Bugarske), ovoga puta u Podgorici protiv Švicarske, a strijelac jedinog gola bio je Mirko Vučinić u 67. minuti.

Sjajan dupli pas odigrali su Vučinić i Mitar Novaković, a napadač Rome je iskosa s lijeve strane uspio sjajno prebaciti istrčalog vratara Švicarske Marca Wolfija i tako izazvati delirij na stadionu u Podgorici. Valja reći i da je Vučinić potom na posve neprimjeren način proslavio svoj gol, skinuvši hlačice i ostavši samo u donjem rublju za što je kažnjen žutim kartonom.

Inače, mora se spomenuti i sjajnog crnogorskog vratara Mladena Božovića koji se posebice istaknuo u posljednje dvije minute prvog poluvremena trima sjajnim obranama nakon udaraca Alexandera Freija, odnosno Stephanea Grichtinga. Pobjedom je Kranjčarova Crna Gora preuzela vodstvo u skupini te mirno dočekuje susret s Engleskom na Wembleyju u utorak.

U drugoj utakmici skupine Bugarska je slavila na gostovanju kod Walesa u Cardiffu s minimalnih 1-0 i tako na najbolji mogući način obilježila debi Lothara Matthäusa na izborničkoj klupi. Strijelac jedinog gola za Bugare bio je Ivelin Popov u 48. minuti, a u petoj minuti sudačke nadoknade isključenje je zaradio igrač Walesa Chris Gunter.

Slavlje "elfa", težak poraz Srbije

Njemačka, osvajač svjetske bronce iz JAR-a, i dalje djeluje lepršavo i sigurno, a u razočaranja večeri svakako se mogu ubrajati porazi Slovačke (kod Armenije) i Srbije (protiv Estonije). Svoj četvrti, a zatim i peti pogodak u kvalifikacijama postigao je neuništivi Miroslav Klose za njemačku nogometnu reprezentaciju i pomak preko Joachima Streicha na samostalno drugo mjesto vječne liste najboljih strijelaca za Njemačku. Streich je, podsjetimo, golove zabijao za za izabranu vrstu DDR-a, a za učinak od 55 postignutih trebale su mu 102 utakmice. Klose je svoj 56., potom i 57. zabio u 104. nastupu za "elf" čiju listu strijelaca predvodi teško ponovljivi Gerd Müller s 68 golova iz 62 odigrane utakmice.

Kloseov prvi gol Turskoj nije bio spektakularan, štoviše, bilo ga je nemoguće promašiti. Zabio je Bayernov napadač s jednog metra udaljenosti, naklonivši se glavom na loptu odbijenu u grede koju je uputio, također glavom, Thomas Müller. Vodstvo je u 79. minuti povećao Mesut Özil. U velikoj formi igra Realov nogometaš koji je pogotkom "u crno zavio" i velik broj Turaka na berlinskom stadionu. Nogometaš čiji su korijeni turski, gol, postignut plasiranom loptom lijevom nogom, nije slavio.

U 87. je stavljena točka na "i" Kloseovim drugim golom. Krivo ispucavanje turskog vratara Demirela Klose je dočekao na 30-ak metara, a potom smireno došetao do gola i poentirao.

U istoj skupini do svoja prva tri boda stigla je Belgija kod Kazahstana (2-0) koji i nakon tri susreta nema postignutog gola na kontu, dok je rezultatom 3-0 pobjedu protiv Azerbajdžana upisala Austrija golovima Prödla i dvostrukog strijelca Arnautovića. Iz dvije odigrane utakmice Austrija ima maksimalnih šest bodova.

U skupini B iznenađenje dana predstavlja poraz Slovačke kod Armenije, dok je do novog troboda sigurno, na gostovanju kod Andore, stigla Makedonija (2-0). Golijada u Dublinu pripala je Rusiji koja je s 3-2 svladala domaćina Irsku. U zanimljivoj utakmici Keržakov, Džagoev i Širokov omogućili su gostima mirnoću u utakmici, međutim, očito i previše opuštanja, budući da su Irci u razmaku od šest minuta (od 72. do 78.) smanjili na 3-2 golovima Keanea iz penala i Longa. Ipak, do kraja susreta rezultat se nije mijenjao te je Irska po prvi puta u ovim kvalifikacijama ostala bez bod(ov)a.

Za iznenađenje u Beogradu, u utakmici C skupine, pobrinula se Estonija koja je novog sprskog izbornika Vladimira Petrovića Pižona ostavila bez ičega u debitantskoj utakmici na klupi reprezentacije. Bilo je 3-1 za Estoniju koja je nadoknadila 1-0 iz 60. minute golovima Kinka i Vasiljeva već do 73. Autogol Lukovića u prvoj minuti produžetka zaključio je priču. Sjeverna Irska i Italija podijelili su bodove odigravši 0-0 u Belfastu, dok je očekivano visoku pobjedu protiv Farskih Otoka uknjižila Slovenija. Prvu pobjedu u skupini Slovenci su izborili rezultatom 5-1 uz hat-trick Matavža.

Remi Albanije i BiH

Nogometaši Bosne i Hercegovine odigrali su na gostovanju u Tirani 1-1 u utakmici 3. kola skupine D kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2012. godine. Domaćin Albanija je uputila samo jedan udarac u okvir Begovićeva gola i tim jednim došla do izjednačenja u produžetku prvog poluvremena utakmice.

Slobodni udarac za momčad na čijoj klupi zbog pretrpljenog moždanog udara nije mogao sjediti hrvatski stručnjak Josip Kuže (mijenjao ga je Džemal Mustedanagić), kako će se ispostaviti vrijedan boda i daljnje neporaženosti u skupini, uputio je Klodian Duro. BiH reprezentacija bila je bolji suparnik ovog susreta i u vodstvo je stigla u 21. minuti preko lijepog udarce s lijeve strane Vedada Ibiševića. Pobjedi gostujuće momčadi ispriječio se okvir vratiju. Dva ga je puta iz slobodnog udarca (oba puta greda) uzdrmao Miralem Pjanić.

U drugoj utakmici iste skupine Luksemburg je došao do premijernog boda odigravši 0-0 protiv Bjelorusije.

Skupina E nije ponudila iznenađenje. Mađarska je s očekivano visokih 8-0 protiv San Marina popravila razliku pogodaka i stigla do druge pobjede, dok su Nizozemci uz gol Klaas-Jana Huntelaara slavili u Moldaviji 1-0 i tako zadržali stopostotan učinak pobjeda i grupi. Schalkeovom napadaču asistirao je Rafael van der Vaart.

Kvalifikacije za EP, 3. kolo:

Skupina A:

Kazahstan – Belgija 0-2 (Ogunjimi 52, 70)

Austrija – Azerbajdžan 3-0 (Prödl 3, Arnautović 53, 90+2)

Njemačka – Turska 3-0 (Klose 42, 87, Özil 79)

Redoslijed: 1. Njemačka 9, 2. Austrija 6 (-1), 3. Turska 6, 4. Belgija 3, 5. Kazahstan 0, 6. Azerbajdžan 0 (-1)

Skupina B:

Armenija – Slovačka 3-1 (Movsisjan 23, Ghazarjan 50, Mkhitarjan 89 / Weiss 37)

Andora – Makedonija 0-2 (Naumoski 42, Sikov 60)

Irska – Rusija 2-3 (Keane 72-11m, Long 78 / Keržakov 10, Džagoev 32, Širokov 50)

Redoslijed: 1. Slovačka 6. 2.Rusija 6, 3. Irska 6, 4. Armenija 4, 5. Makedonija 4, 6. Andora 0

Skupina C:

Srbija – Estonija 1-3 (Kuzmanović 60 / Kink 63, Vasiljev 73, Luković 90+1-ag)

Sjeverna Irska – Italija 0-0

Slovenija – Farski Otoci 5-1 (Matavž 25, 36, 64, Novakovič 70-11m, Dedič 84 / Mouritsen 90+3)

Redoslijed: 1. Italija 7, 2. Estonija 6, 3. Sjeverna Irska 4 (-1), 4. Srbija 4, 5. Slovenija 4, 6. Farski Otoci 0 (+1)

Skupina D:

Luksemburg – Bjerlorusija 0-0

Albanija – Bosna i Hercegovina 1-1 (Duro 45+2 / Ibišević 21)

Redoslijed: 1. Albanija 5, 2. Bjelorusija 5, 3. Bosna i Hercegovina 4, 4. Francuska 3 (-1), 5. Rumunjska 2 (-1), 6. Luksemburg 1

Skupina E:

Mađarska – San Marino 8-0 (Rudolf 11, 25, Szalai 18, 27, 48, Koman 60, Dzsudzsak 89, Gera 90+3)

Moldavija – Nizozemska 0-1 (Huntelaar 37)

Redoslijed: 1. Nizozemska 9, 2. Švedska 6 (-1), 3. Mađarska 6, 4. Moldavija 3, 5. Finska 0 (-1), 6. San Marino 0