PRIMERA

Četiri gola Ronalda, Messi srušio Zaragozu

Barcelona's Argentinian forward Lionel Messi celebrates after scoring during their Spanish League football match Barcelona against Zaragoza on October 23, 2010 at Romareda stadium in Zaragoza. AFP PHOTO/ LLUIS GENE

Nogometaši Barcelone (barem privremeno) su zasjeli na vrh Primerina poretka nakon što su na La Romaredi svladali Zaragozu 2-0. Oba je gola postigao Lionel Messi.

Igrana je utakmica osmoga kola.

Sjajnom argentinskom napadaču konto pogodaka u subotu povećan je na pet kada su prvenstvene utakmice u pitanju. Odigrao ih je šest. Proširi li se taj popis na susrete u Ligi prvaka i na utakmice Superkupa dolazi se do fantastičnog postignuća od dvanaest golova u jedanaest odigranih utakmica.

Oba je gola Messi postigao svojom jačom nogom, lijevom. Prvoga na isteku uvodnog poluvremena kada se sjurio u kazneni prostor i gurnuo loptu, koju mu je dodao David Villa, ispod Doblasove ruke, a drugoga nakon što je poslije odbijanaca lopta stigla do njega, a on ju u 66. minuti volejem poslao u mrežu.

Barcelona je utakmica započela u 4-3-3 formaciji s Villom, Messijem i Pedrom u napadačkom redu, dominirala njom i posve zasluženo stigla do 19. prvenstvenog boda. Pomogao je Kataloncima pritom i igrač domaće momčadi Leonardo Ponzio koji je "pocrvenio" u 47. minuti zbog namjere fizičkog obračuna s Alvesom.

U drugoj utakmici osmog kola španjolske nogometne lige Real Madrid je na Santiago Bernabeuu deklasirao Racing iz Santandera 6-1 repriziravši dvoboj protiv Deportiva prije dva tjedna.

Sastav iz La Coruñe u pretprošlom su kolu Madriđani također pred svojom publikom nadigrali 6-1. Real je tako prvi put nakon 46 godina vezao uzastopne domaće pobjede zabivši najmanje šest golova u svakoj od njih.

Pridonio je tome ponovno opet čudesno efikasan Mourinhov napadački četverolist. Cristiano Ronaldo zabio je četiri gola, redom od 2-0 do 5-0, sve iz čistih zicera, ovaj put odlični Argentinac Angel Di Maria izravno je asistirao pri dvama golovima suigrača i izborio penal koji je Ronaldo zabio za 5-0, dok su Mesut Özil i Gonzalo Higuain upisali po pogodak i asistenciju.

Portugalac je tako zabio i svoj osmi (!) pogodak u tri posljednje prvenstvene utakmice. Zabio je dva Malagi prošlog vikenda na gostovanju (4-1), kao i dva u spomenutoj Realovoj golijadi protiv Deportiva. Ukupno je u Primeri na devet golova iz osam nastupa.

Njegova je golgeterska forma posebice impozantna ovog listopada. U dvjema utakmicama za reprezentaciju zabio je dva gola, a također je bio precizan protiv Milana u utorak u Ligi prvaka. Ukupno u šest listopadskih dvoboja zabio je nevjerojatnih 11 golova.

Higuain je upisao svoj peti, a Özil drugi pogodak ove sezone u Primeri.

U 63. minuti utakmice Nijemca je Portugalac Jose Mourinho izvadio iz igre te u teren posalo 19-godišnjeg Sergija Canalesa, igrača koji je ovog ljeta stigao u Madrid baš iz Racinga.

Angel di Maria napustio je igru u 89. minuti žalivši se na blažu ozljedu.

Real se ovom pobjedom ponovno vratio na prvo mjesto ljestvice, nakon što ga je kratko, ranijom pobjedom na gostovanju kod Zaragoze, okupirala Barcelona.

U posljednjoj subotnjoj utakmici 8. kola španjolskog nogometnog prvenstva nogometaši Mallorce svladali su Valenciju 2-1 u utakmici igranoj na Mestalli.

Bespotrebno dosuđeni penal s početka utakmice usmjerio je daljnji tijek dvoboja i gurnuo Valenciju u prvi domaći poraz sezone, a drugi ukupno kada su prvenstvene utakmice u pitanju. Igrala se šesta minuta utakmica kada je, po mišljenju suca, Ricardo Costa povukao Weba, jedinog napadača gostujuće momčadi u formaciji 4-2-3-1, unutar kaznenog prostora. Siguran je s bijele točke bio Gonzalo Castro.

Isti je igrač povisio na 2-0 u 29. minuti. Dočekao je jedan odbijanac i glavom ga pospremio u mrežu otvorivši tako Mallorci put do novog iznenađenja u Primeri. Ranije su već igrači Michaela Laudrupa, podsjetimo, "otrgnuli" po bod Barceloni i Real Madridu.

Vjerojatno i sam shvativši da je oštetio domaćina s Mestalle početkom utakmice, glavni se sudac Alvarez Izquierdo, u 34. minuti utakmice ponovno gurnuo u glavnu ulogu pokazavši na najstrožu kaznu za Valenciju. Za ovakvu odluku neki su temelji i postojali, međutim, mnogi bi ovaj jedanaesterac propustili svirati. Realizirao ga je Soldado.

Primera, 8. kolo, subota:

Zaragoza - Barcelona 0-2 (Messi 42, 66)

Real Madrid - Racing Santander 6-1 (Higuain 10, Ronaldo 15, 26, 47, 55-11m, Özil 63 / Diop 73)

Valencia - Mallorca 1-2 (Soldado 35-11m / Castro 7-11m, 27)