MASAKR NA RUJEVICI

IŽIVLJAVANJE VATRENIH Rekordnih deset komada San Marinu, Mandžukiću i Kaliniću hat-trick

Damir Krajač / CROPIX

Hrvatska reprezentacija pobijedila je San Marino rezultatom 10:0 u posljednjoj pripremnoj utakmici prije odlaska na Europsko prvenstvo u Francuskoj. Uvjerljivim slavljem nadmašene su rekordne pobjede (7:0) protiv Australije (1998.) i Andore (2006.), a simbolike radi, ona protiv Australije dogodila se na posljednjoj pripremnoj utakmici uoči Svjetskog prvenstva u Francuskoj kada je prije 18 godina osvojena bronca.

Ako se nakon Moldavije mogla tražiti zamjerka Vatrenima, utakmica protiv San Marina bila je baš za gušt navijača. Pregršt prilika, lijepih akcija, atraktivnih poteza i dobrih golova grijali su dlanove onih koji su sinoć pohodili Rujevicu. Pristup je unatoč vodstvu od 6:0 već na poluvremenu u svakom trenutku bio maksimalan. Najbolje to ilustrira slika od pred kraj prvog dijela kada je Marijo Mandžukićpožrtvovnim uklizavanjem na sredini travnjaka pokušao zaustaviti već u začetku jedan pokušaj San Marina. Išlo se, dakle, na svaku loptu, kao da s druge strane terena stoji Turska a ne reprezentacija koja zauzima 200. mjesto na posljednjojFIFA-inoj ljestvici. Pitanje je samo je li izbornik Ante Čačić protiv ovako slabašnog suparnika uspio razriješiti dileme koje je imao uoči ogleda. Osim ako u svojoj bilježnici već nema nacrtanu formaciju za Tursku, slabašni amateri iz San Marina nisu u jednoj fazi igre nisu mogli pružiti značajniji otpor Vatrenima pa će eventualne dileme izbornik morati rješavati kroz posljednje treninge.

Trebalo je 20-ak minuta izabranicima Ante Čačića da se podmažu mehanizmi u igri i da konačno kapitulira obrana San Marina koja praktički od prve minute nije izlazila iz zagrljaja svom vrataru. S Modrićem (ipak je zaigrao) i Badeljom na poziciji dva zadnja vezna i Ivanom Rakitićem koji je ordinirao iza Mandžukića, Vatreni su se očekivano nametnuli kvalitativno inferiornim gostima pas igrom i od početka se mogao steći dojam da će prvi pogodak otključati bravu gostujućeg gola. Individualna kvaliteta Pjace i Perišića na krilnim pozicijama stvarala je puno problema zadnjoj liniji San Marina, na fazu obrane nije puno morao razmišljati niSrna i već nakon 30-ak minuta počelo se nazirati da bi već do poluvremena rezultat mogao biti teniski.

Goste je načeo Pjaca (20') koji je petom skrenuo u gol udarac Modrića s 18 metara, tri minute kasnije lijepu akciju i brzi prijenos lopte zaključio je Mandžukić poentiravši (23') nakon što mu je Perišić glavom spustio loptu. Golijadu je u 24. minuti nastavio kapetan Darijo Srna koji je utrčao na drugu vratnicu i svoj 130. nastup začinio pogotkom prije nego što je na scenu ponovo stupio MarijoMandžukić. U 36. i 38. minuti golovi su stigli nakon dvije gotovo preslikane akcije, Srna je bio asistent, a Mandžukić oba puta neumoljiv egzekutor za svoj prvi hat-trick u kockastom dresu. Za teniskih 6:0 u prvom poluvremenu pobrinuo se IvanPerišić koji je u 40. minuti sjajno poentirao iz slobodnog udarca s 25 metara. Dojmljivu partiju kapetan Srna zaključio je trećom asistencijom u 48. minuti kada jeRakitić uklizavanjem pretvorio u pogodak njegov prizemni ubačaj s desne strane, a značajan doprinos dao je i Nikola Kalinić kojem je za tri pogotka trebalo 25 minuta. Za rekordnu pobjedu, golijadu i jaku injekciju samopouzdanja pred smotru u Francuskoj...

---------------------------------------

HRVATSKA - SAN MARINO 10:0 (Pjaca 20', Manadžukić 23', 36', 38', Srna 25', Perišić 40', Rakitić 50', Kalinić 59', 73', 84')

HRVATSKA (4-2-3-1): Subašić -, Srna (od 56. Vrsaljko), Vida, Schildenfeld, Strinić, Badelj (od 75. Rog), Modrić (od 46. Kovačić), Pjaca (od 75. Ćorić), Rakitić (od 55. Kramarić), Perišić, Mandžukić (od 56. Kalinić).

SAN MARINO (5-4-1): A. Simoncini (od 54. Benedettini), Brolli, Biordi, D. Simoncini, Della Valle, Palazzi (od 84. Cesarini), Gasperoni (od 79. Mazza), Zafferani (od 78. Cervellini), Rinaldi, Berretti (od 54. Colombini), Stefanelli (od 53. Hirsch).

KRAJ UTAKMICE

GOOOL 84. minuta - Perišić je ubacio s lijeve strane, a u kaznenom prostoru najbolje je reagirao Kalinić i nakon Mandžukića također upisao hat-trick

GOOOL 73. minuta - Nakon ubačaja iz kuta Vida je malo odgurnuo vratara San Marina, a potom je Kalinić prihvatio loptu i poslao ju u praznu mrežu za velikih 9:0

69. minuta - Pjaca je idealno poslužio Vrsaljka koji je opalio iz voleja i pogodio vratnicu. Odličan pokušaj desnog beka Vatrenih

66. minuta - Imali su prilike Perišić i Kramarić, ali rezultat na semaforu je ostao isti

GOOOL 59. minuta - Pjaca je odlično ušao u kazneni prostor, poslao povratnu loptu za Kalinića koji zabija i postavlja novi rekord Vatrenih

55. minuta - Nekoliko izmjena izvršio je Ante Čačić na početku drugog dijela, pa su tako iz igre izašli Srna, Mandžukić i Rakitić dok su novi igrači na terenu Vrsaljko, Kramarić i Kalinić

GOOOL 50. minuta - Srna je ponovno ubacio u kazneni prostor, a tamo se najbolje snašo Rakitić, poslao loptu u mrežu i izjednačio rekordnu pobjedu Vatrenih

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

GOOOL 40. minuta - Perišić je pucao iz slobodnog udarca i s nešto od manje od tridesetak metara poslao loptu u golmanov kut za sada već visokih 6:0

GOOOL 38. minuta - Ponovno ista kombinacija i isti završetak. Srna ubacio, Mandžo se naklonio za svoj hat-trick

GOOOL 36. minuta - Srna je ubacio na pet metara, a tamo se samo naklonio Mario mandžukić i poslao i četvrtu loptu iza leđa Simoncinija

GOOOL 25. minuta - Perišić je ubacio u kazneni prostor, a na drugoj vratnici najbolje se snašao Srna koji šalje loptu u mrežu za treći pogodak Vatrenih

GOOOL 23. minuta - Modrić je dugom loptom pronašao Perišića koji spušta glavom za Mandžukića, a ovaj oz blizine pogađa mrežu za povećanje vodstva!

GOOOL 20. minuta - Modrić je pucao s dvadesetak metara, a njegov udarac petom je u gol srenuo Pjaca i tako postigao prvi pogodak za seniorsku reprezentaciju

19. minuta - Hrvatska niže napade pred vratima San Marina, ali pogotka još uvijek nema

14. minuta - Mandžukić je pucao iz okreta s ruba kazenog prostora, ali to je bio lagan posao za vratara Simoncinija

11. minuta - Pjaca je prošao po desnoj strani, ubacio u kazneni prostor, ali lopta je na putu zahvatila jednog igrača po ruci, a sudac nije odlučio pokazati na bijelu točku

3. minuta - Ubacio je Srna, a udarac Perišića glavom s 5 metara otišao je iznad grede

1. minuta - Utakmica je počela!

Vedran Ćorluka otpao je nekoliko trenutaka prije susreta, a na njegovo mjesto uskočio je Gordon Scildenfeld

06. listopad 2024 19:54