FINAL FOUR ABA LIGE

Nestvarna noć u Beograda, „vukovi“ opet grizu . Cibona je nokautirala Crvenu zvezdu u njezinom domu (70-75) i vratila Hrvatsku u Euroligu. Renesansa hrvatske košarke započeta ljetos na Eurobasketu nastavljena je u prvom polufinalu Final Foura ABA lige.

Cibonin mlin bio je skoro savršen. Vodeća momčad nakon osnovnog dijela lige upala je u žrvanj iz kojeg nije bilo izlaza. „Cibosi“ su bili mudri i uporni, neustrašivi i odlučni.

Iz utrobe beogradske Arene odjekivala je neslužbena himna čudesne Cibonine generacije „Muku muče da nas spriječe, spriječiti nas nitko neće, Cibona, Cibona“.

Predvodnik je, kao i obično, bio Dario Šarić. Na velikoj, u njegovoj mladoj karijeri jednoj od najvećih scena na kojima je bio, odigrao je velemajstorski, kao i Jerel Blassingame. Uvrede koje je čuo uz publike kanalizirao je u utakmicu sa 21 košem, 15 skokova (jedan manje od rekorda završnih turnira) i šest asistencija.

- Ovo je moja najveća pobjeda u karijeri uz onu protiv Grčke na Europskom prvenstvu. Osjećaj je fenomenalan, mislim da nikada nisam bio sretniji. Odigrali smo fantastičnu utakmicu.

Sreću je pokazao i ponašanjem. Otrčao je poljubiti Blassingamea, Amerikanac je sinoć bio Cibonin general na parketu.

- Pohvalio bih ga jer je ostao s nama nakon što su nas njegovi sunarodnjaci napustili. Prošao je sve teške trenutke, igrao je ozlijeđen, i pokazao je ljubav prema Ciboni.

Kuća se gradi od temelja, a Cibona je svoju pobjedu zidala od prve sekunde. Čvrsta obrana u kojoj je dominirala match-up zona (centar je ostao pod košem, ostali su preuzimali igrače) i rizik s ostavljanjem Zvezdaša da šutiraju. Uglavnom nisu mogli pogoditi niti bačvu. Promašili su prvih 12 trica, do kraja čak 30 (2/32)! U prvom poluvremenu Cibona je primila samo 27 koševa. U napadu su forsirali „pick“ (dva na dva) s Blassingameom, ali događalo se i da ga igraju Šarić (kao niži igrač) i Planinić.

U prvoj četvrtini napravili su seriju 15-0, već u sedmoj minuti imali prvu dvoznamenkastu prednost. Pred kraj poluvremena Cibona je imala i +15, u 25. minuti narasla na najvećih devetnaest razlike (31-50). Zvezda je tražila energiju s tribina. Uoči starta poluvremena igrači su došli do tribine iza svoje klupe i pružili ruke na pozdrav navijačima. Pjesma im je pomogla da se dođe na -1 pola minute prije kraja, ali je Cibona sačuvala pribranost i posljednjim atomima odbila zadnji Zvezdin nasrtaj. Sreća prati hrabre, pomogao im je i Jenkins koji je pogodio samo jedno slobodno bacanje pa je Šarić kod tih -1 uhvatio loptu. Dragulj hrvatske košarke iskupio se za dva promašaja sa crte slobodnih bacanja pet sekundi ranije, kod rezultata 69-71.

- Ne želim biti prost, ali skoro sam ispao zadnja `p….`. Požurio sam se, kao da sam se, oprostite, u gaće…

Duhovit i slikovit. I fantastičan igrač. A tek mu je dvadeset godina. Nakon Šarićevog skoka Blassingame je realizirao dva slobodna bacanja, Simonović promašio tricu, a Rozić potvrdio veliku, jednu od najvećih od osamostaljenja Hrvatske, sigurno najveću u povijesti ABA lige.

- U završnici sam razmišljao samo da nam se ne ponovi poraz iz Zagreba, kada smo pali u 35. minuti, ali i ovaj put smo uspjeli igrati sjajno do kraja utakmice. Obrana je bila izvanredna.

Uz odličnu igru i karakter vođe (nekoliko puta je gurao Rimca na klupu kako ne bi dobio tehničku), pokazao je još jednu vrlinu zbog koje će napraviti veličanstvenu karijeru. Uvrede s tribina u njemu su probudile dodatni inat koji se nije pretvorio u nervozu nego u igru vrijednu pobjede.

- Isto sam doživio i u Litvi na EP-u do 18 godina, navikao sam biti u središtu. Samo mi je žao što sam promašio ona slobodna bacanja, trebao sam njima zapečatiti pobjedu.

Igrači Cibone održali su obećanje. Nakon četiri godine izborili su pravo da četverostruki europski prvak ponovno bude dio euroligaške obitelji (posljednji put igrali su u sezoni `10./`11), no priča za njih nije završena. U nedjelju ih čeka finale, pobjednik utakmice Cedevita - Partizan.

- Želio bih Cedevitu. Znam da je to neizvedivo, ali bilo bi sjajno kada bi u slučaju hrvatskog obračuna finale mogli prebaciti u Zagreb - poželio je Šarić uz još jedan zarazni osmijeh.

CRVENA ZVEZDA - CIBONA 70:75

CRVENA ZVEZDA: Marjanović, Dragičević, Simonović, Jenkins, Nelson, Blažić, Katić, Radenović, Tejić, Lazić, Mitrović, Rebić

CIBONA: Planinić, Šarić, Rozić, Siriščević, Blassingame, Kus, Junaković, Jagodić-Kuridža, Arapović, Mavra, Gabrić, Demo

4. ČETVRTINA

1. minuta - Nelson zabija svoj prvi koš iz igre

2. minuta - Nelson zabija dva slobodna bacanja, a nakon njega i zabija i Jenkins

3. minuta - Marjanović zabija svoj deveti koš

4. minuta - Jenkins zabija dva slobodna bacanja

4. minuta - Blassingame zabija tricu

5. minuta - Simonović nakon prekršaja Šarića zabija dva slobodna bacanja, Blassingame zabija za Cibonu na drugoj strani

7. minuta - Blassingame zabija novi koš za Cibonu

8. minuta - Katić zabija za Zvezdu, odmah u idućem napadu Nelson krade loptu i zabija novi koš

9. minuta - Cibona je u deset sekundi uspijela primiti čak 6 koševa nakon nekoliko individualnih pogrešaka

9. minuta - Blassingame zabija dva slobodna bacanja, na drugoj strani isto za rukom polazi i Katiću

10. minuta - Simonović zakucava za samo -2 Zvezde

10. minuta - Jenkins zabija dva slobodna bacanja, kao i Blassingame na drugoj strani, a Rozić je nakon neiskorištenog napada Zvezde postigao i posljednji koš na utakmici

3. ČETVRTINA

1. minuta - Blažić zabija dva slobodna bacanja

3. minuta - Šarić zabija iz prekršaja i ubacuje dodatno slobodno bacanje, a potom odlično u idućem napadu upošljava Rozića za novi koš Cibone

3. minuta - Šarić ubacuje tricu

4. minuta - Blassingame zabija za Cibonu

5. minuta - Blassingame odlično dodaje za Kusa koji zabija novi koš

5. minuta - Katić ubacuje jedno slobodno bacanje

6. minuta - Marjanović zabija dva slobodna bacanja, a Šarić zabija za Cibonu na drugoj strani

6. minuta - Siriščević pogađa za Cibonu

7. minuta - Blažić pogađa za Zvezdu, Planinić za Cibonu

9. minuta - Marjanović zabija za Zvezdu, Blassingame za Cibonu

10. minuta - Nelson zabija dva slobodna bacanja, a Blassingame postiže tricu u posljednjem napadu Cibone

2. ČETVRTINA

1. minuta - Šarić je odličnom asistencijom pronašao Planinić koji postiže novi koš za Cibonu u nastavku

2. minuta - Nelson zabija jedno sklobodno bacanje

4. minuta - Blassingame zabija svoj 8 koš, a nakon njega Šarić zabija tricu

5. minuta - Blažić nakon solo akcije postiže koš i iznuđuje prekršaj i ubacuje dodatno slobodno bacanje

6. minuta - Šarić zabija novu tricu

7. minuta - Marjanović zabija dva slobodna bacanja, a na drugoj strani Blassingame uzvraća tricom

8. minuta - Blažić koristi grešku Blassingame i zabija za Zvezdu, Šarić ubacuje slobodna bacanje za Cibinu

9. minuta - Rozić zabija za Cibonu, Nelson na drugoj strani zabija jedno slobodno bacanje

10. minuta - Jenkins zabija tricu za Zvezdu

1. ČETVRTINA

3. minuta - Nakon dužeg vremena bez koša s jedne i druge strane, Marjanović je ubacio jedno slobodno bacanje za minimalno vodstvo Zvezde

3. minuta - Šarić zabija prvi koš za Cibonu, ali na drugoj strani zabija Blažić

4. minuta - Lošu reakciju Planinića iskoristio je Blažić u brzoj kontri, ali iskupio se Planinić odmah u idućoj akciji Cibone

5. minuta - Planinić se ponovno upisuje na listu strijelaca

5. minuta - Brza kontra Cibone i Šarić postiže novi koš

6. minuta - Jagodić-Kuridža zabija tricu

7. minuta - Blassingame za Jagodić-Kuridžu koji postiže novi koš, a potom u idućoj akciji i sam postiže koš

8. minuta - Rozić postiže koš uz prekršaj, ali bez dodatnog koša

8. minuta - Katić zabija za Zvezdu nakon dužeg vremena

9. minuta - Cibona je u bonusu. Blažić zabija oba slobodna bacanja

9. minuta - Blassingame zabija dalekometnu tricu

10. minuta - Blažić u solo akciji zabija za Zvezdu, a Jagodić-Kuridža u idućoj akciji zabija jedno slobodno bacanje

10. minuta - Blažić je postigao koš za Zvezdu, a nakon pogreške i Jenkins je zabio u zadnjoj sekundi

28. rujan 2024 12:25