NOVI DETALJI

NASTAVAK KORUPCIJSKOG SKANDALA U FIFI Japanci za SP 2002. platili 1,5 milijuna dolara za glasove

FIFA president Sepp Blatter attends a press conference on May 30, 2015 in Zurich after being re-elected during the FIFA Congress. Blatter said he was "shocked" at the way the US judiciary has targeted football's world body and slammed what he called a "hate" campaign by Europe's football leaders. AFP PHOTO / FABRICE COFFRINI
 FABRICE COFFRINI / Getty Images

Korupcijska kriza koja već duže vrijeme drma krovnom svjetskom nogometnom federacijom Fifom i rezultirala je ostavkom predsjednika Seppa Blattera, svakog dana dobiva nove dimenzije i teško je predvidjeti kako će se na kraju rasplesti.

Podmićivanje u slučajevima dodjele svjetskih prvenstava Rusiji 2018. i Kataru 2022. neosporna je činjenica, no sada je već potpuno jasno, ne radi se o iznimkama. Sva ostala dosadašnja domaćinstva očito su dodijeljena po istom principu.

Zločinačka organizacija

Čak i mundijal koji su 2002. organizirali Japan i Republika Koreja opterećen je istom “hipotekom”. Japanci su navodno predsjedniku Južnoameričke nogometne federacije (Conmebol) Nicolásu Leozu uplatili 1,5 milijuna dolara da bi osigurali glasove zemalja “zelenog kontinenta”.

“Lova” je uplaćena na račun Conmebola, a Leoz je nakon toga sredstvima za korupciju baratao po vlastitom nahođenju. Leoz je dulje vrijeme (1986.-2013.) bio predsjednikom Conmebola, bio je i član IO-a Fife i jedan od njenih dopredsjednika, a danas je u kućnom pritvoru na svojoj hacijendi pored Asunciona i čeka ekstradiciju u SAD koje ga tuže za korupciju, pranje novca i udruživanje u “zločinačku organizaciju”. Istražitelji prate tragove novca koji je stizao iz Tokija, New Yorka prema Paragvaju, Brazilu i SAD-u. Nimalo začuđujuće, odvjetnici paragvajskog nogometnog dužnosnika, a i on sam, tvrde da su optužbe neosnovane, no nedavno uhićenje čak 11 dužnosnika među kojima su Jeffrey Webb s Kajmanskih otoka, Eugenio Figueredo iz Urugvaja, Jack Warner, Chuck Blazer, Kostarikanac Eduardo Li, Venezuelanac Rafael Esquivel, Brazilac Jose Maria Marin...ostavlja malo dvojbi u osnovanost optužbi.

Gubljenje domaćinstva

- Rusija i Katar mogli bi izgubiti domaćinstva SP-a ako se dokaže da je tijekom izbora došlo do mita - potvrdio je još jednom predsjednik Fifinog Odbora za reviziju Domenico Scala.

Konkretna krivnja još nikome nije dokazana, što će se dogoditi pokazat će vrijeme. Pitanje koje se ipak postavlja je kako se mogu sankcionirati oni organizatori, koji su, kao Južna Afrika 2010., sada se pokazuje i Japan i Republika Koreja 2002., također mitom i korupcijom došli do organizacije nogometnih mundijala.

U svakom slučaju - nije vrhunaravni sarkazam - ustvrdi li se da je pri dodjeli domaćinstava nogometnih SP-a uvijek bilo nepoštenih radnji. Tako je to kad su veliki ulozi i veliki novac u igri...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 22:29