Kvalifikacijski dani na velikim gimnastičkim natjecanjima uvijek su naporni, stresni i iznimno dugi. Bit će takva i ova subota na Olimpijskim igrama u Parizu - prva kvalifikacijska skupina u slavnoj dvorani Bercy kreće u akciju u 11 sati, a treće i posljednja završava posao u 22.30. Drugim riječima, konačan popis finalista bit će poznat tek u kasnim večernjim satima. Naravno, bilo bi najljepše kad bi naš dvojac Tin Srbić - Aurel Benović, koji nastupa u prvoj skupini od 11 do 13.30 sati, obavio posao toliko dobro da već po njihovim ocjenama možemo s velikom sigurnošću zaključiti da su u finalu, ali ipak moramo biti spremni i na dugotrajno čekanje. O onoj trećoj opciji, da nešto krene po zlu i da odmah nakon njihovih vježbi bude jasno da ne mogu do finala, ne želimo ni razmišljati.
Tin Srbić (27) je prije tri godine u Tokiju kvalifikacijski posao na preči odradio savršeno. I tada je bio u prvoj skupini i za svoju je vježbu dobio ocjenu 14,633, nakon koje je bilo posve jasno da ne može ostati bez finala iako je službenu potvrdu dobio tek devet sati kasnije. Do kraja kvalifikacija prestigli su ga samo Japanac Daiki Hashimoto s ocjenom 15,033 i Kazahstanac Milad Karimi (14,766). Kako je završilo finale nekoliko dana kasnije, vjerojatno pamtite - ispred Tina je na postolju bio samo Hashimoto koji je i na pariške Igre došao kao favorit broj 1.
Prošla godina je bila teška
Sigurni smo da bi najbolji hrvatski gimnastičar bio presretan kad bi se tokijski scenarij iz kvalifikacija ponovio i u Parizu, odnosno kad bi svoju vježbu (nastupa oko 12.15 sati) napravio toliko dobro da bezbrižno može čekati večer.
- Dugo je trajao taj proces iščekivanja. Prošla godina je bila teška, ali zapravo jako uspješna. Bilo je jako stresno po tim novim pravilima i uz sve probleme na Svjetskom prvenstvu u Antwerpenu plasirati se na druge Olimpijske igre, ali uspio sam osvajanjem srebrne medalje. Otada zapravo traje iščekivanje i pripremanje za Pariz. Sada je napokon došao i taj dan i stvarno sam sretan i zadovoljan kako to sve izgleda i kako se osjećam. Pokušavao sam malo upiti olimpijsku atmosferu i što je moguće više uživati, zabavljati se i biti sretan i ponosan na sebe što sam izborio nastup - kaže Tin uoči drugog nastupa pod olimpijskim krugovima.
Imao je u posljednje vrijeme zdravstvenih problema koji su mu remetili pripreme, ali ni to mu nije ništa novo jer su ga uoči Tokija “ubijala” leđa.
- U posljednjih sam mjesec dana imao dosta problema s ramenom i ključnom kosti na lijevoj strani. Ključna kost je napokon dobro, mogu izvoditi sve elemente, ali na žalost, nisam mogao povezivati cijele vježbe baš u tih mjesec dana. Sad je dobro, povezao sam dvije vježbe u zadnjih tjedan dana, na podij-treningu u srijedu također sam napravio odličnu vježbu. Osjećam se stvarno spremno i više me nikakvi zdravstveni problemi ne koče.
Konkurencija jača nego ikad
Nije mu ova sezona što se rezultata tiče bila idealna. Na Svjetskom kupu u Bakuu nije ušao u finale, u Osijeku je bio drugi, pa na Europskom prvenstvu u Riminiju završio tek na šestom mjestu, napravivši neke netipične pogreške. No, veliki mu je zamah dao Svjetski kup u Kopru gdje je dobio najvišu ocjenu u karijeri - 14,950.
- Forma raste, takav je i bio plan, da probam biti u najboljem izdanju u Parizu. Bilo je puno skretanja s puta i plana, bilo je padova, uspona, bilo je svega, ali to je uvijek tako u sportu i tome smo se prilagodili. Na kraju smo došli do toga da se osjećam jako spremno za vježbu početne ocjene 6,3 koju ću izvoditi u kvalifikacijama. Također, osjećam da sam sposoban na visokoj razini izvesti i vježbu 6,6 koju, eto, ako sve prođe dobro, planiram raditi u finalu. Jako sam zadovoljan što sam uopće konkurentan i što me svrstavaju među najbolje prečaše i na ovim Olimpijskim igrama.
Konkurencija je, slobodno možemo reći, jača nego ikada. Uz spomenutog branitelja olimpijskog naslova Daikija Hashimota, ove je godine “eksplodirao” i Tajvanac Chia-Hung Tang koji ima iznimno atraktivnu vježbu i u Dohi, Osijeku i Kopru je dobio ocjene preko 15,000. Nakon ozljede se vraća i bivši svjetski prvak Brody Malone koji je na američkom prvenstvu dobio 14,900, opasan je i drugi Amerikanac Fred Richard, da ne govorimo o Kinezima koji se uvijek skrivaju, ali isto tako i uvijek imaju i stara i nova lica spremna za vrh. Puno će pažnje privući i 17-godišnje kolumbijsko čudo Angel Barajas koji ima sjajnu vježbu, ali zasad ne i potpuno čistu, a tu su i uvijek konkurentni Talijan Carlo Macchini, pa aktualni europski prvak, osječki Ukrajinac Ilja Kovtun, Cipranin Marios Georgiou...
- Mislim da je konkurencija jača nego ikada u mojoj karijeri, na bilo kojem natjecanju. Nevjerojatno je što sve rade gimnastičari koji su ovdje, pogotovo Japanci. A tu su još Kinezi, pa Amerikanci, pa Tajvanac, pa Brazilac, pa Talijan, pa Cipranin, pa Kazahstanac, pa Kolumbijac - to stvarno ide unedogled. Svi su u top formi, nitko nema nikakvih problema, bit će stvarno jako zanimljivo, napeto natjecanje i morat ćemo biti na najvećoj mogućoj razini da bismo hvatali finale.
Ali, sve je to normalno, zato Olimpijske igre i jesu vrh vrhova.
- Olimpijske igre su stvarno posebno natjecanje. Ne samo zato što su svake četiri godine, već zato što se jednostavno osjeća neka posebna energija, poseban naboj. Tko god kaže da se prema Olimpijskim igrama treba odnositi kao i prema svakom drugom natjecanju, mislim da nije u pravu. Treba ih shvaćati kao Olimpijske igre, treba ih gledati kao nešto veliko i treba uživati u tome što si ostvario nešto toliko veliko da imaš pravo i priliku nastupiti ovdje jer koliko je sportaša koji to žele, a nikada u tome ne uspiju u životu, treba stvarno cijeniti to i biti ponosan.
Jako su lijepo uredili Bercy
Dvorana Bercy u mnogim je sportovima stekla kultni status, pa tako i u gimnastici. Tu se svake godine održava najatraktivniji turnir Svjetskog kupa koji redovito posjećuje više od 10.000 gledatelja.
- Jako su lijepo uredili Bercy, ne mogu uopće vjerovati da je to ista dvorana u kojoj sam nastupao svake godine. Uvijek je lijepa, ali ovo je stvarno nevjerojatno, osjeća se olimpijski duh i energija. Dvorana prekrasno izgleda, jedva čekam. Imam stvarno dobra iskustva, 2019. godine sam i pobijedio ovdje i mogu reći da je jedan od ljepših osjećaja stati na postolje u ovoj dvorani i slušati hrvatsku himnu pred oko 12.000 ljudi.
I za kraj, Tinova poruka navijačima...
- Mogu samo zahvaliti svima koji će gledati, koji će navijati za mene. Jedino što mogu reći je da ću dati stvarno sve od sebe i da mi je velika želja da se ljudi vesele i uživaju u mom nastupu.
Jasno je da slične želje ima i debitant Aurel Benović (24). Njegov je put do Pariza bio uistinu poseban i pomalo nevjerojatan. Uoči Svjetskog kupa u Dohi, posljednjeg koji je donosio bodove za OI, činilo se da je u izgubljenoj poziciji, a i sam je govorio da su mu šanse minimalne. A onda se u katarskoj prijestolnici sve savršeno poklopilo, i njegova vježba na parteru i izvedbe izravnih suparnika, i Osječanin je ugrabio posljednju preostalu kartu za Pariz. Izborio je Igre na parteru, ali ima pravo nastupa u svim disciplinama, pa ćemo ga tako gledati i na preskoku. Napisali smo već, Aurel ima iznimno zahtjevne i kvalitetne vježbe za sam svjetski vrh. Uspije li ih izvesti bez većih pogrešaka, što naravno nije lako na najvećoj pozornici, posebno jednom debitantu, mogao bi biti jedno od iznenađenja ovih Igara.
- Jako sam ponosan što sam uopće izborio plasman na Olimpijske igre jer je taj put bio stvarno zahtjevan i izazovan. Osjećam se uzbuđeno uoči nastupa, ali u drugu ruku sam i smiren. Znam da sam u jako dobroj formi, sve mogu, sve mi ide lakoćom. Zadovoljan sam i s treninzima i sa svime - samouvjereno govori Benović uoči najvažnijeg nastupa u karijeri.
Upijao je posljednjih dana dojmove u Olimpijskom selu.
- Prekrasan je osjećaj vidjeti toliko sportaša na istom mjestu. Osjeti se da vlada sportska, natjecateljska atmosfera, prekrasno je osjetiti to uživo.
U subotu ga najprije čeka nastup na preskoku (oko 11.25), a potom i na parteru (oko 12.40).
- Nadam se da ću dobro odraditi svoja dva skoka s početnim ocjenama 5,6. Ustabilio sam ih i jako ih dobro odrađujem. Što se tiče partera, spremio sam za kvalifikacije vježbu s početnom ocjenom 6,3. Na treninzima također sve ide po planu, sve ide jako dobro. Odradio sam podij trening, a u protekla sam dva dana popravljao neke greškice koje sam imao i nadam se da će sve biti OK.
U subotu svi pred ekrane
Zanimljiva je priča oko Aurelovih disciplina. Još donedavno je bio percipiran prvenstveno kao parteraš, da bi posljednjih mjeseci toliko napredovao na preskoku da mu je ta disciplina postala praktički glavni adut. Na nedavnom turniru u Belgiji, koji mu je bio generalna proba za Pariz, za svoja je dva skoka dobio prosječnu ocjenu 14,933. O kako se visokoj ocjeni radi, dočarat će podatak da bi s njom osvojio srebro na prošlom SP-u.
- Preskok mi je sada postao malo draža disciplina jer sam u jako kratkom vremenu podigao početne ocjene skokova, oba na 5,6. Ta dva skoka su konkurentna za sva finala i za sve medalje, ovisno o tome kako ću ih odraditi.
I Aurel je, poput Tina, na kraju poslao poruku navijačima...
- Poručio bih svim navijačima, a pogotovo svojim Osječanima, da u subotu budu ispred malih ekrana. Gledajte i bodrite, kako mene, tako i Tina, ali i sve ostale naše sportaše.
Dodajmo još da su finala po spravama na rasporedu od 3. do 5. kolovoza.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....