Rock'n'Roll imao je Buddyja Hollyja, psihodelično doba imalo je Jimija Hendrixa i Janis Joplin, a grunge Kurta Cobaina. Sad elektronska plesna glazba ima Aviciija.
Smrt švedskog DJ-a, prve superzvijezde elektronske plesne glazbe (EDM) koja je umrla premlada, predstavlja simbolično odrastanje izrazito mladenačkog glazbenog pravca.
Avicii, pravim imenom Tim Bergling, nije pionir EDM-a, scene koja je eksplodirala na prijelazu stoljeća i danas vrijedi 7,4 milijarde dolara, ali je prvi koji je žanr približio mainstreamu.
Mladi Šveđanin 2011. snimio je radifoničnu pjesmu "Levels", koja je ušla među top 10 singlova diljem Europe zahvaljujući sampleu velikanke soula Ette James.
Zatim se dvije godine poslije udružio s rock bendom Coldplay na pjesmi "Sky Full of Stars", ali se vjerojatno najupečatljiviji trenutak njegove karijere zbio na Ultra festivalu u Miamiju, kad je pred začuđenom publikom na pozornicu izveo "bluegrass" bend s bendžom i predstavio svoj budući megahit "Wake Me Up".
Avicii je već tad upozoravao na umjetničke i komercijalne limite EDM-a. Rekao je kako pravac postaje glazbeno "pretvrd" i nemelodičan te da će ga se publika brzo zasititi. Tvrdio je i kako se baš zato mora mijenjati.
Zauvijek mlad
"Wake Me Up" sad će se ipak pamtiti po nečem drugom, a ne samo triku s bendžom. Pjesma govori i o starenju, sa stihom "I wish I could stay forever this young".
Kao i ostale glazbenike koji su umrli puno prije svoga vremena, i Aviciija će pamtiti s aurom tragedije. Povukao se s turneja 2016. jer je patio od zdravstvenih problema, uključujući akutnu upalu gušterače, vjerojatno izazvanu prekomjernim alkoholizmom.
Avicii je umro tijekom odmora u Omanu. Okolnosti nisu poznate, ali policija je isključila sumnjivu smrt.
Za jednu godinu "promašio" je članstvo u tzv. klubu 27 - slavnih svjetskih glazbenika koji su umrli s 27 godina, uključujući Cobaina, Hendrixa, Joplin, Jima Morrisona, Amy Winehouse i Briana Jonesa.
Avicii je o sebi znao govoriti kako je zapravo introvertirana osoba koja se nikad nije osjećala ugodno u životnom stilu DJ-a kojemu je alkohol uvijek bio dostupan u velikim količinama i najčešće je bio besplatan.
EDM prezasićen?
Može li možda njegova smrt donijeti prekretnicu EDM-u? Avicii je zadnjih godina govorio kako scena "vene".
- EDM je počeo bivati prezasićen prije četiri, pet, šest godina, kad je novac postao sve. Od tada se mentalno ne želim povezivati s EDM-om - rekao je Šveđanin u intervjuu za Rolling Stone u rujnu.
On je prošle godine izdao album na kojemu je, među ostalim, singl "Lonely Together" s Ritom Orom, što je zapravo malo čvršća pop pjesma bez bučnih sintesajzera kakvi su ozbilježje EDM-a.
Međutim, nema znakova da je ono što je govorio Avicii točno.
Calvin Harris, najplaćeniji DJ, zaradio je lani 48,5 milijuna dolara, a raste i ukupna vrijednost industrije elektronske plesne glazbe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....