Intrige s osmanskog dvora i lijepe žene u sultanovu haremu osvojile su 150 milijuna gledatelja u 22 zemlje, i to od Hrvatske do Japana, gdje se trenutačno prikazuje serija “Sulejman Veličanstveni”, ali ne i turskog premijera Recepa Tayyipa Erdogana. Raskošna sapunica, koja u Turskoj nosi naziv “Veličanstveno stoljeće”, nikako nije po Erdoganovu ukusu.
Veličanstveno stoljeće
Braneći proaktivnu vanjsku politiku svoje vlade tijekom nedavna posjeta zapadnoj provinciji Afyon, Erdogan se ponovno okomio na popularnu seriju.
- Oni pitaju zašto se miješamo oko Iraka, Sirije i Gaze. No mi pokazujemo interes za sve i svuda što je povezano s našim precima. Oni znaju naše očeve preko ‘Veličanstvenog stoljeća’, ali mi ne znamo za takvog Sulejmana. To nije Zakonodavac kakvoga mi poznamo. Sulejman je proveo 30 godina jašući na konju, a ne u palači kakvu vidimo u seriji. To bi se trebalo znati - rekao je Erdogan kritizirajući irelevantni sadržaj sapunice.
- Javno osuđujem redatelje sapunice, kao i vlasnike TV postaja na kojima se prikazuje. Upozorili smo državne institucije u čijoj je to nadležnosti i čekamo pravosudnu odluku - rekao je Erdogan. Čini se da je njegova izjava zaplašila autore serije jer se prošle srijede raskošna sultanija Hurem na turskoj televiziji pojavila pokrivena u skladu s islamskom tradicijom. Ovo nije prvi put da turski premijer javno izražava svoje gnušanje nad serijom “Sulejman Veličanstveni”.
Jaja na zgradu televizije
Podsjetimo, kada se 2011. godine počela prikazivati, Erdogan je ljutito izjavio kako “serija predstavlja pokušaj da se turska povijest mladim generacijama prikaže u negativnom svjetlu”.
U Turskoj je tada vođena žestoka polemika oko toga treba li dopustiti prikazivanje “ Sulejmana”, jedne od najambicioznijih serija u povijesti TV produkcije te velike zemlje. Protivnici sapunice ogorčeno su tvrdili da je nedopustivo prikazivati jednog od najvećih vladara u turskoj povijesti kao ženskara koji, k tome, uživa u alkoholu, i nisu se libili slati prijeteća pisma poznatom glumcu Halitu Ergencu koji je u seriji oživio lik Sulejmana.
Na adresu RTUK-a , što je neka vrsta programskog vijeća turske televizije, stiglo je čak 70.000 pritužbi u kojima se tražila zabrana serije, a najuporniji kritičari uz uzvike “Bog je velik” jajima su gađali prozore zgrade u kojoj je smješteno središte show programa turske televizije.
Cenzura sapunice?
Ipak, sve to nije pomoglo: RTUK nije zabranio “Sulejmana Veličanstvenog” nego je ta serija nakon Turske osvojila desetke milijunagledatelja na Balkanu, ali i na Zapadu.
No, svojim najnovijim istupom Erdogan je, tvrde turski kolumnisti liberalne provenijencije, prešao granicu jer je zapravo pozvao državno tužiteljstvo na zabranu ili, barem, cenzuru popularne sapunice. U turskim medijima i javnosti ponovno se razbuktala rasprava oko Sulejmana Veličanstvenog (1494. - 1566.) koji je bio 10. osmanski sultan, najveći uz Mehmeda Osvajača.
Tijekom 46 godina Sulejmanove vladavine Osmansko Carstvo se udvostručilo te dosegnulo svoj vrhunac. U povijesti svoga naroda Sulejman je zapamćen i kao mudar vladar koji je donio niz novih zakona, zbog čega ga u Turskoj nazivaju Zakonodavac (Kanuni). Istodobno, bio je velik graditelj koji je podigao mnogo džamija, biblioteka i mostova, među kojima i Stari most u Mostaru.
- Nema dvojbe da je Sulejman vodio život i na dvoru i u ratu. O tom pitanju ne bi trebali raspravljati na politički način jer su izjave političara pritisak na one koji će pisati nove knjige ili snimati nove serije o tome. Rasprava treba biti prepuštena stručnjacima za kulturu i umjetnost - izjavio je za turski dnevnik Hurriyet Cemal Kafadar, profesor turkologije na Harvardu.
Ratovao 20-ak godina
Slično misli i povjesničar Feridun Emecen, autor knjiga o Osmanskom Carstvu.
- Izjava da je Sulejman proveo život na konju je simbolički pristup. Sulejman je imao 13 velikih ekspedicija, a putovao je i borio se između 1521. i 1548. godine. U seriji vidimo drukčijeg sultana koji nema mnogo veze s realnošću. No, to je samo fikcija i tako bi se trebalo percipirati - izjavio je Emecen.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....